Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Faiz Kararı

Faiz Kararı: Türkiye’de gözler oldukça uzun zamandan bu yana Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından açıklanacak faiz açıklamasına çevrilmişti. Faiz açıklamasından önce hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok farklı görüş ve tahmin söz konusuydu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bilindiği üzere bu konuda yetkili ve bağımsız olarak kabul gören bir oluşum. Söz konusu kurul, bugün saat 14.00’da kasım ayı faiz oranlarına ilişkin beklenen açıklamayı kamu oyu ile resmi düzeyde paylaştı. Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında bir araya gelen kuruldan yapılan açıklamaya göre kasım ayının faiz oranları %16’dan %15’e indirildi.

Faiz Kararı

Açıklama Sürpriz Olarak Değerlendirilmedi

Erken saatlerde toplanan kurul, hatırlanacağı üzere daha önceki iki toplantıda da faiz indirimi gerçekleştirmişti. %19’a kadar yükselen faizler 300 baz puan indirimek suretiyle %16 düzeyine çekti. Dolayısıyla faizlerde düşüş ivmesi bu ayla beraber devam etmiş oldu. Merkez Bankası, faiz oranını açıkladığı basın bildirisinde pek çok detaya yer verdi. Bu açıklamada yılın ilk yarısında özellikle olumsuz iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde negatif bir etki yarattığının altı çizdi.

Öte yandan enflasyonda oluşan yükselişin beklenenden daha uzun sürebileceği vurgusu yaptı. Bu durumda hem artan enerji fiyatlarının em de arz talep uyuşmazlığının rol oynadığı belirtti. Merkez Bankası aynı zamanda yapılan politikaların ticari krediler üzerinde olumlu bir etki yaptığını, bireysel kredilere ilişkin süreçlerin yakından takip edildiğini açıkladı. Merkez Bankası’nın yaptığı bu faiz indirimi, 100 baz puana tekabül etmektedir. Para politikalarındaki olumsuzluklar vardır. Ayrıca fiyat artışlarının 2022 senesinin ortalarına dek etkisini göstermeye devam etmesi bekleniyor.

Faiz Kararı ile Dolar Artış Gösterdi

Merkez Bankası tarafından yapılan ve tüm gözlerin çevrildi. Bu kritik açıklamalardan hemen sonra doların bir miktar daha yükseldiği gördü. Para Politikası Kurulu Toplantısı kasım ayı özeti, 5 iş gün içinde tüm kamuoyu ile yazılı olarak paylaşılacaktır. Kurul, tüm bilgileri veri odaklı şekilde paylaşmaya devam edeceklerini aktardı.

Bilindiği üzere toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları gündeme damga vurmuştu. Erdoğan, Merkez Bankası’nın tümüyle bağımsız bir kuruluş olduğunu söylerken faizin sebep enflasyonun ise bir sonuç olduğunun altını çizmişti. Aynı zamanda görevde olduğu süre boyunca her daim enflasyonla ve faiz ile mücadele etmeye devam edeceğini belirtmişti.

Faiz Kararı-Açıklama Öncesi Tahminler Ne Yöndeydi?

Merkez Bankası’nın kritik toplantısından önce pek çok uzman, 100 baz puan indirimi bekliyordu. Nitekim çıkan karar, bu anlamda beklentiler ile oldukça orantılıdır. TL’deki sert değer kayıplarına rağmen gevşeme var. Bu para döngüsünün bir süre daha bu şekilde devam edeceği ön görür.

Merkez Bankası’nın kasım ayına özel ilişkin faiz açıklamasından önce olur. Böylece dünyaca ünlü haber platformu Reuters, bir anket oluşturmuştu. Bu anketten çıkan sonuçlar, beklentilerin faiz indirimi yönünde olacağına işaret etmişti. Reuters anketlerinde yıl sonu faiz tahminleri genel olarak %13 ile %16 aralığında. Bloomberg tarafından yapılan anket ise faiz indirimini net şekilde doğru tahmin etmiş oldu. Açıklama öncesi oluşturulan anket verilerine göre tam olarak faiz oranlarının %15 olarak güncelleneceği belirtmişti.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran tarafından yapılan açıklama vardır. Bunda ise faiz oranının sabit kalacağı beklentisi hakimdi. Politikalarda oluşan belirsizliklerden dolayı pek çok kurumun tahmin yapmayı bırakır. Bunlar arasında Garanti BBVA, öncelikli olarak dikkat çekti. Kurum bu kararı, eylül ayında gelen sürpriz faiz kararı sonrasında almıştı. Garanti BBVA, bir süre daha faiz oranlarına dair resmi düzeyde tahmin yürütmeyeceklerini açıklamıştı. Yıl sonunda faiz oranlarının hangi yöne evirileceği ise daha şimdiden merak konusu.

18 Kasım 2021 faiz kararı resmi site: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tr/tcmb+tr/main+menu/duyurular/basin/2021/duy2021-49

Dolar Neden Sürekli Yükseliyor?

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Ayşe Ağustos 28, 2023 - 2:38 pm

Faiz kararı ne yönde açıklandı? Doların artış göstermesine sebep olan faktörler nelerdir?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00