Gündem

G20 Zirvesi Anlaşmaları ve FED Politikaları

Geçen hafta sonu uzun zamandır merakla beklenen G20 zirvesi gerçekleşti. Zirvenin en sıcak maddesi ticaret savaşlarında 90 gün mola verildi. Cumartesi günü bir araya gelen ABD ve Çin başkanlarının görüşmesinden 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda mutabakat çıktı. Bu süreçte müzakereler devam edecek ve anlaşmaya varılamazsa %25’lik vergi devreye girecek. Ayrıca yine zirvede ABD – Meksika ve Kanada Başkanları, 1994 NAFTA anlaşmasını güncelleyen yeni anlaşmaya imzalarını attı.

FED Politikaları

FED’in Kasım ayında yapmış olduğu toplantı tutanakları yayınlandı. Yetkililer Aralık ayında faiz artırımının muhtemel olduğunu bir kez daha yinelerken, bundan sonraki süreçte faiz artırımlarına ilişkin sözlü yönlendirmelerini değiştirebileceklerinin sinyalini verdi. Geçtiğimiz günlerde Jerome Powell da nötr faiz oranlarına çok yakın oldukları yönünde bir açıklamada bulunmuştu. Henüz bir ay öncesinde gidilecek çok yolları olduğu yönünde açıklama yapan Powell, geçtiğimiz hafta içi nötr faiz oranının hemen altında olduklarını düşündüğünü belirten bir demeç verdi.

FED’in bu politika değişim sinyallerinde son dönem verilerinde hız kesme de etkili oldu. FED’in faiz artırım patikasında öncelikli takip ettiği göstergelerden biri olan PCE yıllık %2 oranında sabit kalırken çekirdek PCE %1,9’dan %1,8’e geriledi. ABD’de birinci el konut satışları, Ekim’de %4 azalış beklentilerinin çok altında kalarak aylık %8,9 azalışla Mart 2016’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Yeni konut satışlarındaki bu seviye, Amerikan konut sektörünün artan faiz oranları ve girdi fiyatları nedeniyle zor günler yaşadığının göstergesi oldu.

ABD Ticaret Bakanlığı‘nın açıkladığı veriye göre 3. çeyrek büyüme verisi güçlü şirket yatırımlarının da etkisiyle beklentilere paralel şekilde nihai olarak %3,5 seviyesinde gerçekleşerek potansiyelinin üzerinde büyümesini sürdürdü. Bir önceki çeyrekte %4,2 olan büyüme oranının 3. çeyrekte %3,5’e gerilemesi güçlü büyümeye rağmen ekonominin ivme kaybettiğine işaret etti. Söz konusu ivme kaybına rağmen 2018 yılında ekonomik büyümenin, Trump yönetiminin %3’lük hedefini aşabileceği değerlendiriliyor.

TÜFE ve PMI verileri takip ediliyor.

Euro Bölgesinde ekonomik güven endeksinin Kasım ayında ardı ardına 11. kez gerileyerek 109.5 ile Mayıs 2017’den beri en düşük seviyesine gerilemesi dikkatleri çekti. Bu düşüş ekonomist beklentilerinin altında olmasına ve sanayi güveni iyileşme kaydetmesine karşın İtalya’daki zayıf güven ve tüm bölgede tüketici iyimserliğindeki kayda değer düşüş endeksin gerilemesinde etkili oldu.

Öbür taraftan, İtalya ile AB arasında süregelen bütçe anlaşmazlığında İtalya’nın geri adım atacağına yönelik haber akışıyla iyimserlik yükseldi. İtalya Maliye Bakanı yardımcısı Castelli’nin yaptığı açıklamaya göre daha öncesinde %2,4 olarak planlanan 2019 bütçe açığı hedefi “neredeyse kesin olarak” %2,2 civarına revize edilecek. Bu durumda bütçede 3,6 milyar euro seviyesinde bir kesinti öngörülüyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) yayınladığı raporda anlaşmasız Brexit olması halinde İngiltere ekonomisinin %8 daralabileceği, enflasyonun %6,5 seviyesine çıkabileceği ve sterlinin %25 değer kaybedebileceği yönünde uyarıda bulundu. Bununla birlikte büyük İngiliz bankalarının stres testlerini başarı ile geçtiği raporda yer alırken BoE başkanı Carney “Her türlü sonuca hazırlıklıyız” açıklamasında bulundu.

Almanya gündeminde geçtiğimiz hafta Deutsche Bank’ın Frankfurt’taki genel merkezi dahil 6 şubesinde kara para aklama soruşturmasına yönelik arama başlatılması vardı. Haberin duyulmasından sonra, bankanın hisseleri yaklaşık %4 düşerek 8,27 eurodan işlem görmeye başladı. Diğer taraftan, Alman Federal İstatistik Ofisi verilerine göre enflasyon Kasım’da yıllık bazda %2,3 artarken TÜFE ise aylık bazda %0,1 artış kaydetti. Ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Kasım’da %5 ile Doğu ve Batı Almanya’nın 1990 yılındaki birleşiminden bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre ise Euro Bölgesi’nde işsizlik Ekim ayında %8,1, Avrupa Birliği’nde 6,7 seviyesinde gerçekleşerek önceki aya göre değişim göstermedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi’ne ilişkin yayımladığı raporda finansal sisteme yönelik dört risk belirleyerek bunları küresel risk primlerindeki ani yükseliş, artan borçlar, bankaların düşük karlılığı ve yatırım fonlarından sermaye çıkışı olarak sıraladı.

TÜFE, perakende satışlar ve satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri yakından takip edilecek.

G20 Zirvesi Anlaşmaları ve FED Politikaları

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. G20 zirvesi sonrası ulaşılan ABD-Çin ticaret ateşkesi, Huawei CFO’su Meng’in Kanada’dan tutuklanmasıyla riske girdi. Huawei CFO’su Meng Wanzhou Kanada’da ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği şüphesiyle gözaltına alındı ve Çin tarafı Kanada’ya nota vererek Meng’in serbest bırakılması yönünde çağrıda bulundu. CNN’in haberine göre bazı ABD’li yetkililer Meng’in tutuklanmasının Çin ile ticaret görüşmelerinde koz olarak kullanılabileceğini düşünüyor. Çin devlet kurumlarından Meng’in tutuklanmasına aşırı tepki gelmese de devlet medyası ABD’yi sert bir dille eleştiriyor.

 2. G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüşen ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jingping 90 günlük ateşkes kararı aldı. Bu karar sonrası ABD yönetiminin yaptığı açıklamada, ateşkesin 90 gün süreceği ve bu süre içerisinde yeni bir anlaşma sağlanamazsa 200 milyar dolarlık Çin ürünü üzerindeki tarifelerin %10’dan %25’e yükseleceği belirtilirken Çin devletinin yayımladığı metinde ise 90 gün ibaresi yer almadı.

 3. FED kararı açıklanıyor..
  Yılın son toplantısında FED’in alacağı faiz kararı ve yeni ekonomi projeksiyonları, bugün akşam saat 22:00’da FED Başkanı Powell tarafından açıklanacak. ABD’de konut fiyatlarındaki değişim piyasaların radarında olacak. Diğer tarafta Avrupa’nın iki büyük ekonomisi Almanya ve İngiltere’den enflasyon verileri bekleniyor.

 4. BoE politika faizini değiştirmedi…
  İngiltere Merkez Bankası beklentilere paralel şekilde politika faizini oybirliği ile %0,75 seviyesinde tuttu. Banka en son o dönem artan enflasyonist baskılar karşısında Ağustos ayında faiz artırımına gitmişti. İngiltere’nin hali hazırdaki faiz artırım patikasında baz senaryo senede bir artış -0.25 baz puan- olarak hesaplanıyor. İngiltere’de yıllık TÜFE’nin iki yılın en düşük seviyesi olan %2,3’e, çekirdek TÜFE’nin ise %1,8’e gerilemesi, bununla birlikte devam eden Brexit riski ve artan küresel riskler BoE’nin baz senaryodan daha şahin bir patika izlemesinin önüne geçiyor.

 5. Brexit parlamentodan geri döndü..
  İngiltere’de yılan hikayesine dönen Brexit anlaşması, parlamentodan büyük bir hezimetle geri döndü. Anlaşma 202’ye karşı 432 oy ile reddedildi. Oylamanın hemen ardından muhalefet May hükümeti için güven oylaması adımı atarken; oylamayı May’in sorunsuz atlatması bekleniyor. Sürecin bu aşamasında anlaşmasız Brexit, yeniden genel seçim ve ikinci referandum gibi seçenekler masada.

 6. Brexit çıkmazında yeni dönemeç..
  İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşması için yaptığı açıklamada Brexit için ikinci referandumu düşünmediklerini, ikinci referandumun demokrasiye güveni kıracağını ifade etti. Hükümetin Brexit yaklaşımının değişmesi gerektiğine de değinen May, anlaşmasız Brexit seçeneğinin de halen masada olduğunu belirtti. Brexit’te 29 Ocak tarihinde parlamentoda yeni bir oylama yapılacak. Oylama sonucuna göre ikinci referandum yeniden gündeme
  gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu