Bankacılık

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlık numarasıyla krediye başvurmak

Vatandaşlık numarasıyla krediye başvurmak acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması adına tüketicilerin sıkça tercih ettiği yöntemler başında gelir. FinTech alanında yaşanan gelişmeler ışığında bankalar, mobil ve internet bankacılığı kanalları dışında SMS bankacılığı hizmetlerini geliştirmiş ve kredi başvurusu için şube zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Kimi bankalar TC ile kredi başvurusu yapan tüketicilerin bazı evrakların teslimi için şubeye gelmelerini zorunlu tutarken, kimi bankalar yapılan başvuruyu yeterli kabul ederek onaylanan krediyi anında hesaba aktarmaktadır.

TC İLE KREDİ BAŞVURUSU YAPILABİLEN BANKALAR HANGİLERİDİR?

TC kimlik numarası ile krediye başvurulan bankalar şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Denizbank
 • Garanti BBVA
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Akbank

Ziraat Bankası TC ile Kredi Başvurusu

Ziraat Bankası’ndan TC kimlik No ile krediye başvurmak için bankanın dijital başvuru kanalları,4747 numaralı SMS bankacılık hizmeti ve web sitesi üzerinden işlem yapılabilir. Ziraat Bankası müşterisi olmanız halinde https://bireysel.ziraatbank.com.tr/ adresi üzerinden “Ziraat Bankası Bireysel İnternet Şubesi” giriş sayfasına ulaşarak başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Link aracılığı ile ulaştığınız Ziraat Bankası internet giriş sayfasında aşağıda gösterildiği şekilde “TC Kimlik Numarası” ve “Şifre” girişini yapmanın ardından “Devam” butonuna tıklayarak online şubeye giriş yapabilirsiniz.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
Ziraat Bankası TC ile Kredi Başvurusu

Yukarıda gösterildiği şekilde yapılan giriş sonrası “Kredi” menüsünü kullanarak başvurunuzu iletebilirsiniz. SMS ile kredi başvurusu yapmak için 4747’eye kısa mesaj atılması yeterlidir. Atılacak mesajın aralarında birer boşluk bırakılarak TC kimlik numarası, başvurulan kredi miktarı, kredi vadesi ve aylık net gelir formatında hazırlanması gereklidir. Kredi başvurusu için Ziraat Bankası web sitesini kullanmak istediğinizde ise takip etmeniz gereken işlem sıralamasını aşağıdan takip edebilirsiniz:

 1. https://ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/ linkini kullanarak bankanın kredi ürünlerinin yer aldığı sayfaya ulaşın.
 2. Açılan sayfada başvuru yapmak istediğiniz krediyi seçin.
 3. Seçilen kredi için aşağıda “Tüketici Kredisi” görseline ilişkin örnekte gösterildiği şekilde, ekranın sağında yer alan “Hemen Başvur” butonuna tıklayın.

  TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
  Ziraat Bankası TC ile Kredi

 4. Açılan kredi başvuru ekranında aşağıda gösterildiği şekilde ilgili alanlara TC kimlik no, cep telefonu numarası, kredi vadesi, kredi tutarı, aylık gelir ve güvenlik kodu girişlerini yaparak “Gönder” butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayın.

  TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
  Ziraat Bankası Kredi Başvuru Ekranı

Vakıfbank TC No ile Kredi Başvurusu

Vakıfbank’a TC ile kredi başvuruları üç farklı başvuru kanalı kullanılarak yapılabilir. Bankaya 5724 numaralı SMS hattına aralarında birer boşluk bırakılarak “Kredi, TC kimlik numarası, aylık gelir” yazılarak kısa mesaj gönderilmesi yeterlidir. Gelen mesajın olumlu olması halinde başvurusu yapılan kredinin kullanımı gerçekleştirilir.

Vakıfbank müşterileri internet bankacılığı üzerinden TC kimlik ile anında kredi başvurusu yapabilirler. İşlemler için https://subesiz.vakifbank.com.tr/bireysel/tr/login/sifre linki kullanılarak Vakıfbank İnternet Bankacılığı sistemine giriş yapılabilir. Giriş için link aracılığı ile ulaşılan ekranda, aşağıda gösterildiği gibi “TC Kimlik Numarası” ve “Şifre” bilgilerinin ilgili alanlara girilmesi gereklidir:

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
Vakıfbank TC No ile Kredi Başvurusu

Yukarıda gösterilen ekranda görüldüğü şekilde yapılan giriş ardından, “Kredi İşlemleri” sayfası aracılığı ile Vakıfbank’a ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi başvurunuzu iletebilirsiniz.

Halkbank TC ile Kredi Başvurusu

Halkbank’ta kimlik numarası ile kredi başvuruları mobil ve internet şubeden, Halkbank Dialog uygulamasından ve 3452 numaralı Halkbank SMS üzerinden tamamlanabilir. Taksit erteleme ve 7/24 kredi başvurusu gibi ayrıcalıklara sahip olan Halkbank müşterileri; SMS ile kredi başvurusunu “KREDİ” yazarak aralarında birer boşluk bırakmak şartı ile TC kimlik numarası, gelir bilgisi ve kredi tutarı yazarak 3452’ye SMS göndermeleri ardından tamamlayabilirler.

TC ile kredi başvurusu için Halkbank Dialog kullanılmak istendiğinde ise 0850 222 0 400 numaraları üzerinden başvuruyu tamamlayabilirsiniz. Halkbank internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu için sırası ile takip etmeniz gereken kredi müracaat aşamaları şu şekildedir:

 1. https://sube.halkbank.com.tr/ linkini kullanarak “Halkbank İnternet Şube Giriş” ekranına ulaşın.
 2. Aşağıda gösterildiği şekilde “Müşteri/TC Kimlik Numarası” ve “Parola” girişlerini yaparak “Giriş” butonuna tıklayın.

  TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
  Halkbank TC ile Kredi Başvurusu

 3. SMS doğrulama kodunu girin.
 4. Açılan ana sayfada “Kredi” menüsüne tıklayarak, aşağıda gösterildiği gibi “Bireysel Kredi Başvurusu” sekmesine tıklayın.

  TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
  Halkbank Bireysel Kredi Başvurusu

 5. Açılan formda aşağıda gösterildiği gibi ilgili alanlara bilgi girişini yapın.

  TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
  Halkbank Kredi Başvuru Ekranı

 6. Kredi onayını vererek başvuruyu tamamlayın.

TEB TC Kimlik ile Kredi Başvurusu

TEB’e TC kimlik numarası ile kredi başvurusu yapmak için bankanın resmi web sitesi üzerinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru için https://www.teb.com.tr/sizin-icin/krediler/ linkini kullanarak doğrudan başvuru ekranına ulaşabilirsiniz. Link aracılığı ile giriş yaptığınız sayfada, aşağıda gösterildiği şekilde kredi tipini seçmenin ardından başvuracağınız kredinin miktarını ve vadesini seçerek “HEMEN BAŞVURUN” butonuna tıklayın.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
TEB TC Kimlik ile Kredi Başvurusu

Yukarıda gösterilen işlemi tamamlamanın ardından açılan başvuru ekranında 4 aşamalı kredi başvuru ekranı açılır. Aşağıda gösterildiği şekilde kişisel bilgiler, kredi bilgileri, çalışma/gelir/adres bilgileri ve ürün bilgileri aşamaları tamamlanarak başvurunuz dijital ortamdan kolayca tamamlanır.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
Teb Kredi Başvuru Ekranı

Denizbank TC ile Kredi Başvurusu

Denizbank’a TC No ile kredi başvurusunda bulunmak için banka müşterisi olmanız veya olmamanız arasındaki tek fark, kullanılabilecek başvuru kanalları sayısında yaşanır. Bankaya sadece kimlik numarası ile yapılacak kredi başvurularında 3280 numaralı SMS hattı, web sitesi ve 0850 222 0800 numaralı müşteri hizmetleri kullanılabilir. Banka müşterileri ek olarak internet şubesi veya Deniz Mobil üzerinden kredi başvurularını iletebilir.

SMS ile Denizbank anında kredi başvuru işlemleri için matbu mesaj metnini hazırlayarak 3280’e kısa mesaj göndermeniz gereklidir. Mesajı göndermeniz ardından yapılan değerlendirme sonucu hemen tarafınıza bilgilendirme yapılarak başvuru sonucunu öğrenmeniz sağlanır. Başvuru için 3280’e göndereceğiniz SMS metnini aralarında birer boşluk bırakarak, “KREDİM” ve “TC kimlik numaranızı” yazarak hazırlayabilirsiniz.

Garanti BBVA Kimlik Numarası ile Kredi Başvurusu

Garanti BBVA’ya kimlik No ile kredi başvurusu iletmek için bankaya ait web sitesi kullanılabilir. Başvuru için https://www.garantibbva.com.tr/tr linkini kullanarak bankanın ana sayfası üzerinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ana sayfada aşağıda gösterildiği şekilde kredi tipini seçmenin ardından ihtiyacınız olan kredi tutarını ve kredi vadesini girerek “KREDİYE BAŞVUR” butonuna tıklayın.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
Garanti BBVA Kimlik Numarası ile Kredi Başvurusu

Yukarıdaki işlem ardından aşağıda gösterilen başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Başvuru formu toplamda 5 aşamadan oluşur. İlk aşaması aşağıda örneklendirilen başvuru formunu sırası ile tamamlamanız ardından kredi başvurunuzu bankaya iletebilirsiniz.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
Garanti BBVA Kredi Başvuru Ekranı

Yapı Kredi Vatandaşlık Numarası ile Kredi Başvurusu

Yapı ve Kredi Bankasına kimlik numarası ile kredi başvurusu şubeye gitmeden 6 farklı işlem kanalı üzerinden yapılabilir. Yapı ve Kredi Bankası’na ait ATM’ler üzerinden de başvurabileceğiniz krediler için 444 0 444 numaralı Müşteri İletişim Merkezini, web sitesini, Yapı Kredi mobil/internet şubelerini ve 4411 numaralı SMS hattını kullanabilirsiniz. SMS ile kredi başvurusu oluşturmak için aralarında birer boşluk bırakarak “Bireysel – TC kimlik numarası – aylık gelir” formatında mesaj hazırlanarak 4411’e SMS gönderilmesi yeterlidir.

Akbank TC ile Kredi Başvurusu

Akbank’a kimlik No ile kredi başvurusu bankaya ait dijital kanallar üzerinden yapılabilir. Banka şubesine gitmeden Akbank kredi paketlerine başvuruda bulunmak için Akbank mobil, internet şubesi ve banka web sitesi üzerinden yapılabilir. Akbank web sitesinden kredi başvurusu yapmak için https://www.akbank.com/tr-tr/sayfalar/default.aspx linkini kullanarak bankanın ana sayfasına ulaşın ve aşağıda gösterilen ekran üzerinden gerekli tutar ve vade sayısı değişkenlerini girerek “Hemen Başvur” düğmesine tıklayın.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
Akbank TC ile Kredi Başvurusu

Açılan başvuru formunda aşağıda gösterildiği şekilde “TC kimlik numarası” ve “Cep Telefonu numarası” girişi ardından onay kutularını işaretleyin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.

TC ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı
Akbank TC ile Kredi Başvurusu

Yukarıda paylaşılan sıralamaları takip etmenin ardından kredi başvurunuz tamamlanır. TC ile kredi başvurusu yaptığınız Akbank’tan en kısa sürede tarafınıza SMS ile dönüş yapılarak kredi başvurunuza verilen yanıt tarafınıza ulaştırılır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Tüm bankalardan olumsuz sonuçlandı kredi başvurum. Daha kolay kredi veren bankalar hangileridir. Kimlik numarası ile sonuç genelde olumsuz oluyor.

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu