Trend

Kafanızı Rahatlatacak 5 Komedi Filmi

Gün içinde koşturmaca, stres, iş-güç derken gerim gerim geriliyoruz. Eve geldiğinde insan rahatlamak istiyor. Rahatlamanın da en kolay ve keyifli yolu, bacaklarınızı uzatıp bir komedi filmi izlemek. Bu yüzden, sizin için farklı tarihlerde çekilmiş güldürmenin haricinde sanatsal estetiği de barından güzel bir 5’li seçtik. Bol kahkahalı bir akşam diliyoruz.

İŞTE KOMEDİ FİLMİ SEÇKİMİZ

KÖYDEN İNDİM ŞEHİRE(1974)

Yeşilçam’da komedi denince filmden öte, tartışmasız zirvede Kemal Sunal vardır. Hababam sınıfı serisinden, Davaro’ya sayısız başarılı filme imza atmıştır. Ancak, Kemal Sunal’ın Metin Akpınar ve Zeki Alasya ile devleştiği Köyden İndim Şehre, adeta bir yıldızlar karmasını barındırıyor. Filmde, buldukları defineyi paraya çevirmek için Ankara’ya gelen dört kardeşin hikâyesi anlatılıyor. Tarlalarında buldukları altınlara, devletin el koymasında korkan dört kardeş, kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’yı bulmak için Ankara’ya gelirler. Ali Rıza’nın gözü ise altınlardadır. Bu kovalamaca, Türk komedi filmi tarihinin en komik ve başarılı filmlerinden biri olarak anılmayı hak ediyor, aman siz de sitemizden edindiğiniz tüyolarla artırdığınız altınlarınızı kaptırmayın. 🙂

Kafanızı Rahatlatacak 5 Komedi Filmi, Bir Finansçı
Komedi Filmi – Köyden İndim Şehire

SALAK İLE AVANAK-DUMB AND DUMBER(1994)

Salak ile Avanak 90’ların komedi efsanesidir. Jim Carrey’nin yine çok başarılı bir oyuncu olan, Jeff Daniels’le oynadığı film, tescillenmiş başarısıyla muhteşem komedi filmi 5’limizin içine girmeyi hak etti. Filmin konusuna gelince Llyod ve Harry dağınık ve kirli bir evde yaşayan, birbirinden avanak iki arkadaştır. Llyod limuzin şoförlüğü yaparken bir gün güzel ve zengin bir kadın olan Mary Swanson’ı havaalanına götürür, bu sırada bu güzel kadına âşık olur. Mary havaalanında bir çanta unutur ve Llyod, Mary’nin gözüne girmek için çantasını ona geri götürmeye karar verir.
Harry’nin köpek şeklindeki kamyonuyla Mary’i bulmaya çalışırlar. Bilmedikleri ise çantanın para dolu olduğu ve Mary’nin onu havaalanında, kaçırılan kocasının hayatını kurtarmak için fidye olarak bıraktığıdır.

3. Komedi Filmi HOKKABAZ(2006)

Cem Yılmaz’ın farklı tarzlar denediği dönemde çektiği, pek çoğumuzun bilmediği ya da bilse de izlemediği komedi filmi. Gora ve Arog gibi efsane filmler yapmış olan komedyenin bu filmini de keşfetmek gerek diye düşünüyoruz. Film, bir hokkabazın babası ve yardımcısıyla turne sırasında yaşadıkları maceraları anlatır. Çocukluğundan beri sihre ilgi duyan İskender, pek de anlaşamadığı babasıyla Anadolu’da turneye çıkar. Sonrasında seyredin cümbüşü.

4. Komedi Filmi ÖLÜMLÜ DÜNYA(2018)

Sinema öldü ben filmimi evde izlerim, diyorsanız. Sizi koltuğunuzdan kaldırıp sinema koltuğuna oturtacak bir film fısıldamak istiyoruz: Ölümlü Dünya. Vizyonda olan bu başarılı komedi filmi, Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul ve İrem Sak gibi başarılı oyuncuları kadrosunda barındırıyor. Yönetmenliğini Leyla ile Mecnun’dan tanıdığımız ve Leyla Band’in de kurucularından olan Ali Atay’ın yaptığı filmde, bir restoran işleten kendi halindeki Mermer ailesinin karanlık kimliği anlatılmakta. Mermer ailesinin üyeleri, nesillerdir kiralık katildir. Dev bir organizasyon için çalışan ailenin kimliğinin ortaya çıkmasıyla ortalık karışır. Aman gülerken mermilere hedef olmayın.

THE GREAT DICTATOR-BÜYÜK DİKTATÖR(1940)

Finale büyük bir komedi filmi koyalım dedik, Charlie Chaplin’in ilk sesli filmi olan Büyük Diktatör’ü koyduk. Ustayı anımsamak gerekirse Şarlo karakteriyle özdeşleştiğinden, Dünya sinemasına damga vurduğundan ve sayısız ödülünden bahsedebiliriz.

Great Diktatör Charlie Chaplin’in yönettiği ve başrolü Paulette Goddard ile paylaştığı, 5 dalda Oscar adaylığı olan politik komedi filmidir. Bir Nazizm, Hitler ve daha geniş anlamda diktatörlük eleştirisidir. Fakir ve iyi bir insan olan Yahudi bir berber, karışıklık sonucunda diktatör Adenoid Hynkel ile karıştırılır. Halkın karşısına çıktığında yaptığı konuşma, herkesin hayatında birçok şeyin değişmesine yol açacaktır. Eleştirel komedinin izlenmesi gereken bu en başarılı örneklerinden birini kaçırmayın.

Yazar: Evren Keskin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu