Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Yatırım Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Yatırım Hesabı Nedir Nasıl Açılır

Yatırım hesabı nedir?; yatırım ürünlerine yatırım yapılmasını sağlayan hesaplara verilen isimdir. Yatırım hesabı bankalardan ya da özel aracı kurumlardan açılabilir ve kurumların izin verdikleri yatırım araçları ile anında işlem yapmaya başlanabilir. Yatırım hesaplarının farklı çeşitleri vardır. Yatırımcıların yatırım amaçlı ayırdıkları birikim tutarına, yatırım stratejilerine göre kendilerine uygun olan yatırım hesabı çeşidi değişiklik gösterir. Yatırım hesabı açtırmadan önce yatırımcıların kendilerine en uygun hesap türünü ve hangi kurumda hesap açtırmalarının daha doğru olduğunu belirlemeleri gereklidir. Yatırım hesabı açılacak olan kurum güvenilir ve yasal çerçevede faaliyet gösteriyor olmalıdır. Yatırım hesabının para transfer işlemlerinin hızlı gerçekleşmesi ve işlem ücretlerinin düşük olması da yatırımcı için önemlidir.

Yatırım Hesabı ve Kullanım Amacı Nedir?

Yatırım hesabının amacı, kısa ya da uzun vadeli kazanç elde edilecek olan yatırım araçlarının muhafaza edilmesidir. Tasarrufları değerlendirerek kazanç elde edebilmek için yatırım hesabına sahip olunmalıdır. Banka ve aracı kurumlarda açılabilecek yatırım hesaplarının farklı çeşitleri vardır. Yatırımcının yatırım stratejisi doğrultusunda kendisine en uygun aracı kurumun yatırım hesabını seçmesi gereklidir. Yatırımcılar ara ödemeler ile yatırım hesaplarındaki birikim tutarını artırabilirler. Yatırım hesabındaki birikim tutarı, yatırımcının yatırım stratejisi doğrultusunda kazancına göre farklılık gösterir.

Yatırım Hesabının Genel Özellikleri Nelerdir?

Yatırım hesabının nitelikleri göz önüne alındığında, farklı piyasaların çok sayıda yatırım araçları ile işlem yapabilme imkanı sağlayan bir hesaptır. Yatırım hesabındaki hesap hareketliliklerini istenen zaman kontrol edebilmek mümkündür. Birikim miktarı takip edebilir, istenen zaman para çekilebilir ya da yatırılabilir. Ayrıca yatırım hesapları mobil cihazlardan da yönetilebildiği için internetin olduğu her ortamda yatırım hesabı işlemleri yapılabilir. Yatırımcılar hesabı açtıktan sonra beklemelerine gerek kalmadan yatırım araçlarının alım satım işlemlerini yapmaya başlayabilirler.

Yatırım Hesabını Doğru Yönetebilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yatırım hesabını en mantıklı şekilde yönetmek için yatırım piyasaları hakkında gerekli bilgi ve deneyime sahip olunması gereklidir. Yatırım hesabı hangi amaçla açılmışsa o piyasaya dair eğitim alınması, araştırma yapılması ve piyasa ile ilgili haberlerin takip edilmesi önemlidir. Piyasaya hakim olan yatırımcılar yatırım hesaplarını ve portföylerini doğru yönetebilirler. Emir sistemi kavranmadan piyasalarda yatırım yapabilmek oldukça zor olacağı için emir sistemi ve zarar durdur emri gibi avantajlı özellikler deneme hesaplarında tecrübe edilebilir.

Yatırımcının yatırım hesabıyla yapacağı işlemler hakkında geniş çaplı bilgisi olmaması durumunda, demo hesap kullanabilir. Demo hesaplarda sanal paralar ile işlem yaparak hem yatırım hesabının özellikleri hem de piyasa durumu değerlendirilebilir. Daha sağlıklı karar verebilecek seviyeye gelen yatırımcılar gerçek yatırım hesabı ile piyasada işlem yapmaya başlayabilirler.

Yatırım Hesabı Açılacak Aracı Kurum Nasıl Belirlenmelidir?

Yatırım hesabı açılacak kurumu seçme işleminde yatırımcıların para transfer işlemlerini kolay yapabilecekleri güvenilir kurumları tercih etmeleri gereklidir. Ayrıca yatırım yapmayı düşündükleri ürünlere yatırım olanağı sağlayıp sağlamadıkları, ne kadar işlem ve komisyon ücreti talep ettikleri incelenmelidir.

Yatırımcılar mevduat hesaplarının bulunduğu herhangi bir bankayı tercih ederlerse hem yatırım hesaplarını hem de bankacılık faaliyetlerini daha kolay şekilde yönetebilirler. Ancak yatırım hesabı açılacak olan bankanın yatırım ürünleri öncesinde araştırılmalıdır. Bazı bankalar altın alım satım işlemi yapılmasına olanak sağlarken hisse senedi alım satımına izin vermeyebilir. Bu nedenle yatırım yapmak istenen ürünlerin olduğu bankalar öncelikle seçilmelidir.

Yatırım Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yatırım hesabı açmadan önce bilinmesi gerekenler arasında en önemlisi, yatırım seçeneğinin doğru belirlenmesi gerektiğidir. Bankaların ve aracı kurumların sundukları fırsatlar farklı olduğu için yatırımcının bol araştırma yapması, güncel fiyatları takip etmeleri, kendi analizlerinin olması gereklidir. Fiyat ve oranlar doğrultusunda en iyi fırsatı sunan kurum tercih edilmelidir. Aynı zamanda yatırım araçları ile yapılacak işlemlerde işlemlerin hızlılığına önem verilmelidir. Yatırımcıların fiyatları anlık olarak takip edebilmeleri ve bu anlık fiyatlar üzerinden işlem yapabilmeleri için kurumun hızlı işlem imkanı sunuyor olması gereklidir.

Yatırım Hesabı Hangi Kanallardan Açılır?

Yatırım hesabı açma yöntemleri, yatırım hesabı açılacak kurumun sunduğu yöntem çeşitlerine göre farklılık gösterir. Bankalardan ve aracı kuruluşlardan yatırım hesabı açılabilir. Aracı kurumlardan yatırım hesabı açmak için kuruluşun web sitesi ya da mobil uygulaması kullanılabilir. Bankalardan yatırım hesabı açarken ise banka şubesi, ATMler, telefon bankacılığı, mobil ve internet şubesi gibi kanallardan işlem yapılabilir.

Yatırım Hesabı Açılırken Ücret Ödenir Mi?

Yatırım hesabı açılış ücreti yoktur. Yatırımcılar herhangi bir ücret ödemeden bankada ya da aracı kurumda yatırım hesabı açabilirler. Ancak hesabın işletim sürecinde işletim ücreti alınıp alınmayacağı, yatırım yapılacak olan araçlara göre minimum işlem tutarının ne kadar olacağı yatırım hesabının açıldığı kuruma göre değişiklik gösterir. Yatırım hesabı açmadan önce kurumdan minimum işlem tutarları ve işletim ücretleri öğrenilmelidir.

Yatırım Hesabı Açılırken Yapılan Uygunluk Testi Nedir?

Uygunluk testi, yatırımcıların talep ettikleri ürün veya hizmete uygun olup olmadıklarının yatırım hesabı açılacak kurum tarafından değerlendirildiği bir işlemdir. Bankalar tarafından yapılan uygunluk testi ile yatırımcı alacağı ürün ve hizmetlerin riskleri konusunda bilgi sahibi olduğunu ya da olmadığını kurumun tespit etmesini sağlar. Uygunluk testinde yatırım süresi, risk ve getiri beklentileri, yapılacak işlemin niteliği ve hacmi gibi sorular cevap bulur. Uygunluk testinden geçemeyen yatırımcılara banka bu durumu bildirir ve yatırım yapmasını tavsiye etmez. Ancak yatırımcı eğer yine de yatırım yapmak istiyorsa uygunluk testi sonucuna rağmen işlem yapma talebi ilettiğine dair bir evrak imzalamalıdır. Uygunluk testi sonucu olumsuz olduğu halde işlem yapmak isteyen yatırımcıya banka tarafından piyasalarda yönlendirme yapılmaz ve genel yatırım tavsiyesi verilmez.

Yatırım Hesabı İle Yatırım Yapılabilecek Ürünler Nelerdir?

Yatırım hesaplarının yatırım ürünleri hesabın açıldığı kuruma göre değişiklik gösterir. Borsa yatırımı yapılabileceği gibi seçilen aracı kuruma göre yurt dışı piyasaları ve Forex piyasasının kaldıraçlı işlemleri ile de yatırım yapılabilir. Yatırım hesabı ile yatırım yapılabilecek araçlar aşağıdaki gibidir:

Yatırım Hesabı İşlem Ücretleri Ne Kadardır?

Yatırım hesabı ücretleri ve komisyon tutarları, hesabın açılacağı bankaya ve aracı kuruma göre değişiklik gösterir. Yatırımcıların yaptıkları işlemlerden elde ettikleri kazancın büyük bir bölümü ile işlem ücreti ya da komisyon oranı ödemek durumunda kalmamaları için düşük işlem ücretleri ile işlem yapma fırsatı sunan kurumlar tercih edilmelidir. Kurumlar teminat tutarlarını işlem hacimlerine göre belirleyebilir. Teminat tutarı kesintilerini aylık ya da yıllık olarak yapabilirler. Yatırımcı bu süreçte banka ile iletişime geçerek yatırım hesabının işlem ücretlerini öğrenebilir ve bu ücretlere göre yatırım hesabı açtırıp açtıramayacağını belirleyebilir.

Yatırım Hesabı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yatırım hesabını tamamen kapatmak için hesap içerisinde herhangi bir yatırım olmamalıdır. Eğer yatırım hesabı aracı kurumlardan açılmış ise, aracı kurumun iletişim adresleri üzerinden iletişime geçilerek hesabı kapatmak istendiği bildirilmelidir. Banka üzerinden açılan bir yatırım hesabıysa, bankaya hesap kapatma talebi iletilmelidir. Bankanın çağrı merkezinden, şubesinden, internet ve mobil bankacılığından, ATM’sinden yatırım hesabı kapatma başvurusu yapılabilir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00