Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Vadeli Mevduat Hesabının Artıları ve Eksileri

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı açmak, birçok genç kişi için önemli bir dönüm noktası oluşturur. Böylelikle birçok kişi, kötü günler için gerekli bir miktar paraya sahip olabilir. Vadeli mevduat hesapları, kısa vadeli hedeflere ulaşmak için insanlara önemli bir kaynak sağlayabilir. Vadeli mevduatlar sayesinde emeklilik için de bir miktar para biriktirmek pek ala mümkündür. Vadeli mevduat hesabı açtırmak gibi bir düşünceniz varsa, ilk gördüğünüz bankaya başvurmayın ve biraz araştırın. Böylelikle hangi bankadan daha iyi bir teklif alabileceğinizi net bir şekilde görebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabına Sahip Olmanın Artıları

Günümüzde birçok vadeli mevduat hesabının birçok olumlu yanı vardır. Bu olumlu yanların başında paranın istenildiği gibi çekilebilmesi, hızlı ve güvenli erişim imkânı gibi özellikler bulunur. Vadeli mevduat hesaplarının çoğu, istediğiniz herhangi bir miktar ile yatırım yapmanıza olanak tanır.

Paranıza Kolaylıkla Ulaşabilirsiniz

Günümüzde birçok vadeli mevduat hesabı, paranıza hızlı ve güvenli erişim imkânını sağlar. Böylelikle ihtiyacınız olduğu her an paranızı kolaylıkça çekebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Beklenmedik bir masrafla karşılaştığınızda durumlarda vadeli mevduat hesaplarının birçoğu önemli miktarda kaybınız olmadan paranızı çekmenizi sağlayabilmektedir. Hastalanırsanız veya araba kazası geçirirseniz, birikmiş paranızın sayesinde hayatınızı çabucak yoluna koyabilirsiniz.

Paranızı Güvende Tutabilirsiniz

Fazla parası olan birçok kişi, paranın fazla kısmını cüzdanında taşımaz ve bir bankaya yatırmayı tercih eder. Cebindeki parayı bankadaki yatırım hesabında saklayan birçok kişi, paranın güvenliği konusunda şüphe duymaz. Öte yandan parayı evde bir kasada veya kumbarada saklamak pek de güvenli olmayan bir yoldur. Üstelik vadeli mevduat hesaplarına yatırdığınız miktar, bankanın yaptığı sigorta ile güvence altına alınır.

İstediğiniz Kadar Para ile Yatırım Yapmaya Başlayabilirsiniz

Vadeli mevduat hesabınıza istediğiniz miktarda para yatırarak yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Bazı bankalar, 100 TL gibi bir miktarı vadeli mevduat hesabı açmak için gerekli görürken bazı bankalarda ise böyle bir uygulama bulunmaz. Üstelik vadeli mevduat hesaplarına daha sonra da istediğiniz miktarı yatırıp faiz kazanmaya devam edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabına Sahip Olmanın Eksileri

Vadeli mevduat hesapları, düşük faiz oranlarına sahiptir. Vadeli mevduat hesaplarındaki yapı esnekleşmeye başladıkça faiz oranları da düşüş gösterir. Üstelik birçok vadeli mevduat hesabında paranızı istediğiniz gibi çekemez ve vadenin dolmasını beklemelisiniz.

Düşük Faiz Oranları

Yatırım araçları sayesinde yüksek gelir elde etmek istiyorsanız, vadeli mevduat hesabının sizin için uygun bir yatırım aracı olmadığını söyleyebiliriz. Paranın güvenliği ve kolay erişim gibi kavramlar, birçok kişi için çok önemlidir. Bu gibi özellikleri sunan vadeli mevduat hesaplarının da faizleri genellikle düşüktür. İşte bu nedenle daha farklı yatırım araçlarına yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. Likit fonlar, hisse senetleri ve devlet tahvilleri bu yatırım araçları arasında yer alır fakat size bu yatırım araçları, aynı güvenliği ve kolay erişim imkânını vermeyecektir.

Fonlar Belli Bir Düzeye Kadar Sigortalıdır

Bankaların vadeli mevduat hesaplarına yatırdığınız paralar, belli bir miktara kadar sigortalanır. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yüksek miktarlardaki mevduatlara devlet garantisi verilmemektedir. İşte bu nedenle cebinizde bulunan parayı farklı vadeli mevduat hesaplarına ve hatta daha kazançlı yatırım araçlarına paylaştırmayı deneyebilirsiniz. Yatırım yapmak için ayırdığınız miktar, daha güvende olacaktır.

Paranızı İstediğiniz Zaman Harcayamazsınız

Vadeli mevduat hesapları, para çekme konusunda vadesiz mevduat hesapları kadar esnek bir yapıda değildir. Çoğu vadeli mevduat hesabı, paranızı istediğiniz zaman harcamanıza olanak tanımaz. Acil bir ihtiyacınız olduğunda paranızı vadesi gelmeden çekmek ve faizden feragat etmek zorunda kalabilirsiniz.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Serhat Ocak 24, 2019 - 9:03 pm

TCMB: Mevduatta vadeler uzadı..
TCMB, Merkezin Güncesi’nde TL cinsi mevduatlarda vade tercihleri üzerine bir çalışma yayınladı. Sonuçlara göre, 31 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile hayata geçirilen TL mevduatlarda stopajın düşürülmesi ve vadesi 1 yıldan az yabancı para cinsi mevduatlarda stopajın artırılması hamlesi ve yatırımcının önümüzdeki dönemde faizlerde düşüş beklemesi sebebiyle vadesi 6 aydan uzun TL mevduatların toplam TL mevduata oranı 2 katına çıkarak %5, 3-6 ay vadeli mevduatların oranı yüzde 132 artarak %7,4, 1-3 ay vadeli mevduatların oranı ise %58 oldu.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00