Trend

Türkiye’de Yılın Otomobili

2016 yılından beri Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından seçilen ve bu yıl heyecan içinde tamamlanan Türkiye’de Yılın Otomobili-2018 belirlendi. Bu yıl ipi Hyundai IONİQ göğüsledi. Otomobil sektöründe büyük heyecan ve ilgi ile takip edilen yarışmada otomotiv sektöründe 76 uzman gazeteci OGD üyeleri oy kullandı.

Yarışmada Hangi Aşamalardan Geçildi

Yarışmaya, 2017 yılı Ocak ayı ile 2018 Şubat ayı arasında piyasaya sunulan markaların yeni 23 modeli katıldı. Seçimin ilk aşaması 16 Şubat 2018 tarihinde yapılan oylama 19 Şubat 2018 tarihinde açıklandı. Açıklama sonucu finale kalan 7 otomobil arasında BMW 5-Serisi, Ford Fiesta, Hyundai IONİQ, Peugeot 5008, Skoda Kodiaq, Volkswagen Polo, Volvo XC60 finale kalan otomobil markaları oldu.

Türkiye’de Yılın Otomobili, Bir Finansçı

Yarışmanın ikinci aşaması 3 Nisan 2018 tarihinde İntercity İstanbul Park’ta 7 finalist otomobilin test sürüşü gerçekleştirildi. Jüri üyelerinin finalist seçilen otomobillere her birine en az 10 en çok 100 puan verecek ve favori gördüğü adaya en oyu verecek şekilde 250 puanı geriye kalan yedi finalist arasında en az 10, en fazla 100 ve bir favori adaya en yüksek dağıtarak oy kullandılar.

Ortaköy Feri Palace’de yoğun katılım ile düzenlenen Galada açıklanan oylama sonucu 3.820 puan toplayan Hyundai IONIQ Hybrid ipi göğüsledi. Marka bir yıl boyunca reklam ve iletişim çalışmalarında Türkiye’de Yılın Otomobili logosunu kullanabilecek. Gecede OGD özel ödülünü, Tofaş ve Kuruluşunun 50. yıl dönümünü olan Mercedes-Benz Türk’e verildi.

Otomobiller ve Aldıkları Puanlar

Diğer finalistlerin aldıkları oylar; Türkiye’de Yılın Otomobilleri

  1. Peugeot 5008 3340 puan,
  2. Skoda Kodiaq 2980 puan,
  3. BMW 5 Serisi 2340 puan,
  4. Volkswagen Polo 2260 puan,
  5. Volvo XC60 2260 puan,
  6. Ford Fiesta 2000 puan,

Araçlar Nelere Göre Değerlendiriliyor

Bu yıl üçüncüsü yapılan yarışma otomobil severlerin ilgisini her gün daha fazla çekmektedir.

OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık törende yaptığı konuşmada yarışma objektif bakış açısıyla değerlendirme yapıldığı otomobilleri değerlendirirken, Otomobilin tasarımı, yol tutuşu, ergonomisi, yakıt tüketimi, emisyon oranı, güvenliği, donanım seviyeleri, fiyat-değer oranı temel alındığını, bu sayede tüketici tercihleri üzerinde belirleyici rol oynadığını söyledi.

Yarışmanın ana sponsoru PPG Otomotiv Tamir Boyaları, sponsorluğunu Bridgestone, Inter City ve Shell Helix Motor Yağları yaptı.

2018 Yılın Otomobili Seçilen Hyundai IONIQ – Türkiye’de Yılın Otomobili

Araç Hybrid olarak üretilmiştir. Benzinli ve dizel seçeneği bulunmamaktadır. Araçta Hybrid (HEV), Plug-in Hybrid (PHEV) ve elektrikli (EV) motor bir gövde içerisine alınmıştır. Araçta 6 ileri DCT çift kavramalı şanzıman bulunmakta ve ortalama 3,9 litre yakıt tüketimine sahiptir. Hyundai tarafından yeni teknoloji ile geliştirilen 1,6 GDI, dört silindirli Kappa benzinli motor bulunmaktadır. Elektrik ve benzinli her iki motor toplamda 141 beygir güç üretmektedir. Aracın toplam maksimum tork değeri 265 Nm. Araç satışa 123.900 TL fiyatı ile sunulmuştur.

BMW 3 Serisi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Volkswagen yatırımında iş ciddiye biniyor..
    Alman gazetesinin haberine göre VW yönetimi Seat ve Skoda markalarının üretileceği yeni tesis için Türk yetkililerle görüşme yaptı. Bulgaristan ile birlikte iki adaydan biri olan Türkiye’de gerçekleştirilen görüşmeler VW CEO’su Herbert Diess tarafından gerçekleştirildi. Görüşmelerin Ankara ile somut ve yüksek bir seviyede gerçekleştiği de gelen bilgiler arasında. VW yeni fabrika için 1,4 milyar euro büyüklüğünde yatırım yapacak ve yatırım sonucu 5.000 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu