Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

konut sigortasi

Konut Sigortası Neleri Kapsar? Evimizde oluşabilecek maddi hasarları rahatlıkla ortadan kaldırarak bizim için önemli olan eşyaları güvence altına almak konut sigortası sayesinde mümkündür.

Konut sigortasının kapsadığı durumlar şunlardır:

  • Hırsızlık
  • Yangın
  • Terör
  • İkamet adresinizde yapılan değişikliklerin masrafları
  • Ferdi kazaların yaşanması
  • Evdeki camın kırılması
  • Evi su basması
  • Doğal afetler
  • Güvence altına almak istediğimiz eşyalarımız

Risk denildiği zaman pek çok insanın aklına ev dışında yaşanma ihtimali olan riskler geliyor. Evimizde de su basması, hırsızlık, elektronik aletlerin bozulması veya yer kayması gibi yukarıda maddeler halinde saydığımız müdahale etmemizin mümkün olmayacağı durumlar yaşanabilir.

Böyle durumlarda kendimizi üzmeye hiç gerek yok çünkü konut sigortası yaptırdığımız takdirde her türlü riskin üstesinden kolaylıkla gelebiliriz.

Güvence kapsamını teminatlar belirlediği için farklılıklar göstermesi normaldir. Gıda bozulmasından evinizde çıkan yangına, 3. kişi mali sorumluluktan ( evcil hayvanlar da dâhil), evinize gelen misafirlerin eşyalarına kadar koruma genişliği bulunan sigortalar da bulunmaktadır.

Konut Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Genelde konut sigortası sadece tehlike ve risk oluşturan durumlar karşısında evinizi koruma altına almaz, ev hizmetleriyle birlikte de hayatınızı kolaylaştırmaya çalışır.

konut sigortasi neleri kapsar

Konut Sigortasını Kapsamayan Riskler Nelerdir?

Konut sigortası, bina ve eşyanın hasar alabileceği pek çok riski poliçeye dâhil edilen bazı eşyaları teminat kapsamına almaz. Bunlar nakit paralar, değerli taşlar, mücevherler ve kişisel eşyalar olur. Fakat bazı sigorta şirketleri kilitli tutulan kasaların içindeki değerli şeyleri vardır. Bunları kendi belirledikleri ek primler ile güvence altına alabilirler.

Konut Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nasıl Alınır?

Eğer sigortayı yaptıran kişi, poliçe süresinin dolduğu tarihe kadar herhangi bir hasar bildiriminde bulunmadıysa olur. Hatta hasarsızlık indiriminden yararlanma şansı elde eder. Böylece yeni yapılacak olan sigorta poliçesinden de belli bir oranda indirim kazanabilir.

Konut Sigortasının Süresi Ne Kadar?

Genelde konut sigortasının süresi 1 yıldır. Konut sigortasının her sene tekrar yenilenmesi gerekir.

Konut Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Sağlık probleminizin olması halinde konutunuza ambulans gönderimi sağlar. Tesisat, elektrik gibi tesisat işlerinizde yardımcı olur. Hastaneye yattığınızda yardım sağlar ve hukuksal işlerinizde hukuksal danışmanlık sağlamaya yardımcı olur.

 

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Kivanç Ağustos 21, 2023 - 11:23 am

Merhaba, konut sigortasının faydaları ve süresi hakkında çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Ancak konut sigortasının kapsamadığı riskler hakkında daha ayrıntılı bir bilgiye ihtiyaç duyuyorum. Bu riskler nelerdir ve nasıl korunabiliriz? Teşekkürler!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00