Sigorta

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Evimizde oluşabilecek maddi hasarları rahatlıkla ortadan kaldırarak bizim için önemli olan eşyaları güvence altına almak konut sigortası sayesinde mümkündür.

Konut sigortasının kapsadığı durumlar şunlardır:

  • Hırsızlık
  • Yangın
  • Terör
  • İkamet adresinizde yapılan değişikliklerin masrafları
  • Ferdi kazaların yaşanması
  • Evdeki camın kırılması
  • Evi su basması
  • Doğal afetler
  • Güvence altına almak istediğimiz eşyalarımız

Risk denildiği zaman pek çok insanın aklına ev dışında yaşanma ihtimali olan riskler geliyor. Evimizde de su basması, hırsızlık, elektronik aletlerin bozulması ve yer kayması gibi yukarıda maddeler halinde saydığımız müdahale etmemizin mümkün olmayacağı durumlar yaşanabilir.

Böyle durumlarda kendimizi üzmeye hiç gerek yok çünkü konut sigortası yaptırdığımız takdirde her türlü riskin üstesinden kolaylıkla gelebiliriz.

Güvence kapsamını teminatlar belirlediği için farklılıklar göstermesi normaldir. Gıda bozulmasından evinizde çıkan yangına, 3. kişi mali sorumluluktan ( evcil hayvanlar da dâhil), evinize gelen misafirlerin eşyalarına kadar koruma genişliği bulunan sigortalar da bulunmaktadır.

Konut Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Konut sigortası sadece tehlike ve risk oluşturan durumlar karşısında evinizi koruma altına almaz, ev hizmetleriyle birlikte de hayatınızı kolaylaştırmaya çalışır.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?, Bir Finansçı

Konut Sigortasını Kapsamayan Riskler Nelerdir?

Konut sigortası, bina ve eşyanın hasar alabileceği pek çok riski poliçeye dâhil edilen bazı eşyaları teminat kapsamına almaz. Bunlar nakit paralar, değerli taşlar, mücevherler ve kişisel eşyalar olabilir. Fakat bazı sigorta şirketleri kilitli tutulan kasaların içindeki değerli şeyleri, kendi belirledikleri ek primler ile güvence altına alabilirler.

Konut Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nasıl Alınır?

Eğer sigortayı yaptıran kişi, poliçe süresinin dolduğu tarihe kadar herhangi bir hasar bildiriminde bulunmadıysa; hasarsızlık indiriminden yararlanma şansı elde eder ve yeni yapılacak olan sigorta poliçesinden de belli bir oranda indirim kazanabilir.

Konut Sigortasının Süresi Ne Kadar?

Konut sigortasının süresi 1 yıldır. Konut sigortasının her sene tekrar yenilenmesi gerekir.

Konut Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Sağlık probleminizin olması halinde konutunuza ambulans gönderimi sağlar. Tesisat, elektrik gibi tesisat işlerinizde yardımcı olur. Hastaneye yattığınızda yardım sağlar ve hukuksal işlerinizde hukuksal danışmanlık sağlamaya yardımcı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu