Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Seyahat Sağlık Sigortası 2021

seyahat saglik sigortasi

Seyahat sağlık sigortası, kişinin yurtiçi veya yurt dışı seyahatleri sırasında karşı karşıya kalabileceği sağlık risklerine karşı korunmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Seyahat sağlık sigortası 2021 coğrafi kapsamı, kişinin ihtiyaçlarına ve taleplerine göre değişiklik göstermektedir. Burada seyahat sağlık sigortasından yararlanabilmek için hangi ulaşım aracını tercih edeceğiniz bir önemi bulunmamaktadır. Sigorta ile ulaşım yollarından herhangi birini kullanarak yapacağınız tüm yurt içi ve yurtdışı seyahatleriniz teminat altına alınabilmektedir.

Seyahat sağlık sigortasını mutlaka seyahatiniz başlamadan önce yaptırmanız gerekmektedir. Seyahat sırasında yaptırılan sigortalar geçerli kabul edilmemekte ve sigorta şirketi tarafından tazminat sağlanmamaktadır. Sigortaya dair bilinmesi gereken bir diğer husus ise tüm seyahat sebeplerini kapsadığıdır. Gezi sağlık sigortası gerek tatil amaçlı gerekse iş amaçlı seyahatlerin tamamı için yapılabilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası teminatları, sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte genel olarak ana teminatların tüm sigorta şirketlerinde ortak olduğu söylenebilmektedir. Seyahat sağlık sigortası ana teminatları şu şekildedir:

 • Kaza veya hastalık gibi durumlarda sigortalının ayakta ve yatarak tedavi masrafları
 • Sigortalının tıbbi nedenlerle nakledilmesi durumunda nakil masrafları
 • Vefat durumunda cenazenin yurda nakledilmesi
 • Sigortalının vefat ettiği yerde defnedilmesi gerekiyorsa defin masrafları

Bununla birlikte seyahat sağlık sigortasının güvence altına aldığı risklerin ek teminatlar ile genişletilebilmesi mümkündür. Ek teminatlar, tamamen sigortalanan kişinin kendi isteğine bağlı olarak poliçeye eklenmektedir ve fiyatlarda değişikliğe neden olabilmektedir. Gezi sağlık sigortasına eklenerek güvence altına alınabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bagaj gecikmesi
 • Seyahatin iptal edilmesi
 • Seyahatin yarıda kesilmesi
 • Pasaport kaybı
 • Bagaj kaybı
 • Kaza durumunda karşı tarafa verilen bedeni zararlar
 • Kaza durumunda karşı tarafa verilen maddi hasarlar
 • Sakatlanma tazminatı
 • Ölüm tazminatı
 • Acil ilaç temini

Seyahat Sağlık Sigortası için Gereken Belgeler Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası için gerekli belgeler, sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte temel olarak tarafınızdan istenecek belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sigortalının beyanı
 • Sigortalının kimlik aslı ve fotokopisi
 • Planlanan seyahat süresi
 • Planlanan seyahat giriş – çıkış süresi

Seyahat sağlık sigortası günümüzde internet üzerinden dahi dakikalar içerisinde edinilebilecek bir sigorta seçeneğidir. Bununla birlikte seyahat sağlık sigortanızı yurt dışı seyahatleri için zorunlu olarak yaptırıyorsanız, bu durumda vize işlemleri sırasında tarafınızdan ıslak imzalı ve kaşeli seyahat sağlık sigortası belgesi talep edilebilmektedir. Bu nedenle sigortanızı internet üzerinden yaptırıyorsanız mutlaka firma ile iletişime geçerek belge aslının kargo ile tarafınıza gönderilmesini talep etmeniz gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar Süre için Yapılır?

Seyahat sağlık sigortası 2021 geçerlilik süresi, sigortalanın ülkeden çıkışı ile ülkeye dönüşü arasında geçen süredir. Genelde seyahat sağlık sigortası, poliçede aksi belirtilmediği sürece planlanan başlangıç gününde saat 12.30’da başlamaktadır. Bu nedenle daha sonra sıkıntı yaşanmaması adına poliçe geçerlilik süresinin ülkeden çıkış tarihinden bir gün önce ve ülkeye dönüş tarihinden bir gün sonra şeklinde belirlenmesi tavsiye edilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası minimum süresi, kişinin seyahat planı yaptığı süredir. Bununla birlikte bu noktada poliçenizi incelemekte veya sigorta yaptırmadan önce bilgi almanızda fayda bulunmaktadır. Sigorta şirketlerinde poliçe süresi 3 ay, 6 ay veya 1 yıl şeklinde belirlenebilmektedir. Seyahat sağlık sigortası sınırsız olarak da yapılabilmektedir. Ancak bu durumda da seyahat başına 90 günlük bir sınırlama olduğunu söylemek gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası İptal Edilebilir Mi?

Seyahat sağlık sigortası iptali, ancak seyahatin iptal edilmesi durumunda gerçekleştirilebilmektedir. Seyahatiniz herhangi bir sebep nedeniyle gerçekleşemeyecekse, bu durumda seyahat sağlık sigortanızın iptal edilebilmesi için sigorta şirketinize en az 24 saat önce bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Bu durumda sigortanız kolaylıkla iptal edilmekte ve tarafınıza para iadesi yaptırılmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası iptaline ilişkin bilgi sahibi olunması gereken bir diğer husus ise seyahatten erken dönülmesi halinde sigortanın iptal edilmediğidir. Pek çok kişi seyahatlerinin erken bitmesi durumunda prim iadesi talep etmektedir. Ancak seyahat sağlık sigortasının iptal edilebilmesi için seyahate hiç başlamamış olmanız gerekmektedir. Seyahatinize başladıktan sonra erken dönüş yapsanız dahi iptal gerçekleşmeyecektir. Bununla birlikte seyahat sağlık sigortalarının aylık ücreti ve yıllık ücreti arasında büyük bir fark bulunmadığını da söylemek gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Tazminatı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Seyahat sağlık sigortası zorunluluğu, seyahat etmek isteyen vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konulardan birisidir. Bu konuda bilgi sahibi olunması gereken ilk husus, yurtiçi seyahatlerde sağlık sigortası zorunluluğu bulunmadığıdır. Ancak yurt dışına seyahat edebilmek için yasal olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekmektedir.

Günümüzde Schengen Vizesi talep eden ülkeler ve ABD, Belçika gibi ülkeler yurtdışından ülkeyi ziyaret edecek turistler için seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bu nedenle vize almak istediğinizde tarafınızdan öncelikle seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı isteyeceklerdir. Vize zorunluluğu olmayan ülkeler için ise genel itibariyle seyahat sağlık sigortası zorunluluğu olmadığını söylemek gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları 2021

Seyahat sağlık sigortası fiyatları hakkında net bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Böylece seyahat sağlık sigortası fiyatlarında belirleyici olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunun yanında sigorta prim ücretlerinin sigorta şirketleri arasında da değişiklik gösterdiğini söylemek gerekmektedir. Genel olarak seyahat sağlık sigortası fiyatlarında belirleyici olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sigortalanan kişinin genel sağlık durumu
 • Sigortalanan kişinin yaşı
 • Seyahat edilecek coğrafi bölge
 • Seyahat edecek kişi sayısı
 • Sigortalanın kişinin seyahat süresi
 • Seyahat sağlık sigortasına dahil edilecek ek teminatlar

Seyahat sağlık sigortası genel olarak 0 – 80 yaş arasında olan herkese yapılabilecek bir sigorta türüdür. Bu nedenle yaş konusunda sınırlaması bulunmadığı söylenebilmektedir. Ancak kişinin ilerleyen yaşı, sağlık konusundaki riski arttıracağı için poliçe kapsamında dikkate alınmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar, sigortanızın beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınız tam olarak karşılayabilmesi için üzerinde durulması gereken bir diğer konudur. Bu kapsamda dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Seyahat sağlık sigortası yaptırmadan önce sigortadan beklentilerinizi netleştirmeniz gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının ana teminatları hastalık ve kaza gibi risk durumlarında tedavi ve nakil işlemleri masraflarıdır. Ancak ilaç temini, bagaj kaybı gibi ek durumlara karşı da endişe duyuyorsanız, bu durumda poliçenize ek teminat olarak eklemeniz gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasına ihtiyaç duyduğunuz süreyi belirlemeli ve sağlık sigortanızı bu belirleme doğrultusunda yaptırmalısınız.
 • Bazı risklere karşı ödeme yapılmayan muafiyetli seyahat sağlık sigortası ve daha kapsamlı bir güvence sunan muafiyetsiz seyahat sağlık sigortası hakkında bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. Prim ücreti farkı, muafiyet olarak kabul edilen durumlar vb. hakkında bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapmalısınız.
 • Seyahat sağlık sigortası yaptırdığınız kurumun seyahat edeceğiniz bölgede anlaşmalı olduğu sağlık merkezleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Seyahat bölgenizin yakınında anlaşmalı kurum olmaması, seyahat sırasında mağdur olmanıza neden olabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası fiyatları, sigorta şirketleri arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle seyahat sağlık sigortası 2021 yaptırmadan önce farklı şirketlerden teklif almanız ve sigorta kapsamında dahil edilen teminatları öğrenmeniz, çok daha ekonomik bir anlaşma yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Serdar Ağustos 24, 2023 - 6:17 am

Makalede seyahat sağlık sigortası için gereken belgelerden bahsediyorsunuz, ancak acaba bu belgeleri nasıl temin edebiliriz? Belgelerin nereden alınabileceği hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00