Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Facebook’un Kripto Para Projesi Libra

Libra

Sosyal medya devlerinden Facebook, daha öncelerden Mark Zuckerberg’in gönderilerle az çok bilgilerini paylaştığı kripto parası Libra için, bilgilendirme toplantıları yapmaya başladı.

Facebook yönetiminin yaptığı planlamaya göre 2020 yılının Haziran veya Temmuz aylarında piyasada olması beklenen bu kripto para nakit akışına yeni bir soluk getirecek, bankalar arası transfer ve kredi kartları için alternatif olacak. Projeyi ilk duyurulduğunda Facebook’un liderliğinde, dünya üzerinde sayılı birçok dev firmanın desteklediği de açıklanmıştı, bugünlerde ise isim ve sayıda değişiklikler hala olmakta.

Libra

Libra kullanıcıları sıfıra yakın komisyon ile alış veriş ve ticaret yapabilecekler. E-Ticaret işlerinde alternatif para birimlerinden biri olmaya aday olan Libra, internet olan her ortamda rahatlıkla kullanılabilecek. Facebook  kripto para projesini açıkladığında aralarında Uber, eBay, Spotify, Mastercard’ın da olduğu 20 yi aşkın firma tarafından desteklenmişti. Proje safhaları devam ederken bazı firmalar desteklerini çekerken, yeni firmalar da Libra’yı ödeme sürecine dahil edebileceğini belirtmişlerdir.

Diğer Kripto Paralar

Libra diğer kripto paralara birçok yandan benzemektedir. Temel olarak birçok kripto para birimi aynı mantıkla işlemektedir. En çok Bitcoin ile kıyaslandığı için bizde onunla ilgili kıyasları inceleyeceğiz. Her ikisi de diğer kripto paralar gibi Blockchain ‘ e kayıtlı olarak transfer edilebilecek. Bu nedenden dolayı aynı teknolojiyi kullandığı söylenebilir. Burada şu farkla Bitcoin’ den ayrılmaktadır, Bitcoin herkesin kayıt yapmasına olanak veren Blockchain kullanırken, Libra ise sadece Facebook ve projeyi destekleyen diğer firmaların izin vermesi ile kullanılabilecek.

Kripto Para Nedir?

Libra, fiyat oynaklığını daha az tutmak için Facebook tarafından fonlanacak ve belli başlı para birimlerine entegre olarak fiyatlanacak, bu sebepten dolayı fiyat oynaklığının çok aşırı olmaması, daha istikrarlı hareketler etmesi bekleniyor. Bu kripto para birimi dünyanın büyük ekonomik güçlerinin kullandığı ABD doları, İngiliz Sterlini, Euro ve İsviçre Frankı’ na endekslenerek kullanılması planlanmaktadır.

Neden Kullanılır?

Libya’yı ödeme sistemlerine dahil edeceklerini ileten global düzeyde 30’a yakın firma bulunmaktadır. Kullanılmaya başlanmasından sonra ise birçok ölçekte firmanın da bu parayı kullanması ve müşterilerini yönlendirmesi beklenmektedir. Ayrıca dünya üzerinde birçok yerde kullanıcı olan Facebook, uygulamaları ile bu paranın çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını sağlayacaktır.

Bizler pek bilmesek de, bu hızlı teknoloji çağında hala bankacılık sisteminin yeterli altyapıya sahip olmadığı birçok ülke vardır. Yapılan bazı araştırmalarda, yetişkin bireylerin neredeyse yarısının banka hesabı olmadığı belirlenmiştir. Bu eksiklik kripto para Libra ve bunun cüzdanı Calibra ile kapatılabilecektir. Libra sayesinde bu gibi ülkelerde sadece internete bağlanılarak birçok bankacılık işlemeleri yapılabilecektir. Ülkeler arası transferlerde çok daha az komisyonlar ile para transferi sağlanabilecek. Geleneksel bankacılık işlemlerinde olan cüzdanlar belki de Libra’da kullanılacak.

Bu projeye geçiş kolaylığı olması için Facebook ve destekleyen firmalar nakit para kullanmakta, bu sayede nakit para ile Libra arasındaki geçişin hızlıca ve basit olması düşünülmektedir. Libra’nın sayılı para birimlerinden olan ABD doları, İngiliz Sterlini, Euro ve İsviçre Frankı’ na endekslenerek kullanılacak olması, zayıf ekonomiye sahip ülkelerde yaşayanların için, enflasyona bir önlem olarak kullanımın da önünü açmaktadır.

Banka cüzdanı mantığına yakın işleyecek Calibra cüzdanında anlık olarak insanların sahip olduğu Libra miktarı gözükecektir. İnsanlar sahip olduğu Libra’ları günlük yaşantılarında hemen kullanmak isterlerse anlık olarak ülke para birimi karşısındaki değerini bileceklerdir. Kripto parayı nakit yerel paraya çevirmek istediklerinde Facebook ‘un anlaşmış olduğu tüm firma ve kuruluşlar üzerinden işlemlerini o günkü değer üzerinden yapabileceklerdir.

Libra Nasıl ve Nerden Temin Edilir?

Libra almak için Facebook kullanıcısı olma şartı bulunmamaktadır, Paypal ve Coinbase gibi firmalar Libra teminini sağlayacaktır. Facebook yönetiminin yaptığı resmi açıklamalara göre 2020 yılının ikinci yarısından itibaren kullanımı planlanan Libra, teknik altyapısı tamamen hazır olduğunda Calibra Cüzdanına yüklenilebilecek ve yerel para birimleri üzerinden hızlıca bir şekilde satın alınabilecektir.

Libra’nın Yaygınlaşması Nasıl Olacak?

Facebook milyonlarca kullanıcıya sahip olması imkânlarını, Libra’nın tanıtımı için kullanacaktır. Facebook kullanıcılarının bu para birimini kullanması ve benimsemesi beklenmektedir. Yaygınlaşması için WhatsApp ve Messenger aktif olarak kullanılması planlanmaktadır. E-Ticaret sistemleri bünyesinde Instagram ve Facebook’dan yapılan satışlarda Libra nın kullanılması beklenmektedir. Ayrıca, Whatsapp ve Messenger içerisinde yapılan mesajlaşmalarda kullanıcıların birbirlerine Libra göndermesine izin verilecektir. Bu uygulamaları kullananlar kendi aralarında mesaj alıp verir gibi Libra transferi yapabilecekler.

Calibra cüzdanı bağımsız bir uygulama olarak yaygınlaştırılarak, bunun üzerinden de Libra satışı yapılacaktır. Libra projesi basın aracılığı ile duyurulduktan sonra, ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, olumlu ve olumsuz tepkiler almıştır. Projeyi ilk başta destekleyen Visa, MasterCard, eBay gibi büyük destekçileri daha sonra çekildiklerini açıklamışlardır. Şirket güncellemiş destekçilerini sürekli olarak duyurmaktadır.

Uluslararası analistler, yaptığı açıklamalarda birçok firmanın Libra projesi ile ilgilendiğine ve doğru adımlarda ve açık bir yol haritası belirlenirse desteğini çeken bazı firmaların tekrar projeye dahil olacağına inandıklarını belirtmektedir. RBC analistleri bu görüşlerini açıkça paylaşmıştır. Libra genel Müdürlüğünü yürüten David Marcus  Temmuz 2019 ‘da senato görüşmeleri sırasında yasa düzenleyicilerin konu ile ilgili endişelerini  gidermeye çalışmış, sorularını cevaplamıştır.

Kullanımı Güvenli mi?

Facebook kullanıcıların gizlilik konusunda güvenini, bazı skandallar ile kaybetmiştir. Bu sebepten dolayı Libra’yı Facebook a entegre ederek kullanmayacağını çok defalarca açıklamıştır. Gizlilik konusunda sıkıntıları olan bir kuruluşun kripto para çıkarması sürekli sorgulanacaktır. Tüm bunların önünü almak için Facebook, Libra’yı, Calibra isimli bağımsız bir şirket üzerinden geliştirmektedir. Calibra tamamen ayrı bir uygulama olacaktır, kullanıcıların izin vermemesi halinde Facebook uygulamaları ile hiçbir şekilde entegre olması düşünülmemektedir.

Burada tüm işlemlerin kayıtları Calibra tarafından tutulacaktır, Libra diğer kripto para cüzdanları ile de uyumlu olması planlanmaktadır.

Teknolojik alt yapısı sürekli geliştirilmekte olan Libra , tüm eksiklikleri ve açıkları giderildikten sonra kullanıma hazır hale getirilecektir.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Meli̇ke Ağustos 21, 2023 - 11:29 am

Makaledeki Libra’nın yaygınlaşmasıyla ilgili kısmı daha detaylı açıklamışsınız, teşekkür ederim. Ancak, benim aklıma takılan bir soru var. Libra’yı nasıl ve nereden temin edeceğiz? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00