Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Gelecek Vadeden Kripto Paralar

gelecek vadeden kripto paralar

Kripto para deyince ilk akla gelenler Bitcoin ve Ethereum gibi en yaygın olanlarıdır fakat bu kripto paraların dışında da birçok ufak tefek kripto para birimi bulunuyor. Peki, bu kripto paralardan kimlerin haberi var? Siz de yatırım yapmak istiyorsanız, bu kripto para birimlerinden birini tercih edebilirsiniz ve paranızı yatırabilirsiniz. Kripto paralar ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız, içeriği okumanızı tavsiye ederiz.

Gelecek Vadeden Kripto Paralar

Cardano

Cardano, Charles Hoshkinson tarafından 2017’nin Eylül ayında kuruldu. Tıpkı Ethereum gibi Cardano da merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek ve akıllı sözleşmeler için yaratıldı. Ethereum ve Cardano arasında ciddi teknolojik farklar bulunur. Cardano, teknolojik olarak en gelişmiş üçüncü kripto para birimi platformu olarak birçok kişi tarafından biliniyor. Cardano, işte bu nedenle 2019’un en büyük 10 kripto para birimi arasında yer alıyor. Cardano blok zinciri, akademisyenler ve bilim adamlarının katılımları ile oluşturulan bir blok zinciridir. Cardano, Ethereum’a göre daha ölçeklenebilir bir platformdur ve saniyede 257 işlemi gerçekleştirebilir.

Litecoin (LTC)

Litecoin, eski Google çalışanlarından biri olan Charle Lee tarafından 2011 yılında kuruldu. Litecoin, Bitcoin’in blok zinciri üzerine kuruldu fakat Litecoin’in amacı Bitcoin’in sahip olduğu özellikleri olabildiğince geliştirmektir. Bitcoin ile bir işlem yaklaşık 10 dakikada gerçekleştirilebilirken Litecoin ile bir işlem yaklaşık 2,5 dakika içerisinde kolaylıkla yapılabilir. Litecoin ile bir işlem yapmanın bedeli yaklaşık 18 centtir. Öte yandan Bitcoin ile yapılan işlemlerde 1,8 dolar işlem ücreti alınır.

Stellar (XLM)

Stellar, 2014 yılında Ripple’ın da kurucusu olan Jed McCaleb tarafından kuruldu. Hatta Ripple’daki bir görüş ayrılığı sonucu XLM ve Steller platformu doğdu. Tıpkı Ripple gibi Stellar da uluslararası para transferini daha kolay hale getirmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Stellar’ı diğer kripto paralardan ayıran önemli bir özelliği de Stellar’ın arkasında kar amacı gütmeyen bir kuruluşun bulunmasıdır. Stellar, en yakın rakibi olan Ripple’a göre daha az merkezidir. Arkasında kar amacı gütmemesinden dolayı birçok kişi için daha güvenilirdir. Stellar’ın 30’dan fazla banka ve kurum ile stratejik ortaklığı bulunur.

IOTA

IOTA, en çok tercih edilen kripto paralar arasında en dikkat çekenlerinden biridir. IOTA, blok zinciri yerine Tangle adı verilen özel bir protokolü kullanır. Birçoğunuz nesnelerin interneti (IoT) teknolojisini duymuşsunuzdur. İşte IOTA, bu teknolojinin daha güvenli ve daha ölçeklenebilir olmasını sağlamak amacıyla doğan bir projedir. IOTA’nın diğer kripto paralara göre en önemli avantajı, 0 komisyon özelliğidir. Kripto paraların birçoğu, ölçeklenebilirlik konusunda önemli sıkıntılar yaşarken IOTA kullanıcılarına sınırsız ölçeklenebilirlik vadeder.

NEO

NEO, 2014 yılında Da Hongfei tarafından ortaya çıkarılan kripto para birimidir. Üstelik NEO, daha önceleri AntShares olarak biliniyordu. Haziran 2017’ye gelindiğinde ise AntShares, NEO ismini aldı. NEO, Ethereum ile gösterdiği benzerliklerden dolayı Çin malı Ethereum olarak biliniyor. Blok zinciri bazlı bir platform olan NEO, akıllı sözleşmelerin yapılmasına ve ICO’ların piyasaya sürülmesine de olanak sağlıyor. NEO, saniyede yaklaşık 10 bin işlemi tamamlayabiliyor. Öte yandan Ethereum ise saniyede 15 işlemi yapabiliyor. Ethereum, tek bir kodlama dili kullanırken NEO ise C++, C#, Go ve Java gibi birçok kodlama dilini kullanabiliyor. İşte bu nedenle NEO, yazılımcılar için oldukça popüler hale geliyor. NEO’nun arkasında Çin Hükümeti’nin olduğu biliniyor. NEO, işte bu nedenle Çin piyasasında ve doğu Asya’nın geri kalanında önemli bir pazar payına sahip oluyor.

Gelecek Vadeden Kripto Paralar

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Esra Ekim 5, 2023 - 12:24 pm

Bu makalede listelenen kripto paralar hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim? Hangi özellikleri onları gelecek vaat eden yapmaktadır?

Cevap Yazın
ümit Nisan 26, 2019 - 12:00 pm

zaman gösterecek

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00