İş Fikirleri

Günümüzün Popüler İş Fikirleri Neler?

Popüler iş fikirleri her zaman yepyeni yaklaşımlar ile oluşturlmak zorunda değil. Aslında ticaret ve pazarlamanın temel ilkelerinden yola çıkılarak da kâr marjı yüksek birçok iş yapmak mümkün. Bununla birlikte gelişen teknoloji ve kitle iletişim araçlarının yarattığı global marketi göz önüne almak da önemli.

İş kurmak isteyenlerin en çok dikkat ettiği bir diğer nokta ise düşük sermaye ile başlatılabilecek işler. Bu noktada online satışa yönelik iş fikirleri öne çıkıyor. Genel anlamda online bir mağaza aracılığı ile yapabileceğiniz işlerin maddi anlamda daha az külfet getirdiğini söylemek mümkün. Ancak biz, bu yazıda bazı iş kollarına spesifik olarak değinerek zihninizi hareketlendirmek istiyoruz.

Fabrikadan Halka / Stoksuz Satış

Küçük bir satış ofisi veya online mağazalar aracılığı ile yapabileceğiniz düşük maliyetli işlerden biri. Burada temel mantık, ürünlerin depolama ve taşıma giderlerini ortadan kaldırarak doğrudan kâr elde etmek.

Günümüzün Popüler İş Fikirleri Neler?, Bir Finansçı

Yani aslında ticaretin en ilkel mantığının size para kazandırdığı bir model. Düşük maliyetin üstüne koyulacak yüksek kâr. Herhangi bir depo alanı veya satış mağazasına ihtiyaç duymadığınız için birçok farklı sağlayıcıdan temin edeceğiniz ürünleri seçenek olarak sunmanız mümkün. Böylece özellikle online mağazalar için büyük bir çeşitlilik sağlanıyor.

Günümüzün Popüler İş Fikirleri Neler?, Bir Finansçı

Bu modelde öne çıkan detay ise hizmet kalitesi. Yani müşterilerle kuracağınız iletişim kilit nokta. Tek yapmanız gereken müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutarak, portföyünüzü genişletmek. Bu modelde satışı yapılacak ürünler genellikle bilindik markalar olmayacağından, rekabette sizi öne çıkaran unsur “ürünü nasıl tanıttığınız” olacak.

Kişiye Göre Tasarlanmış Baskı T-Shirtler

Tıpkı fabrikadan halka satış modelinde olduğu gibi burada da sadece satış yaparak yükselmek mümkün. Zira t-shirt tasarımlarını ve baskılarını kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Bu tür üretimleri yapan kişi veya firmalar ile işbirliği yaparak, satış fiyatı üzerinden kâr elde edebilirsiniz. Bu modelde sipariş almadan önce bir satın alma gerçekleştirmediğiniz için malın elinizde kalması gibi bir risk de söz konusu değildir. Bu anlamda oldukça güvenli bir iş modeli olarak kabul edilir.

Bu modelde tasarımlarda maliyeti düşürmek için online ortamda hizmet veren freelancer tasarımcılarla anlaşarak kârınızı yükseltme imkanı bulabilirsiniz. Hatta bazı tasarımları online ve ücretsiz “hazır şablon” hizmeti veren web sitelerinden, hiçbir maliyet olmadan oluşturabilirsiniz. Bu noktada belirlediğiniz bir hedef kitleye yönelik kendi tasarımlarınızı da önceden hazırlayıp, satışa sunarak gelir elde etmeniz mümkün.

Eğer tasarım konusunda zaten yetenekliyseniz, atış serbest!

Dijital Ürünler

İş fikirleri arasında günümüzün ve geleceğin en parlak alanı. Müzik, ders, kurs vb. kendinize ait dijital içerikler.

Cümle böyle başlayınca akla ilk gelen YouTube kanalı açmak oluyor fakat bu işi gerçekten profesyonel olarak yapacaksanız çok daha kârlı seçenekler bulabilirsiniz.

Örneğin; iş fikirleri ve girişimcilik konusunda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız, bu tür online dersleri ilgili kişilerle buluşturan web siteleri üzerinden büyük gelirler elde edebilirsiniz. Girişimcilik başlığı ile hazırladığınız bir dizi dersi, belli fiyatlarla satışa sunabilirsiniz. Bu sayede ofis, dükkan, depo vb. hiçbir ek masrafın altına girmeden satış yapma imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür platformlarda oldukça geniş bir kitleye hitap etme imkânı yakalarsanız.

Bu örnek dışında kendi uzmanlığınıza ve pazardaki ihtiyaca göre birçok farlı içerik üretip, pazarlayabilirsiniz. Bu noktada kendinize ilk sormanız gereken soru “insanlar hangi dijital içeriği ücret karşılığında temin etmek isteyebilir?” olmalıdır.

Bu aşamadan sonra olay sizin yaratıcılığınıza ve ürettiğiniz içeriğin kalitesine bağlı olarak seyredecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu