Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bitcoin, Tüm Ezberleri Yıkıyor

bitcoin tum ezberleri yikiyor 1

Bitcoin, tıpkı bir kasırga gibi dünyayı sallamayı başardı. Ocak 2017 ve Aralık 2017 arasında Bitcoin fiyatları yüzde 2000 artış göstererek 953 dolardan 20,089 dolara çıktı. Şu an ise Bitcoin’in piyasa değeri 120 milyon doların üzerindedir fakat blok zinciri teknolojisinin en heyecan verici yanı Bitcoin değildir. Blok zinciri teknolojisinin dünyamıza nasıl bir katkıda bulunacağıdır.

Kripto Paraların Faydalı Özellikleri

Blok zinciri teknolojisinin toplumumuzda rolünün artmasında birçok sebep vardır. Blok zinciri teknolojisinin en açık ve temel faydası, merkezi bir yapıya sahip olmamasıdır. Merkezi olmayan bu yapı sayesinde blok zincirinde işlem yaparken aracıların veya üçüncü bir partinin yardımı gerekmez. Blok zinciri platformunda yapılan tüm alışverişler görüş birliği mekanizması tarafından yürütülür.

Yapılan işlemleri, onaylayacak bir aracı olmadığı için önemli bir maliyet ortadan kalkar. Bu durumda blok zinciri teknolojisini daha ucuz ve daha etkin yapar. Bunlara ek olarak blok zincirine müdahale edilemez. Bu demek oluyor ki bir veri blok zinciri teknolojisine girildikten sonra asla düzenlenemez. Bu durum da insanların sisteme güvenini artıran önemli bir avantajdır.

Son olarak, blok zincirinin en hayati özelliklerinden biri de gerçekten çok yüksek güvenlik önlemlerine sahip olmasıdır. Blok zincirinde yapılan tüm işlemlerin özel şifreleme yöntemleri kullanılarak güvenliği sağlanır. Böylelikle hackerların bu sisteme sızması imkânsız hale gelir.

Kripto Paraların Önlerindeki Engeller

Tüm faydalarına rağmen blok zincirinin de yaygın olarak kullanılmasını engelleyen bir takım hususlar bulunmaktadır. Kripto paraların yaygınlaşması isteniyorsa bu sorunların çözümüne odaklanılmalıdır.

Fiyat Değişkenliği

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde kripto paraların fiyatları önemli değişiklikler gösterdi. Bazı durumlarda kripto paralar birkaç gün içinde değerinin yarısını kaybetti. Örneğin, 2014 yılında PayPal kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kabul eden ilk platformlardan biriydi fakat PayPal’ın CEO’su John Rainy, kripto paralardaki değişkenlik nedeniyle birçok tüccarın kripto paraları kullanmaktan çekindiğini dile getirdi.

Güvenlik Sorunları

Kripto paraların değeri arttıkça, kripto para borsalarını ve start-upları hedef alan hacker sayısı da artış gösterdi. İşte bu nedenle kripto para borsalarının bir çoğu müşterilerini korumak için bir sürü güvenlik önlemi aldı. Artan güvenlik önlemlerinin en önemli yönü ise kripto para yatırımcılarının hesaplarını çok çabuk unutabilir hale gelmesidir.

Blok zinciri takip şirketi Chainaysis’in yaptığı araştırmaya göre şu ana kadar 3 milyon Bitcoin kayboldu. Bitcoin arzının sınırsız olmadığını düşünürsek, şu ana kadar üretilen Bitcoin’lerin yüzde 14’ü tamamen kaybolmuş durumdadır.

Yasal Belirsizlikler

Kamu oyunun kripto para birimlerine olan ilgisi öyle bir hızla arttı ki, hükümetler bu konuda epey geride kaldı. Şu an kripto paraların birçoğu, merkezi hükümetler tarafından desteklenmiyor. Dolayısıyla birçok ülke, kripto para birimleri hakkında birbirinden çok farklı standartlara ve düzenlemelere sahiptir. Birçok kişi kripto paralara yatırım yapmaktan çekiniyor çünkü bu yasaların ve standartların olumsuz yönde değişmesinden ve onları kötü yönde etkilemesinden korkuyor.

Giriş Engelleri

Kripto para birimlerine yatırım yapmak, karmaşık bir şeymiş gibi gözükebilir. Özellikle bu karmaşıklık, daha önce böyle bir yatırım yapmamış kişiler için daha fazladır. Birçok insan, nereden başlayacağını bilmiyor ve yatırımlarını birden çok siteden takip etme fikri onlara fazlaca rahatsız edici geliyor.

Likidite Sorunu

Kripto para birimleri ile ilgili en büyük sorun, şu an için likidite sorunudur. Likidite, her piyasa için gerekli bir unsurdur. Likidite eksikliği, kontrol eksikliğini de doğurur. Üstelik birçok kişi, bir şeyler yanlış gittiğinde elindeki parayı hemen geri alamayacağı bir finansal varlığa yatırım yapmak istemiyor. Günümüzde Bitnex gibi birçok kripto borsasında bu sorun yaşanmıştır.

Kripto Firmaları Bu Bariyerleri Yıkıyor

Günümüzde birçok firma, kripto para birimlerinin yaşadığı sorunların üstesinden gelmeye ve kripto paraların genel olarak benimsenmesini sağlamaya çalışıyor.

Elephant, kripto paraların likidite sorununa neden olan gerçek ve sanal boşluklar arasında bir köprü kurmayı hedefleyen firmalardan biridir. Elephant, kripto paraların bu sorunlarını blok zinciri uygulamalarını ikincil marketlerde kullanarak aşmayı hedefliyor. Elephant platformu, daha istikrarlı bir yatırım isteyen yatırımcıları çekmek amacıyla kuruldu.

Kripto Paralar Tahmin Ettiğimizden Daha Kısa Sürede Yaygınlaşabilir

Şu an, kripto paraların yaygın olduğu bir dünyaya çok uzak olduğumuzu düşünebilirsiniz fakat kripto para sektörü son iki yılda önemli mesafeler kat etti. Daha fazla firma kripto paraların sorunlarına çözüm üretmeye başladıkça, sözünü ettiğimiz geleceğe daha da yaklaşıyoruz.

Hatta ve hatta Amazon gibi büyük firmaların kripto para birimi piyasalarına yatırım yapmaya başlayacağına dair dedikodular da var. Perakende devi Amazon, henüz bu yönde bir açıklama yapmadı fakat Amazon’un satın aldığı AmazonCryptocurrencies.com, AmazonEthereum.com ve AmazonCryptocurrency.com gibi alan adlarına bakarsak önümüzdeki yıllarda Amazon’un kripto para piyasasında daha aktif olmaya çalışacağını söyleyebiliriz.

Kim bilir belki de ileride Bitcoin ile ekmek almak, moda olacak.

Bitcoin Tüm Ezberleri Yıkıyor, bitcoin nedir, bitcoin nasıl alınır, bitcoin haberleri

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Zeynep Ağustos 28, 2023 - 2:43 pm

Bu yazıyı okuduktan sonra kripto paralara olan güvenimi daha da artırdım. Fiyat değişkenliği ve güvenlik sorunları gibi engeller olsa da, kripto firmalarının bu sorunları aşabileceklerine ve kripto paraların daha da yaygınlaşabileceğine inanıyorum. Sadece yasal belirsizlikler ve giriş engelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterdim. Bu konulara da bir yazı ayırmayı düşünebilirsiniz. Teşekkürler!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00