Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

HSBC Kripto Para Teknolojisini Destekledi

hsbc kripto para 1

Reuters Haber Ajansı’na göre, HSBC Holdings’in yaptığı açıklamada, kripto para ile ilk kez ticaret finansman işlemini yaptığını duyurdu. HSBC Kripto Para.

Reuters Haber Ajansından alınan bilgiye göre, HSBC Holdings’in yapmış olduğu açıklamada, kripto para ile ilk kez ticaret finansman işlemini yaptığını duyurdu. Bu ticari finansman işleminde, Blockchain teknolojisi kullanıldı. Bu açıklama, trilyonlarca değeri bulunmakta olan endüstrinin, verimliliğinin artırılmasına neden olacak. Sanal paraların finansman işlemlerinde kullanılması ayrıca, hatalarında minimuma indirilmesini sağlayacak bir gelişme.

Blockhain Teknolojisi

Blockhain Teknolojisinin temeli, bitcoin gibi kripto paralardan oluşuyor. Bu teknoloji, işlemlerin yapılabilmesi için gerekli olan çok sayıda evrağın işlenmesi işlemini ortadan kaldırdığı gibi, işlem sürelerini de azaltıyor. Bu nedenlerden dolayı, bu teknolojinin kullanılması, finans sektöründe büyük bir değişme olarak kaydediliyor.

Hangi İşlem Yapıldı

Merkezi Birleşik Krallık olan banka, Blockhain teknolojisi ile yapılan işlemin, menşei ABD olan, Cargill isimli tarım grubunun, kredi mektubunun işlenmesi olduğunu belirtti ve yapılan bu işlemle teknolojinin, bankacılık sektörü içerisinde benimsenmesine hazır olduğunu gösterdi. HSBC ve Hollanda menşeine ait bir banka olan ING, kredi transfer işleminin başarı ile tamamlandığını duyurdu.

Normal şartlarda aynı kredi işleminin eski yöntemle yapılması için, 10 gün gerekiyordu. Kredi mektupları, bankacılık sektörü içerisinde en çok kullanılan işlemlerden birisi ve ihracat yapan şirket ile ithalat yapmakta olan şirket arasındaki risk faktörünü minimuma indiren bir işlem. Ayrıca, kredi mektupları, 2 trilyon dolardan daha fazla tutan işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için, teminat görevi görmekte. Fakat kredi mektubu süreci, çok fazla döküman istemesi nedeni ile, evrak tanzimleri çok vakit alıyor ve 10 günü buluyordu. Blockhain teknolojisi, bu işlemlerdeki süreyi kısalttığı gibi, kredi işlemlerindeki dolandırıcılık riskini de en aza indiriyor.

Hacklenemeyen Veri Tabanı

HSBC yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletlerin yapmış olduğu bir çalışmayı örnek gösterdi, bu çalışmada Blockhain teknolojisinin kullanılması, Asya Pasifik’e ait olan bütün evrakların elektronik ortamdan yapılmasını sağlamış ve zamandan %44 oranında tasarruf etmeye olanak verirken, transfer ücretlerinde de %31 oranında kar edilmesini sağlamıştı. Teknoloji, endüstriler için, kriptolanmış olan veri tabanı sayesinde, hacklenemez bir veri tabanı oluşturmakla kalmıyor, verimliliğin artırılmasında da büyük bir rol oynuyor.

HSBC Kripto Para

HCBC bankacılığın, ticari bankacılık bölümü, büyüme ve küresel yenilik kısmının başkanı olan Vivek Ramachandran, bankalarında artık tedarikçi ve alıcıların, fiziksel belgeleri değil, Blockhain teknolojisini kullandıklarını ve işlemlerin daha şeffaf, basit, hızlı ve güvenli bir hale geldiğini belirtti. Ayrıca, HSBC ve Barclays’ın bankalar arası işlemleri yapmak adına, kripto para projesine katılmış olduklarını açıkladı. Dünyanın en büyük bankalarının da, yapmakta oldukları işlemleri hızlandırmak adına, bu projeyi benimsemekte oldukları görülüyor.

HSBC Kripto Para,

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Ahmet Ekim 5, 2023 - 12:34 pm

HSBC’nin kripto parayı desteklemesi gerçekten ilginç bir gelişme. Ancak, kripto paraların güvenliği hâlâ tartışmalı bir konu. HSBC’nin hangi önlemleri aldığı hakkında daha fazla bilgi verilebilir mi?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00