Gündem

FED Beklentilere Paralel Olarak 25 Baz Puanlık Faiz Artırdı

FED beklentilere uygun olarak bu haftaki toplantısında 25 baz puan faiz artırdı ve faiz koridorunu yüzde 2-2.25 aralığına taşıdı.

FED Beklentilere Paralel Olarak 25 Baz Puanlık Faiz Artırdı

Karar sonrası yayımlanan metinde çok uzun zamandır yapılanın aksine “para politikası” ifadesinin önünden “destekleyici” sıfatını kaldırılırken FED Başkanı Jerome Powell bu değişikliğin faiz artırım patikasıyla alakalı olmadığını söyledi. FED yetkilileri ise 2019 yılı için 3 faiz artırımı bekliyor. Buna ek olarak FED toplantısı sonrası ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamada faiz artırım kararını desteklemediğini belirtti.

Diğer Küresel Ekonomi Gelişmeleri

ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak 2014’ün üçüncü çeyreğinden bu yana en hızlı artışla %4.2 büyüme kaydetti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre yeni konut satışları Ağustos’ta %0,5’lik beklentinin çok üstünde % 3,5 seviyesinde gerçekleşti (629 bin adet) bu rakam konut piyasasının istikrar kazandığına işaret ediyor. Yine ABD’de Tüketici Güveni Eylül ayında 132,1’lik beklentinin üstünde 134.7’den 138.4’e yükseldi. Bu rakam, Ekim 2000’den beri en yüksek seviye olarak kayda geçti.

ABD Başkanı Donald Trump, küreselleşme çağının kapanmakta olduğuna, çokuluslu işbirliklerine karşı olduklarına, Çin’in ABD’den haksız şekilde yararlandığına, İran’a ve OPEC’in dünyayı “kazıklamasına” değindi. Trump’tan sonra kürsüye gelen İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise nükleer anlaşmaya bağlılıklarından ötürü AB, Çin ve Rusya’yı övdü.

ABD geçtiğimiz hafta itibariyle resmen 200 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10’luk tarife uygulamaya başladı. Çin ise 60 milyar dolarlık ABD ürününe mütekabiliyet çerçevesinde tarife koydu. Çin Ticaret Bakanı Wang Shouwen, “ABD boğazlarına bıçak dayamışken” müzakere yapılamayacağını, Çin’de iç talebi canlandırmak için adımların süreceğini ve AB ve Japonya ile ticari işbirliğinin artırılmak istendiğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin geçici olarak faaliyetlerine ara vermesini önleyecek 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını onayladı.

Yeni haftada küresel gündemin merkezinde Eylül ayı enflasyon verileri yer alacak.

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi Eylül ayında ardı ardına dokuzuncu kez gerileyerek 2011’den beri görülen en uzun düşüş serisini gerçekleştirerek beklentinin altında 110,9’a geriledi. Almanya’da enflasyon Eylül ayında beklenmedik bir şekilde hız kazanarak dört ayın zirvesine tırmandı buna göre tüketici fiyatları Eylül ayında yıllık bazda beklentilerin üstünde %2,2 artış gerçekleştirdi. IFO Enstitüsü’nün açıkladığı Almanya’da iş dünyası güveni endeksi ise Eylül ayında beklentilerin biraz üstünde 103.7 seviyesine geriledi.

IMF zor durumdaki Arjantin’e verilecek kredi paketinin büyüklüğünü 50 milyar dolardan 57 milyar dolara çıkardı. Arjantin halihazırda bu paketin 15 milyar dolarını kullanmıştı. Buna ek olarak geçtiğimiz hafta Arjantin Merkez Bankası Başkanı Luis Caputo yaklaşık 3 ay önce getirildiği görevinden istifa etti. Caputo’nun yerine Merkez Bankası’nın başına Guido Sandleris getirildi. İstifayı yorumlayanlardan bir kısmı bu durumun Merkez Bankası bağımsızlığını zedeleyeceğini öne sürerken bir kısmı ise bunun maliye ve para politikalarının uyumunu artırıp Arjantin’e yardım edebileceğini savunuyor.

İtalya’da Beş Yıldız Hareketinin lideri Luigi Di Maio, bakanlarına 2019 bütçesine her vatandaşa verilecek olan “vatandaş geliri”nin eklenmemesi durumunda bütçenin geçememesi için oy kullanmamalarını salık verirken, partisinin emekli maaşı artışı ve bankalar tarafından “zarara uğratılan” vatandaşlara ödeme yapılması taleplerini de yineledi.

Filipinler Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artırarak gecelik ters repo oranını %4,50 seviyesine yükseltirken, Endonezya MB yine ters repo oranını 25 baz puan artırarak %5,75 seviyesine getirdi.

Brent Petrol 2014’ten beri ilk defa günü 82 dolar seviyesinde kapattı. Suudi Arabistan’dan gelen 80 dolar üstü seviyenin kendilerini rahatsız etmeyeceği açıklaması ve İran yaptırımlarının Kasım itibariyle daha sert uygulanacak olması endişeleriyle petrol fiyatları geçtiğimiz hafta yukarı yönlü ivmelendi.

Yeni haftada küresel ekonomi gündeminin merkezinde Eylül ayına yönelik enflasyon verileri olacak.

FED Beklentilere Paralel Olarak 25 Baz Puanlık Faiz Artırdı

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ekonomi için tek sorun: FED
    ABD Başkanı Trump, FED hakkındaki sert eleştirilerine ara vermeden devam ediyor. Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Trump, ABD Merkez Bankası’nı, güçlü dolar ve ticaret savaşlarını anlamamakla, piyasayı hissetmemekle suçladı. Trump açıklamasında FED’i skor üretemeyen bir güçlü bir golfçüye de benzeterek “Topa hafifçe dokunarak skor yapmayı bilmiyorlar” dedi. Diğer taraftan piyasalarda böyle bir kaygı olmamasına rağmen Hazine Bakanı Mnuchin’in bankaları arayıp «likiditelerinin yeterli olduğunun taahhüt edildiğini» söylemesi hissiyatın bozulmasına yol açtı.

  2. FED 19 Aralık 2018 akşam açıkladığı toplantı kararında faiz oranlarını 25 baz puan artışla 2.25-2.50 aralığına çektiğini açıkladı. Karar oybirliği ile alındı. Piyasaların daha çok merak ettiği 2019 projeksiyonunda ise FED karar metnini çok değiştirmeden küresel risklere atıfta bulunurken; nokta grafikte 2019 beklentisi 3 faiz artışından 2 faiz artışına düştü. Bu rakamlar ile FED’in 2019 medyan politika faiz beklentisi %2,9 olurken sonraki için %3,1 seviyesinde dengelendi. FED ayrıca 2019 büyüme beklentisini de %2,5’tan %2,3’e çekti. ABD’deki büyümeden halen dengeli bahsedilmesi ve risklerin küresel gelişmelere atfedilmesi nedeniyle Dolar karar sonrası destek buldu.

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu