Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

FED Beklentilere Paralel Olarak 25 Baz Puanlık Faiz Artırdı

FED Beklentilere Paralel Olarak 25 Baz Puanlik Faiz Artirdi 1

FED beklentilere uygun olarak bu haftaki toplantısında 25 baz puan faiz artırdı ve faiz koridorunu yüzde 2-2.25 aralığına taşıdı.

FED Beklentilere Paralel Olarak 25 Baz Puanlık Faiz Artırdı

Karar sonrası yayımlanan metinde çok uzun zamandır yapılanın aksine “para politikası” ifadesinin önünden “destekleyici” sıfatını kaldırılırken FED Başkanı Jerome Powell bu değişikliğin faiz artırım patikasıyla alakalı olmadığını söyledi. FED yetkilileri ise 2019 yılı için 3 faiz artırımı bekliyor. Buna ek olarak FED toplantısı sonrası ABD Başkanı Trump var. Bu yaptığı açıklamada faiz artırım kararını desteklemediğini belirtti.

Diğer Küresel Ekonomi Gelişmeleri

ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde olarak var. 2014’ün üçüncü çeyreğinden bu yana en hızlı artışla %4.2 büyüme kaydetti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre yeni konut satışları Ağustos’ta %0,5’lik beklentinin çok üstünde % 3,5 seviyesinde gerçekleşti (629 bin adet) bu rakam konut piyasasının istikrar kazandığına işaret ediyor. Yine ABD’de Tüketici Güveni Eylül ayında 132,1’lik beklentinin üstünde 134.7’den 138.4’e yükseldi. Bu rakam, Ekim 2000’den beri en yüksek seviye olarak kayda geçti.

ABD Başkanı Donald Trump, küreselleşme çağının kapanmakta olduğuna, çokuluslu işbirliklerine karşı olduklarına, Çin’in ABD’den haksız şekilde yararlandığına, İran’a ve OPEC’in dünyayı “kazıklamasına” değindi. Trump’tan sonra kürsüye gelen İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise nükleer anlaşmaya var. Bağlılıklarından ötürü AB, Çin ve Rusya’yı övdü.

ABD geçtiğimiz hafta itibariyle resmen 200 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10’luk tarife uygulamaya başladı. Çin ise 60 milyar dolarlık ABD ürününe mütekabiliyet çerçevesinde tarife koydu. Çin Ticaret Bakanı Wang Shouwen, “ABD boğazlarına bıçak dayamışken” müzakere yapılamayacağını, Çin’de iç talebi canlandırmak için adımların süreceğini ve AB ve Japonya ile ticari işbirliğinin artırılmak istendiğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin geçici olarak var. Bu faaliyetlerine ara vermesini önleyecek 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını onayladı.

Yeni haftada küresel gündemin merkezinde Eylül ayı enflasyon verileri yer alacak.

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi Eylül ayında ardı ardına dokuzuncu kez gerileyerek 2011’den beri görülen en uzun düşüş serisini gerçekleştirerek beklentinin altında 110,9’a geriledi. Almanya’da enflasyon Eylül ayında beklenmedik bir şekilde hız kazanarak dört ayın zirvesine tırmandı buna göre tüketici fiyatları Eylül ayında yıllık bazda beklentilerin üstünde %2,2 artış gerçekleştirdi. IFO Enstitüsü’nün açıkladığı Almanya’da iş dünyası güveni endeksi var. Bunlar ise Eylül ayında beklentilerin biraz üstünde 103.7 seviyesine geriledi.

IMF zor durumdaki Arjantin’e gidecek kredi paketinin büyüklüğünü 50 milyar dolardan 57 milyar dolara çıkardı. Arjantin halihazırda bu paketin 15 milyar dolarını kullandı. Buna ek olarak geçtiğimiz hafta Arjantin Merkez Bankası var. Başkanı Luis Caputo yaklaşık 3 ay önce getirildiği görevinden istifa etti. Caputo’nun yerine Merkez Bankası’nın başına Guido Sandleris getirdi. İstifayı yorumlayanlardan bir kısmı bu durumun Merkez Bankası bağımsızlığını zedeleyeceğini öne sürer.

İtalya’da Beş Yıldız Hareketinin lideri Luigi Di Maio, bakanlarına 2019 bütçesine her vatandaşa verilecek olan “vatandaş geliri”nin eklenmemesi durumunda bütçenin geçememesi için oy kullanmamalarını salık verirken, partisinin emekli maaşı artışı ve bankalar tarafından “zarara uğratılan” vatandaşlara ödeme yapılması taleplerini de yineledi.

Filipinler Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artırdı. Gecelik ters repo oranını %4,50 seviyesine yükseltti. Endonezya MB yine ters repo oranını 25 baz puan artırarak %5,75 seviyesine getirdi.

Brent Petrol 2014’ten beri ilk defa günü 82 dolar seviyesinde kapattı. Suudi Arabistan’dan gelen 80 dolar üstü seviyenin kendilerini rahatsız etmeyeceği açıklamasıdır. Böylece İran yaptırımlarının Kasım itibariyle daha sert olması endişeleri var. Hatta petrol fiyatları geçtiğimiz hafta yukarı yönlü ivme aldı.

Yeni haftada küresel ekonomi gündeminin merkezinde Eylül ayına yönelik enflasyon verileri olacak.

FED Beklentilere Paralel Olarak 25 Baz Puanlık Faiz Artırdı

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Erdem Aralık 25, 2018 - 7:58 pm

Ekonomi için tek sorun: FED
ABD Başkanı Trump, FED hakkındaki sert eleştirilerine ara vermeden devam ediyor. Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Trump, ABD Merkez Bankası’nı, güçlü dolar ve ticaret savaşlarını anlamamakla, piyasayı hissetmemekle suçladı. Trump açıklamasında FED’i skor üretemeyen bir güçlü bir golfçüye de benzeterek “Topa hafifçe dokunarak skor yapmayı bilmiyorlar” dedi. Diğer taraftan piyasalarda böyle bir kaygı olmamasına rağmen Hazine Bakanı Mnuchin’in bankaları arayıp «likiditelerinin yeterli olduğunun taahhüt edildiğini» söylemesi hissiyatın bozulmasına yol açtı.

Cevap Yazın
Arda Aralık 23, 2018 - 1:04 am

FED 19 Aralık 2018 akşam açıkladığı toplantı kararında faiz oranlarını 25 baz puan artışla 2.25-2.50 aralığına çektiğini açıkladı. Karar oybirliği ile alındı. Piyasaların daha çok merak ettiği 2019 projeksiyonunda ise FED karar metnini çok değiştirmeden küresel risklere atıfta bulunurken; nokta grafikte 2019 beklentisi 3 faiz artışından 2 faiz artışına düştü. Bu rakamlar ile FED’in 2019 medyan politika faiz beklentisi %2,9 olurken sonraki için %3,1 seviyesinde dengelendi. FED ayrıca 2019 büyüme beklentisini de %2,5’tan %2,3’e çekti. ABD’deki büyümeden halen dengeli bahsedilmesi ve risklerin küresel gelişmelere atfedilmesi nedeniyle Dolar karar sonrası destek buldu.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00