Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Türkiye’nin Toplam Dış Borcu 456,9 Milyar Dolar

turkiyenin toplam dis borcu 1

2. Çeyrek sonunda Türkiye’nin toplam dış borcu 456,9 Milyar Dolar oldu. 1. Çeyrek Sonu ise toplam dış borç 466,7 milyar dolardı.

 • Brüt Dış Borç/GSYH: %51,8 (Önceki: %52,9)
 • Net Dış Borç/GSYH: %34,1 (Önceki: %34,4)
 • Özel Sektör Dış Borç/GSYH: %36,0 (Önceki: %36,9)
 • Kamu Dış Borç/GSYH: %15,8 (Önceki: %16,0)
 • Net Kamu Borcu/GSYH: %9 (Önceki: %8,4)

Haftanın Ekonomi Başlıkları

 • Türkiye’nin dış borcu ilk çeyrekteki daralma trendini daha da hızlandırdı. Dış borcun daralmasında ağırlıklı pay özel sektörün.
 • Dış ticaret açığı beklendiği şekilde Ağustos ayında %59 azalışla 2,42 Milyar Dolar oldu.
 • Türkiye’yi bu yılın ilk 8 ayında ziyaret eden yabancı sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %22,9 arttı.
 • Reel kesim güven endeksi Eylül ayında %6,1 oranında geriledi.
 • Tüketici güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre %13,2 oranında azaldı.

Türkiye’de Haftalık Diğer Gelişmeler

 1. Yerel Seçim İttifak: AK Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada ittifaka sadık kalınacağı vurgusuyla Cumhur İttifakı’nın devamı için prensipte anlaşıldığını belirtti.
 2. Ekonomik Güven Endeksi: Endeks Eylül ayında bir önceki aya göre %15,4 oranında gerileyerek 71 seviyesine geldi. Bu oran 2008’den bu yana görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.
 3. Tarım Teşvik: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, kimyevi gübrede yüzde 15’e varan indirim sağlayacağını ve buğday ile arpada 5 kuruş olan prim desteğinin 10 kuruşa çıkarılacağını ifade etti. Buna ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, yerli üretiminin artırılması amacıyla 64 ilde 41,7 milyon metrekare Hazine arazisi uygun koşullarda vatandaşlara kiralanacak. Tarım sektöründeki bir diğer önemli gelişme ise PTT tarafından 550 bin çiftçiye dağıtılacak Tarım Kart oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yaptığı açıklamada Tarım Kart ile çiftçiye yıllık tahmini 2,5 milyar lira nakdi, 6 milyar lira ayni kredi ödemesi sağlanacağını belirtti.
 4. Otomobil ÖTV Matrah Limitleri: Ağustos ayında %50,85 oranında düşen otomotiv satışlarının ardından yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile otomobillerde Özel Tüketim Vergisi oranlarına esas matrah indirilerek uygulanan vergi miktarları düşürüldü. Araç fiyatlarına yansıyan indirim tutarının %3 ile %5 arasında değişeceği ve talebe etkisinin sınırlı olacağı düşünülüyor.
 5. Akbank Sendikasyon: Akbank’ın sendikasyon kredisini yenileme oranı %104 oldu. Yapılan açıklamada sendikasyona 11 ülkeden 23 bankanın katıldığı bildirilirken, miktar 285 Milyon Dolar ve 591 Milyon Euro olarak netleşti. Kredinin Dolar kısmının maliyeti Libor + 275 baz puandan, Euro tarafı ise Euribor + 265 baz puandan gerçekleşti.

Küresel Ekonomik Gelişmeler

ABD

 • FED Faiz Kararı: FED beklentilere uygun olarak bu haftaki toplantısında 25 baz puan faiz artırdı ve faiz koridorunu yüzde 2-2.25 aralığına taşıdı. Karar sonrası yayımlanan metinde çok uzun zamandır yapılanın aksine “para politikası” ifadesinin önünden “destekleyici” sıfatını kaldırılırken FED Başkanı Jerome Powell bu değişikliğin faiz artırım patikasıyla alakalı olmadığını söyledi. FED yetkilileri bu yıl için bir faiz artırımı daha öngörürken 2019 yılı için 3 faiz artırımı bekliyor. Buna ek olarak FED toplantısı sonrası ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamada faiz artırım kararını desteklemediğini söyledi.
 • ABD Tüketici Güven Endeksi: ABD’de Tüketici Güveni Eylül ayında 132,1’lik beklentinin üstünde 134.7’den 138.4’e yükseldi. Bu rakam, Ekim 2000’den beri en yüksek seviye olarak kayda geçti.

AVRUPA BİRLİĞİ

 • Euro Bölgesi Ekonomik Güven: Endeks Eylül ayında ardı ardına dokuzuncu kez gerileyerek 2011’den beri görülen en uzun düşüş serisini gerçekleştirerek 110,9’a geriledi.

KÜRESEL

 • Arjantin&IMF: Zor durumdaki Arjantin’e verilecek kredi paketinin büyüklüğü IMF ile yapılan görüşme sonucu 50 milyar dolardan 57 milyar dolara çıkarıldı. Arjantin halihazırda bu paketin 15 milyar dolarını kullanmıştı. Buna ek olarak geçtiğimiz hafta Arjantin Merkez Bankası Başkanı Luis Caputo yaklaşık 3 ay önce getirildiği görevinden istifa etti. Caputo’nun yerine Merkez Bankası’nın başına Guido Sandleris getirildi. İstifayı yorumlayanlardan bir kısmı bu durumun Merkez Bankası bağımsızlığını zedeleyeceğini öne sürerken bir kısmı ise bunun maliye ve para politikalarının uyumunu artırıp Arjantin’e yardım edebileceğini savunuyor.

Türkiye’nin Toplam Dış Borcu, Türkiye dış borç, 2018 dış borç

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00