Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Körfezde Sular Isınıyor

Körfezde Sular Isınıyor

Körfezde Sular ısınmakta! Küresel durgunluk ve ticaret savaşları üzerine hemen her hafta konuşurken, sıcak çatışma ihtimali de hiç yabana atılmayacak seviyelere geldi. Hafta içerisinde Umman Körfezi’nden Japonya’ya giden iki petrol tankeri saldırıya uğradı.

İktisadi faaliyet yavaş seyrettikçe cari açığımızı hızla kapatmaya devam ediyoruz. Hükümet kanadı ise bu yavaşlamanın önüne geçmek için yeni kredi paketleri, taksit sınırlamasında esneklikler açıklıyor. Ancak ekonomi konuşmaya yine ara vereceğiz. Çünkü seçim haftası..

ABD tarafı ise saldırıların ardından açıkça İran’ı işaret etti. Genelde ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bölgede bu karmaşık saldırıyı düzenler. Herhangi başka bir grubun olmadığını iddia etti. ABD ayrıca İran’ı uzun zamandır petrol akışını sabote etmekle suçladı.

ABD’nin tavrının ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi de saldırıların arkasındaki güç olarak İran’ı işaret etti. Japonya Başbakanı Abe’nin İran’da bulunduğu bir dönemde saldırının gerçekleşmesi de saldırı üzerindeki soru işaretlerini artırdı. Öte yandan İran tarafı da tanker saldırılarına ilişkin iddiaları reddetti.

Sıcak çatışma için zemin hazırlığı sürüyor..

ABD’de faiz indirimi beklentileri geçtiğimiz hafta açıklanan verilerle de arttı. ABD’de tüketici enflasyonu Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında artış gösterdi ki bu artış 2019 yılının en düşük artışı. Böylece yıllık tüketici enflasyon da %2’den %1,8’ gerilemiş oldu.

Çekirdek TÜFE ise aylık %0,2 olan artış beklentilerine karşın %0,1 artış gösterdi. Diğer taraftan haftalık işsizlik maaşı başvuruları da 215 bin seviyesinde olan beklentilerin üzerinde 222 bin seviyesinde gerçekleşti. Bu veri son beş haftanın en yüksek seviyesine işaret ediyor.

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD’nin ekonomik büyümesinin sürdürülmesinin Fed’in temel hedefi olduğu konusunda sık sık güvence vermesi de agresif faiz indirimleri için kapıyı aralıyor. Bu konuda yol haritası ise çok büyük ihtimalle 18-19 Haziran’da düzenlenecek olan FED toplantısında çizilecek.

Fed’in planlarında söz konusu hamlelerin yer alıp almadığı, zamanlaması ve büyüklüğü, Powell ve diğer yetkililerin Salı ve Çarşamba günleri Washington’da gerçekleştirecekleri politika toplantısında netlik kazanabilir. Bu toplantıda faiz oranlarında bir değişiklik gelmesi ise çok sürpriz olur. Piyasa fiyatlamaları da zaten faiz indirimini %20 ihtimal olarak görüyor ancak Temmuz toplantısına ilişkin ihtimaller ciddi bir olasılığa işaret ediyor.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00