Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Seçim Nihayet Bitti, Yılın İkinci Yarısı Beklentileri

İstanbul seçimleri nihayet bitti. Yılın ikinci yarısı beklentileri

İstanbul seçimleri nihayet bitti. Yılın ikinci yarısı beklentileri neler… Ekrem İmamoğlu oy oranını ciddi artırarak İBB’nin yeni başkanı oldu. Artık gerçek gündemimize dönme zamanı. Çünkü seçim süreci ikinci çeyrek büyüme rakamlarımıza maliyet olarak yansıdı. Toparlanıp yılın ikinci yarısını kurtarmamız gerek. .

Türkiye’nin seçim gündemi nihayet bitti. Reform politikalarına ivedilikle odaklanmamız gereken dönemde en önemli iç belirsizlik unsuru geride kaldı. Tabii ki Türkiye’nin yaşadığı yapısal problemler ve jeopolitik gerginlikler arasında seçim görece alt sıralarda yer alıyor. Ancak yine de bu problemlerin çözümüne odaklanmada önemli bir «dikkat dağıtıcı» olan seçimlerin gündemden düşmesi ülkemiz açısından olumlu. Nitekim piyasalarda bu gelişmeyi olumlu karşıladı.

Dolar/TL

İstanbul seçimleri sonrasında haftanın ilk işlem gününe TL, Dolar karşısında %1,5 artışla başlarken, BIST100 endeksi de %2 artıda açtı.. Öte yandan seçim sürecinin deyim yerindeyse yarattığı tahribat da yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Nisan ayında sanayi üretimi yıllık %4 oranında daraldı. Beklenti %2 daralma olması yönündeydi. Mart ayına kadar devam eden toparlanma süreci de Nisan ayıyla birlikte tersine döndü.

Öncül veriler Mayıs ayında da büyümede kötüleşme olabileceğine işaret ediyor. Her ne kadar Haziran ayıyla birlikte yeniden toparlanmanın emareleri görünüyor olsa da bu veriler yılın ikinci çeyreğinde yeniden küçülebileceğimiz noktasındaki beklentileri güçlendiriyor. Dolayısıyla yılın ikinci yarısını kurtarabilmemiz için Haziran ayındaki kıpırdanmayı ivmeye ve daha da önemlisi yeni bir hikayeye döndürmemiz gerekiyor. Bu yeni hikayenin de en önemli beklentisi, reform süreci.. Bu noktada büyümeye olan ihtiyacımızın önemli bir göstergesi de istihdam rakamları.

İşsizlik

Nisan ayına kadar sürdürdüğümüz ivme işsizlik verilerinde kötüleşmeyi durdurdu ancak durduğumuz yer çok yüksek. Nisan ve Mayıs’taki görece kötü performansımız da burada ek kötüleşme gelir. Yaz dönemine girmiş olmamız bu açıdan fırsat. Arındırılmamış işsizlik oranları mevsimsel istihdam sayesinde düşüş periyoduna girecek. Baz etkisi nedeniyle enflasyonun da hızlı düşeceği ortamda, bir şoka müsaade etmeyerek yeniden üretim çarklarımızın dönmesine odaklanmak en önemli önceliğimiz olmalı…

Kısa Vadede TL Rallisi…

Geçtiğimiz hafta FED faizleri sabit bıraktı ancak önümüzdeki dönemde faiz indirim sinyali verdi. Piyasanın beklentisi FED’in 2019 yılında 50 baz puan faiz indireceği yönünde. Bu beklentiler doğrultusunda dolar endeksi 96 seviyelerine kadar geriledi. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinin bitmesi, parti liderlerinden yapılan ılımlı açıklamalar, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim söylemlerini kesin bir dille önünü kapaması piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve kur 5.70 seviyelerine kadar geriledi.

Gerek küresel gelişmeler gerek yurt içindeki gelişmeler USD/TRY kurunun düşüş trendine girmesini sağladı. Teknik anlamda bakıldığında 100 günlük hareketli ortalama olan 5.73 altında günlük kapanış yapıldıktan sonra 200 günlük hareketli ortalama olan 5,53’e doğru hızlı bir düşüş görecektir. Yukarı yönlü hareket ihtimalini zayıf görmekle birlikte yukarı tarafta ilk direnç fibonacci 0,382 seviyesi olan 5,87 ve 0,50 seviyesi olan 6.10.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Cemal Haziran 29, 2019 - 9:06 pm

Seçim sonrası zam haberleri hızlandı..
Geçtiğimiz günlerde Türkşeker ve Çaykur tarafından yapılan açıklamalarla çay ve şeker fiyatlarına %15-16 seviyesinde zam yapılmıştı. Dün de EPDK elektrik fiyatlarını %14,98 oranında artırdığını açıkladı. Düzenleme 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak ve nihai tüketiciye yansıyacak. Elektrikteki zam haberinin ardından BOTAŞ’ın da doğalgaza çift hanelerde bir zam yapma olasılığı güçlendi. BOTAŞ zam kararını 30 Haziran’a kadar açıklayacak.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00