Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Merkez Bankaları Gevşiyor

Merkez Bankaları Gevşiyor

Merkez Bankaları Gevşiyor. Küresel ekonomide rotanın topyekûn değiştiği bir dönemden geçiyoruz. 2013 yılında FED Başkanı Bernanke’nin meşhur «taper tantrum» konuşmasıyla başlayan sürecin sonuna geldik. Halihazırdaki politikaların tıkandığı noktalar, karar vericileri yeni arayışlara itti.

Yeni arayışların sancısıyla da 2019 yılında varlıklar üzerinde güçlü ve istikrarlı bir ralli göremedik. Ancak şimdilerde belki de önümüzdeki beş yılın gidişatını belirleyecek harıl harıl yeni bir hikaye yazılıyor. Küresel para politikalarının en büyük iki aktörü hafta içerisinde bu mesajı verdi. İlk olarak Avrupa Merkez Bankası ilave parasal teşvikleri gündeme getirdi.

Avrupa Merkez Bankası

AMB Başkanı Draghi, görev süresinin sonuna gelirken ekonomik görünümde iyileşme olmaması ve enflasyonun hedeflenen seviyeye sürdürülebilir şekilde geri dönmemesi durumunda ilave parasal teşviklerin gerekli olabileceğini söyledi.

Draghi bununla da yetinmedi faiz indirimine gidilebileceği ihtimalini de masaya koydu. Hatırlatalım Avrupa Merkez Bankası politika faizi şu anda %0.00. Avrupa’dan gelen haberin ertesi gününde ise FED sahneye çıktı. Faiz oranlarında bir değişiklik yapılmadı. Yapılmadı yapılmamasına ama önümüzdeki dönem görünümü çok ciddi oranda gevşedi.

Faiz adımları konusunda sabırlı olunacağı ifadesi kaldırılırken, enflasyonun düşük seviyelerinin geçici olduğu yorumundan vazgeçildi. Üyelerin yarıya yakın kısmı bu yıl için bir faiz indiriminin olasılığına dikkat çekti. Piyasalarda ise 2019 yılı için iki faiz indirimine kesin gözüyle bakılırken, üçüncü faiz indirimi olasılığı ciddi oranda tartışılıyor. Merkez Bankaları ve para politikaları gevşiyor. Küresel resesyonun kapıya dayandığı dönemde yeni bir genişleme döngüsünün içine giriyoruz. Bu döngüde en karlı çıkan varlık ise şu aşamada altın oluyor..

Gelecek Haftanın Gündemi

Bu hafta gözler G-20 toplantısında olacak. Özellikle S-400 konusunda son görüşme olarak görülen Erdoğan – Trump görüşmesi kritik. Bununla birlikte Doğu Akdeniz ve İran gibi konuların da zirvede gündeme gelmesi bekleniyor. Bunun yanında ABD’den gelecek harcama verileri piyasaların takip edeceği ekonomik göstergelerin başında geliyor.

Önerilen Yazı: Merkez Bankası Ne Yapar

Merkez Bankaları demişken Trump’ın eski ekonomi danışmanı Stephen Moore, Facebook’un kripto para birimi Libra’yı pozitif olarak değerlendirdi ve bir adım da kendisinden geldi… “Kripto para birimleri merkez bankası” oluşturulması için teknoloji şirketleriyle çalışmaya başladı.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Hüseyin Haziran 29, 2019 - 9:12 pm

Tüm gözler G-20 zirvesinde..
G-20 zirvesi bugün başlıyor. Ticaret savaşlarından, S-400 krizine kadar birçok konu başlığında liderlerin yapacağı ikili görüşmeler takip edilecek. Bunun yanı sıra yurtiçinde mayıs ayı dış ticaret verileri ile birlikte turizm istatistikleri açıklanacak. ABD’den gelecek olan harcamalar verisi ise kritik. FED’in faiz indirim tartışmalarına bir nebze ışık tutacak.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00