Gündem

Gözler 5 Mart’ta…

Gözler 5 Mart’ta… TL varlıkları açısında çok önemli bir gelişme olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasında Suriye’deki duruma ilişkin yapılacak görüşme Dünya gündeminde…

Geçtiğimiz hafta dışarıda korona virüsüne ilişkin gelişmeler içeride ise Suriye gelişmelerine ilişkin gelişmeler kurda hareketliliğe neden oldu. Korona virüsünün dünyada hızlıca yayılması devam ederken yatırımcıların güvenli para birimlerine olan talebi artmaya devam ediyor.

Gözler 5 Mart’ta…

Dolayısıyla dolar gelişmekte olan para birimlerine karşı güçlü duruşunu sürdürmektedir. Bununla birlikte korona virüsün hızlıca yayılması global ekonomiye ilişkin risk iştahında bozulmaya neden olmaktadır. Bu sebeple FED’den ve diğer major gelişmiş ülke merkez bankalarından önümüzdeki toplantılarda faiz indirimleri ve parasal genişleme hamleleri görebiliriz. Öte yandan Suriye’de “Bahar Kalkanı Operasyonu” başlatan Türkiye’de jeopolitik risklerin öne çıkmasıyla beraber CDS risk primi 380 seviyelerine ulaştı. Bu durum TL varlıklarında satışa neden oldu.

Gözler 5 Mart’ta…, Bir Finansçı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Görüşmesi

Bu hafta 5 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasında Suriye’deki duruma ilişkin yapılacak görüşme TL varlıkları açısından önem arz etmektedir. Teknik olarak geçtiğimiz hafta belirttiğimiz gibi 6,20 seviyesini aşan kur yeni bir kanala geçiş yaparak hareketlerini hızlandırdı ve 6,25 direncini denedi.

Görece güç endeksi RSI’nin 90 seviyesi ile tarihi yüksek seviyelerde olduğu düşünüldüğünde Suriye meselesine ilişkin ya da korona virüsüne ilişkin gelebilecek olumlu haber akışları durumunda ilk aşamada kanal destek noktası olan 6.20 seviyesini ikinci aşamada ise 10 günlük hareketli ortalama olan 6,15 seviyesini test edebilir.

Gözler 5 Mart’ta

Bu haftanın gündeminde Suriye operasyonunun gidişatı ve siyasi görüşmelerden oluşan haber akışı olacak. Öte yandan Şubat ayına ait enflasyon verileriyle birlikte reel efektif döviz kuru endeksi bu hafta açıklanacak.

Küreselde ise koronavirüsün etkilerinin yanı sıra, küresel PMI endeksleriyle birlikte Euro Bölgesinin enflasyon rakamları ve işsizlik oranları takip edilecek.

Gözler 5 Mart’ta…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu