Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Gündem KoronaVirüsü…

Koronavirüsü dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Virüsün yaygınlaşması neticesinde başta FED olmak üzere merkez bankalarının acil müdahaleleri piyasaya yön vermektedir.

Korona Virüsü

Özellikle FED’in 18 Marttaki olağan toplantı öncesi 2 kez karar değişikliği yapması finansal piyasalardaki risk iştahının bozulma derecesini anlamak açısından önem arz etmektedir. Bir yandan Major merkez bankaları piyasayı rahatlatmak için genişletici para politikaları uygularken bir yandan da virüs endişesiyle alınan bir takım önlemler ekonomik aktivitenin zayıflamasıyla ekonomiye dair büyüme endişelerini canlı tutmaktadır.

Bu endişelerden dolayı doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazandığını görmekteyiz. Bununla birlikte zorunlu karşılık hamlesi yapan TCMB’nin bu hafta yapacağı toplantıda 200 baz puan faiz indirimi yapması olası görünmektedir. Yapılacak bu hamlenin fiyatlanması sebebiyle etkisinin sınırlı olacağını söyleyebiliriz.

Korona Virüsü

Teknik olarak yükselen kanal hareketine devam eden kur geçen hafta belirttiğimiz gibi 6,12 seviyesinin üzerinde kalıcı olmaya başladı. Virüse dair olumlu haberlerin gelmemesi durumunda yükselen kanal hareketinin devam etmesi olası görülmektedir. Olumsuz haber akışlarının devamında kanal direnci olan 6,45 bu seviyenin de geçilmesi durumunda 6,66 güçlü fibo direnci göze çarpmaktadır. Olumlu haber akışlarının gelmesi durumunda ise 6,30 kanal desteği ve 10 günlük hareketli ortalama olan 6,23 desteği takip edilebilir.

Destek : 6,30 / 6,23 Direnç : 6,45 / 6,66

Fransa’dan korona virüsü sınırlama devam ediyor..

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs nedeniyle ülke genelinde açıklama yaptı. Çünkü bugün 12.00’den itibaren serbest dolaşımın en az 15 gün süreyle sınırlandırılacağını duyurdu. Açıklamada zorunlu haller dışında dışarı çıkılmaması gerektiği; market, hastane ve işe gitmenin serbest olacağı belirtilirken buna uymayanların cezalandırılacağı kaydedildi. Macron, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen şirketler için 300 milyon avro kaynak ayırdıklarını söyledi

Petrol fiyatları 4 yılın dibini gördü..

Koronavirüsü endişeleriyle petrol fiyatlarındaki satışlar da hız kazandı. Brent petrolün varili % 12 civarında düşerek 29.73 dolara geldi. Böylece gerilemesiyle fiyatlar 2016’dan beri ilk kez 30 doların altını gördü. Virüs etkisiyle tüm dünya borsalarında sert satışlar yaşadı. Hatta Borsa İstanbul, günü yüzde 8 kayıpla 87.888 puandan kapandı. Altının ons fiyatı yüzde 4’ün üzerinde düşerek 1500 doların altına inerken; gram altın fiyatları da 300 liranın altını gördü.

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni tedbirler..

İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayımlayarak, potansiyel olarak insanların toplu olarak bulunduğudur. Böylece hemen hemen bütün eğlence yerlerinin 16 Mart günü saat 24.00 itibariyle faaliyetleri durdurdu. Taziye evleri ve sivil toplum örgütlerinin eğitim ve faaliyetleri de aynı saat itibariyle erteledi. Uygulamanın geçici olduğu belirtti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş ise koronavirüsün yayılmasını engellemek için çaba gösterdi. Hatta virüs ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı açıkladı. Çünkü başta olmak üzere camilerde cemaatle namaza ara verileceğini açıkladı. Dün gece Sağlık Bakanı Koca oldu. Çünkü yeni tanı konan 29 kişi ile toplam hasta sayısının 47’ye ulaştığını açıkladı.

KoronaVirüsü

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00