Gündem

Gündem Korona Virüsü…

Koronavirüsü dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Virüsün yaygınlaşması neticesinde başta FED olmak üzere merkez bankalarının acil müdahaleleri piyasaya yön vermektedir.

Korona Virüsü

Özellikle FED’in 18 Marttaki olağan toplantı öncesi 2 kez karar değişikliği yapması finansal piyasalardaki risk iştahının bozulma derecesini anlamak açısından önem arz etmektedir. Bir yandan Major merkez bankaları piyasayı rahatlatmak için genişletici para politikaları uygularken bir yandan da virüs endişesiyle alınan bir takım önlemler ekonomik aktivitenin zayıflamasıyla ekonomiye dair büyüme endişelerini canlı tutmaktadır.

Bu endişelerden dolayı doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazandığını görmekteyiz. Bununla birlikte zorunlu karşılık hamlesi yapan TCMB’nin bu hafta yapacağı toplantıda 200 baz puan faiz indirimi yapması olası görünmektedir. Yapılacak bu hamlenin fiyatlanması sebebiyle etkisinin sınırlı olacağını söyleyebiliriz.

Gündem Korona Virüsü…, Bir Finansçı

Teknik olarak yükselen kanal hareketine devam eden kur geçen hafta belirttiğimiz gibi 6,12 seviyesinin üzerinde kalıcı olmaya başladı. Virüse dair olumlu haberlerin gelmemesi durumunda yükselen kanal hareketinin devam etmesi olası görülmektedir. Olumsuz haber akışlarının devamında kanal direnci olan 6,45 bu seviyenin de geçilmesi durumunda 6,66 güçlü fibo direnci göze çarpmaktadır. Olumlu haber akışlarının gelmesi durumunda ise 6,30 kanal desteği ve 10 günlük hareketli ortalama olan 6,23 desteği takip edilebilir.

Destek : 6,30 / 6,23 Direnç : 6,45 / 6,66

Fransa’dan korona virüsü sınırlama devam ediyor..

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs nedeniyle ülke genelinde bugün 12.00’den itibaren serbest dolaşımın en az 15 gün süreyle sınırlandırılacağını duyurdu. Açıklamada zorunlu haller dışında dışarı çıkılmaması gerektiği; market, hastane ve işe gitmenin serbest olacağı belirtilirken buna uymayanların cezalandırılacağı kaydedildi. Macron, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen şirketler için 300 milyon avro kaynak ayırdıklarını söyledi

Petrol fiyatları 4 yılın dibini gördü..

Koronavirüsü endişeleriyle petrol fiyatlarındaki satışlar da hız kazandı. Brent petrolün varili % 12 civarında düşerek 29.73 dolara kadar gerilemesiyle fiyatlar 2016’dan beri ilk kez 30 doların altını gördü. Virüs etkisiyle tüm dünya borsalarında sert satışlar yaşanırken Borsa İstanbul, günü yüzde 8 kayıpla 87.888 puandan kapandı. Altının ons fiyatı yüzde 4’ün üzerinde düşerek 1500 doların altına inerken; gram altın fiyatları da 300 liranın altını gördü.

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni tedbirler..

İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayımlayarak, potansiyel olarak insanların toplu olarak bulunduğu hemen hemen bütün eğlence yerlerinin 16 Mart günü saat 24.00 itibariyle faaliyetleri durduruldu. Taziye evleri ve sivil toplum örgütlerinin eğitim ve faaliyetleri de aynı saat itibariyle ertelendi. Uygulamanın geçici olduğu belirtildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş ise koronavirüsün yayılmasını engellemek için virüs ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere camilerde cemaatle namaza ara verileceğini açıkladı. Dün gece Sağlık Bakanı Koca, yeni tanı konan 29 kişi ile toplam hasta sayısının 47’ye ulaştığını açıkladı.

KoronaVirüsü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu