Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

TKBB’den Ekonomiye Destek

TKBB’den Ekonomiye Destek: TKBB tarafından yapılan açıklamada, Birlik olarak yakın zamanda Çin’de başlayan ve hızla dünyaya yayılan Koronavirüs-Kovid-19 salgınının ülke ve ekonomiye olan etkilerini en aza indirmek için tedbirler alındı. Bunların uygulanmasına yönelik çıkarılan genelgeler ve ekonomik paketlere destek verdikleri belirtti.

TKBB'den Ekonomiye Destek

TKBB’den Ekonomiye Destek

TKBB Yönetim Kurulu’nun 19 Mart 2020 tarihinde almış olduğu tavsiye kararında da belirttiği. Bu süreçte ülke ekonomisinin sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde çalışabilmesi için üzerlerine düşen sorumlulukları yaptıklarını belirtti. Katılım bankaları olarak sorumlulukların yerine getirmenin ve bankacılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamanın en önemli öncelikleri olacağı ifade etti.

Katılım bankalarının bu süreçte bankacılık faaliyetlerinin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi için öncelikli olarak müşterilerini mobil şube, internet bankacılığına yönlendirdi. ATM ve telefon bankacılığı kanallarına yönlendirdi. Şubelerde de çalışanların ve müşterilerin sağlık güvenliğine önemle dikkat ederek, çalışma saatlerinde bir değişikliğe gitmeksizin kesintisiz hizmet vermeye devam ettikleri kaydedildi.

Açıklamada, katılım bankalarının, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” önlemleri ve paketi doğrultusunda müşterilerin ve iş dünyasının yaşayacağı hasarı en aza indireceğiz. Katılım bankacılığı ilke ve standartları ile banka kaynakları ve kararları çerçevesinde bir takım destekleri uygulamaya başladığı ifade edildi.

Uygulamaya alınan destekler

Açıklamada, bireysel veya kurumsal fon kullanan müşterilerin talep etmeleri halinde ödemesi gerekti. Bu taksit, kar payı ve anapara ödemelerinin 1 aydan 12 aya kadar öteledi.

Nakit akışı bozulan veya bozulması öngördü. Buna bağlı ödeme sorunu yaşayacak müşterilerine destek vereceklerini belirtti. Mevcut finansmanlarının uygun vade seçenekleri ile yapılandırılmasına imkan verildiği ifade etti. Bu açıklamada, uygulamaya alınan diğer destekler şöyle sıraladı:

“Personel maaşlarını katılım bankaları üzerinden aldı. Böylece müşterilere 3 aylık maaş gideri kadar ilave finansman limiti tanımladı. Katılım bankalarında finansman limiti olan müşterilerin mevcut koşullar var. Bunun nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi veya Doğrudan Borçlandırma Sistemi’ne yönelik ilave limit ihtiyaçlarının ivedilikle karşılamalı. Firmaların vergi ve SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla 3 ay ödemesiz sağladı. 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi, ATM’lerden nakit çekim limitlerinin artırdı. Hatta mobil veya internet bankacılığı uygulamalarından yapacak işlemlerden ücret alınmaması.”

Katılım bankalarının “Ekonomik İstikrar Kalkanı” önlemleri veya paketi doğrultusunda oldu. Böylece banka bazlı almış olduğu kararlara ilişkin detaylara bankaların internet sitesinden ulaşılabileceği ifade etti. Açıklamada, yaşanılan bu sürecin, devletin aldığı/alacağı kararlara geldi. Çünkü sıkı bir şekilde riayet edilerek aşılacağı bilinciyle hareket edildiği bildirdi.

TKBB’den Ekonomiye Destek

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00