Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Standard & Poor ve Moody’s Küresel Büyüme Tahminleri

Standard & Poor ve Moody’s Küresel Büyüme Tahminleri… Küresel ekonominin büyük kayıp verme sebebinin de koronavirüs salgını olduğunu belirtti.

Moody’s Küresel Büyüme Tahminini Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle oldu. Burada yüzde 2,6 büyümesi öngörülen küresel ekonomi geldi. Bu yıl yüz 0,5 daralacağı, 2021’de ise yüzde 3,2 büyüyeceği tahmin etti. Daha önce yüzde 2,3 büyüyeceği tahmin edilen ABD ekonomisinin, bu yıl yüzde 2 küçüldü. Böylece yüzde 1,2 büyümesi öngörülen Euro Bölgesi ekonomisinin de yüzde 2,2 daralmasının beklendiği belirtti. Türkiye’de de salgının turizmle bağlantılı sektörleri etkiledi. Hatta ekonominin bu yıl yüzde 1,4 küçüleceği, 2021’de ise yüzde 0,8 büyüyeceği tahmin etti.

Küresel Büyüme Tahminleri

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de 59 kişinin ölümüne sebep olan (26.03.2020) yeni tip koronavirüs salgını küresel ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor, Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin küresel ekonomik aktiviteyi ciddi bir şekilde etkileyeceğini duyurdu.

Küresel Büyüme Tahminleri

“KÜRESEL EKONOMİ BÜYÜK BİR DARBE ALACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sözlerini hatırlatan açıklama, Dünya dengeleri değişecek…

S&P açıklamasında, “Koronavirüs salgınının yayılma hızını azaltmak için alınan önlemlerin ardından küresel ekonomik aktivitenin büyük bir darbe alacağı artık kesin” ifadesi kullandı.

Açıklamada, Avrupa’da bu yılın ilk yarısında ekonomik daralmanın ABD’dekine benzer şekilde gerçekleşmesinin beklendiği belirtilirken, erken görülen ekonomik etkiler nedeniyle bu yılın ilk çeyreğindeki daralmanın ikinci çeyrektekinden daha fazla olabileceği kaydedildi.

ÇİN EKONOMİSİNDE DENGELENME GÖRÜLDÜ

Koronavirüsün Çin’de yayılmasının büyük oranda kontrol altına alındığı ifade oldu. Bu açıklamada, ülke ekonomisinde dengelenmenin görüldüğü belirtti.

Açıklamada, Çin’de resmi verilere ilaveten trafik ve yükleme verileri geldi. Böylece ekonomik aktivitenin iyileşme eğiliminde olduğuna işaret etti.

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE DARALMA, İKİNCİ ÇEYREĞİNDE BÜYÜME BEKLENİYOR

Çin ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 13 seviyesinde daralma göstermesinin öngördü. Böylece belirtilen S&P açıklamasında, bununla birlikte ikinci çeyrekte yeniden büyümeye geçilmesini beklendiği belirtti.

Açıklamada, küresel ölçekte koronavirüsün etkilerinin en son Brezilya, Hindistan oldu. Hatta Meksika’nın içerisinde bulunduğu gelişen ekonomilerde hissedilmesinin beklendiği, bu ekonomileri oldu. Böylece bu yılın ikinci çeyreğinde çift hanelerde daralama gösterdi.

Küresel Büyüme Tahminleri

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00