Gündem

Standard & Poor ve Moody’s Küresel Büyüme Tahminleri

Standard & Poor ve Moody’s Küresel Büyüme Tahminleri… Küresel ekonominin büyük kayıp verme sebebinin de koronavirüs salgını olduğunu belirtti.

Moody’s Küresel Büyüme Tahminini Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yüzde 2,6 büyümesi öngörülen küresel ekonominin bu yıl yüz 0,5 daralacağı, 2021’de ise yüzde 3,2 büyüyeceği tahmin edildi. Daha önce yüzde 2,3 büyüyeceği tahmin edilen ABD ekonomisinin, bu yıl yüzde 2 küçülmesinin; yüzde 1,2 büyümesi öngörülen Euro Bölgesi ekonomisinin de yüzde 2,2 daralmasının beklendiği belirtildi. Türkiye’de de salgının turizmle bağlantılı sektörleri etkilemesi nedeniyle ekonominin bu yıl yüzde 1,4 küçüleceği, 2021’de ise yüzde 0,8 büyüyeceği tahmin edildi.

Küresel Büyüme Tahminleri

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de 59 kişinin ölümüne sebep olan (26.03.2020) yeni tip koronavirüs salgını küresel ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor, Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin küresel ekonomik aktiviteyi ciddi bir şekilde etkileyeceğini duyurdu.

Standard & Poor ve Moody’s Küresel Büyüme Tahminleri, Bir Finansçı

“KÜRESEL EKONOMİ BÜYÜK BİR DARBE ALACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sözlerini hatırlatan açıklama, Dünya dengeleri değişecek…

S&P açıklamasında, “Koronavirüs salgınının yayılma hızını azaltmak için alınan önlemlerin ardından küresel ekonomik aktivitenin büyük bir darbe alacağı artık kesin” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Avrupa’da bu yılın ilk yarısında ekonomik daralmanın ABD’dekine benzer şekilde gerçekleşmesinin beklendiği belirtilirken, erken görülen ekonomik etkiler nedeniyle bu yılın ilk çeyreğindeki daralmanın ikinci çeyrektekinden daha fazla olabileceği kaydedildi.

ÇİN EKONOMİSİNDE DENGELENME GÖRÜLDÜ

Koronavirüsün Çin’de yayılmasının büyük oranda kontrol altına alındığı ifade edilen açıklamada, ülke ekonomisinde dengelenmenin görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Çin’de resmi verilere ilaveten trafik ve yükleme verilerinin de ekonomik aktivitenin iyileşme eğiliminde olduğuna işaret ettiği kaydedildi.

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE DARALMA, İKİNCİ ÇEYREĞİNDE BÜYÜME BEKLENİYOR

Çin ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 13 seviyesinde daralma göstermesinin öngörüldüğü belirtilen S&P açıklamasında, bununla birlikte ikinci çeyrekte yeniden büyümeye geçilmesini beklendiği belirtildi.

Açıklamada, küresel ölçekte koronavirüsün etkilerinin en son Brezilya, Hindistan ve Meksika’nın içerisinde bulunduğu gelişen ekonomilerde hissedilmesinin beklendiği, bu ekonomilerin de bu yılın ikinci çeyreğinde çift hanelerde daralama gösterebileceği kaydedildi.

Küresel Büyüme Tahminleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu