Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Derecelendirme Şirketleri Nedir?

derecelendirme sirketleri birfinansci 1

Derecelendirme Şirketleri: Derecelendirme yani rating işlemi, piyasaya menkul kıymet ihraç eden şirketlerin veya kuruluşların, borç ödeme gücünü, yükümlülüklerini zamanında yerine getirememe riskininin, ödeme zamanında ortaya çıkabilecek gecikme ihtimalinin sınıflandırılması ve basit sembollerle duyurulmasını ifade etmektedir.

Derecelendirme Şirketleri

Piyasalar ve onlardan faydalanan kişiler için şirketlerin borç ödeme güçlerini ve borç ödemeye istekli olup olmadıklarını tespit eden, çeşitli sembollerle sınıflandıran ve bunları yayınlayan kuruluşlardır.

Türkiye’de Kurulan ve SPK Tarafından Yetkilendirilen Derecelendirme Kuruluşları

  1. Fitch Ratings Finansal Derecelendirme Hizmetleri A.Ş
  2. JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş.
  3. Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.
  4. Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş.
  5. TURKRATING İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.

Derecelendirme Şirketleri

Türkiye’de Derecelendirme Faaliyetinde Bulunması Kurulca Kabul Edilen Uluslararası Derecelendirme Kuruluşları

  1. Standards and Poor’s Corp.
  2. Moody’s Investor Service Inc.
  3. Fitch Ratings Ltd.

Önerilen Yazılar

5 Yorumlar

Atilla Kasım 6, 2019 - 10:24 pm

Fitch Türkiye’nin kredi notunu teyit etti..
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederek görünümünü “negatif”ten “durağan”a yükseltti. Cari işlemler dengesinin iyileşmesi, döviz rezervlerinin artması, ekonomik büyüme, enflasyonun düşmesi, faiz oranlarına rağmen Türk lirasının değer kazanması, daha destekleyici küresel finansman koşullarının oluşması ve ABD’nin Suriye ile ilgili Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararının kaldırılması gibi gelişmeler, rahatlamanın gerekçesi olarak gösterildi.

Cevap Yazın
erdem Temmuz 16, 2019 - 9:05 pm

Fitch Türkiye’nin kredi notunu indirdi..
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun ‘‘BB-’’ seviyesine düşürüldüğü not görünümünün negatif olduğu belirtildi. Not indiriminin gerekçisi olarak Merkez Bankası Başkanı değişikliği, ABD ile olan S-400 gerilimi, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi, enflasyonun
düşürülmesinde gecikme gösterildi.

Cevap Yazın
Erkan Haziran 18, 2019 - 10:52 am

Fitch 2020 büyüme beklentisini düşürdü..
Fitch Ratings, ticari belirsizliği işaret ederek 2020 küresel büyüme beklentisini %2,8’den %2,7’ye düşürdü. Kurum, işletme yatırımlarındaki bozulan beklentiler, Çin tüketim harcamalarındaki yavaşlama ve diğer gelişen piyasalardaki zayıf görünümün etkisiyle Çin, ABD ve Brezilya’da daha yavaş büyüme bekliyor. Bu yıla ilişkin büyüme tahminini Mart ayından beri değiştirmeyen kurum büyümenin 2019’da %3,2’den %2,8’e düşmesini bekliyor.

Cevap Yazın
Serhan Aralık 17, 2018 - 8:40 pm

Fitch’ten değişiklik gelmedi..
14 Kasım Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “BB” ve not görünümünü de “negatif” seviyede tutmayı sürdürdü. Açıklamada TL’deki değer kaybına ve jeopolitik risklere vurgu yapılırken, niceliksel modelde Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviye olan BBB- seviyesinde çıkıyor. Ancak dış fonlama ihtiyacına olan bağımlılık ve jeopolitik riskler olarak değerlendirilen kalemler Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki kalem altına çekiyor.

Cevap Yazın
Ayşegül Haziran 10, 2018 - 4:00 pm

Derecelendirme kuruluşları kararlarına artık inanmıyorum.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Moody’s’in 17 Türk bankası ile ilgili kredi notlarını düşürdüğünü açıklaması suçüstü demektir. Artık operasyonu o kadar abarttılar ki, o kadar açıkça yapmaya başladılar ki artık gizlenmeye bile ihtiyaç duymuyorlar” dedi.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00