Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

Sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı, kullanıcıların başvurdukları sosyal yardımların sonuçlarını görmek için geliştirilen bir alan. E devlet üzerinden Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, zaman zaman sosyal yardımlar yaparak vatandaşların bu yardımlardan faydalanmasına imkan tanımaya çalışıyor. Doğum yardımı, çoklu doğum yardımı, asker çocuğu yardımı, afet-acil durum yardımı, vefat yardımı, gıda yardımı ve barınma yardımı gibi pek çok yardım mevcut. Bu yardımların yanı sıra son zamanlarda dikkat çeken yardımlar arasında aile destek programı da bulunmakta. Peki bu yardımlardan nasıl yararlanılır?

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım, ihtiyaç sahibi insanların maddi açıdan desteklenmesini sağlayan bir olay. Verilen destek ile beraber yardıma muhtaç bireyin refah seviyesi ekonomik açıdan yükselişe geçer.

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Sosyal yardım, yardıma muhtaç insanlara verilen bir destek. Pek çok destek paketi yer aldığı için her bir destek paketinin şartları farklı olmakta. Genel olarak aşağıdaki şartlar mevcut:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az 18 yaşında bulunma
  • Ev adresinin Türkiye sınırları içerisinde yer alması
  • Son 15 gün içerisinde herhangi bir yardım başvurusu yapmamak
  • Yardıma muhtaç olduğunu kanıtlamak

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen bir bireyin bu bağlantıya girerek gerekli adımları tamamlaması gerekiyor. Bu ekranda yer alan “Yeni Başvuru” butonuna basarak başvuru için adım atmalı. Ardından form doldurmalı. Gerekli bilgiler sağlandıktan sonra başvuru tamamlamalı. Başvuru süreci olumlu sonuçlandığı takdirde bu bağlantıda yer alacak. Bu sayfanın aralıklarla takip edilmesi gerekir.

Eğer başvuru yapıldıysa ve uzun süredir başvuru sonucu gelmediyse bu doğrultuda bir hata oluşmuş olur. Hemen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişim kurmalı ve gerekli bilgiler vermeli. Sonuç bu şekilde de öğrenir.

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

Sosyal Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Yardıma muhtaç pek çok kişi bulunmakta. Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen bir insan, e-Devlet üzerinden bu başvuruyu tamamlamalı. Eğer başvuru türleri ve başvurular hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmak isteniyor ise bu bağlantıda yer alan bilgilere incelenmeli. Bu sayfada sosyal yardım programları listesi vardır. İnsanlar, hangi yardımlara başvuracağını bu şekilde öğrenebilmekte.

Sosyal Yardım Ücretleri Nelerdir?

Uygulanan her sosyal yardımın ücretlerinde farklılık vardır. Bu ücretler, olayın boyutuna göre değişiklik gösteriyor. En popüler sosyal yardımlardan birisi olan aile destek programı için gelir miktarına göre 850 TL ile 1.250 TL arasında ücret dağıtılıyor. Aylık ödeme 12 aylık süre boyunca devam ediyor. Ayrıca hanedeki çocuk sayısına göre de destek artıyor. Bu destek aylık 350 TL ile 650 TL arasında yer alıyor.

En çok tercih edilen bir diğer sosyal yardım olan doğum yardımı ise 300 TL ile 600 TL arasında ödemelere sahip. Çoklu doğum yardımında ise her biri için 400 TL öder. Bunun yanı sıra şu yardımlardan da bahsedebiliriz:

  • Vefat yardımı -> 1.062,68 TL
  • Yaşlı aylığı -> 1.536,70 TL
  • Engelli aylığı -> 1.226,69 ile 1.840,04 TL arası
  • Öksüz veya yetim yardımı -> 600 TL
  • Asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardımı -> 800 TL

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvuru sorgulama işlemi için bu bağlantıya tıklamak gerekiyor. Bu ekranda yer alan listede başvuru sonucu öğreniliyor.

T.C. Kimlik ile Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

T.C. kimlik ile sosyal yardım başvurusu sorgulamak için e-Devlet üzerinden giriş yapmak yeterli oluyor. Farklı bir bireyin başvurusunu sorgulama için onun e-Devlet bilgileri ile hesaba giriş yapmalı veya aile yakını olmalı.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00