Gündem

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

E devlet sosyal yardım

Sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı, kullanıcıların başvurdukları sosyal yardımların sonuçlarını görmek için geliştirilen bir alan. E devlet üzerinden Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, zaman zaman sosyal yardımlar yaparak vatandaşların bu yardımlardan faydalanmasına imkan tanımaya çalışıyor. Doğum yardımı, çoklu doğum yardımı, asker çocuğu yardımı, afet-acil durum yardımı, vefat yardımı, gıda yardımı ve barınma yardımı gibi pek çok yardım mevcut. Bu yardımların yanı sıra son zamanlarda dikkat çeken yardımlar arasında aile destek programı da bulunmakta. Peki bu yardımlardan nasıl yararlanılır?

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım, ihtiyaç sahibi insanların maddi açıdan desteklenmesini sağlayan bir olay. Verilen destek ile beraber yardıma muhtaç bireyin refah seviyesi ekonomik açıdan yükselişe geçer.

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Sosyal yardım, yardıma muhtaç insanlara verilen bir destek. Pek çok destek paketi yer aldığı için her bir destek paketinin şartları farklı olmakta. Genel olarak aşağıdaki şartlar mevcut:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az 18 yaşında bulunmak
  • Ev adresinin Türkiye sınırları içerisinde yer alması
  • Son 15 gün içerisinde herhangi bir yardım başvurusu yapmamak
  • Yardıma muhtaç olduğunu kanıtlamak

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen bir bireyin bu bağlantıya girerek gerekli adımları tamamlaması gerekiyor. Bu ekranda yer alan “Yeni Başvuru” butonuna basarak başvuru için adım atılmalı. Ardından form doldurulmalı. Gerekli bilgiler sağlandıktan sonra başvuru tamamlanmalı. Başvuru süreci olumlu sonuçlandığı takdirde bu bağlantıda yer alacak. Bu sayfanın aralıklarla takip edilmesi gerekir.

Eğer başvuru yapıldıysa ve uzun süredir başvuru sonucu gelmediyse bu doğrultuda bir hata oluşmuş olabilir. Hemen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişim kurulmalı ve gerekli bilgiler verilmeli. Sonuç bu şekilde de öğrenilebilir.

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama, Bir Finansçı

Sosyal Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Yardıma muhtaç pek çok kişi bulunmakta. Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen bir insan, e-Devlet üzerinden bu başvuruyu tamamlamalı. Eğer başvuru türleri ve başvurular hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmak isteniyor ise bu bağlantıda yer alan bilgilere incelenmeli. Bu sayfada sosyal yardım programları listesi bulunuyor. İnsanlar, hangi yardımlara başvuracağını bu şekilde öğrenebilmekte.

Sosyal Yardım Ücretleri Nelerdir?

Uygulanan her sosyal yardımın ücretlerinde farklılık bulunur. Bu ücretler, olayın boyutuna göre değişiklik gösteriyor. En popüler sosyal yardımlardan birisi olan aile destek programı için gelir miktarına göre 850 TL ile 1.250 TL arasında ücret dağıtılıyor. Aylık ödeme 12 aylık süre boyunca devam ediyor. Ayrıca hanedeki çocuk sayısına göre de destek artıyor. Bu destek aylık 350 TL ile 650 TL arasında yer alıyor.

En çok tercih edilen bir diğer sosyal yardım olan doğum yardımı ise 300 TL ile 600 TL arasında ödemelere sahip. Çoklu doğum yardımında ise her biri için 400 TL ödeniyor. Bunun yanı sıra şu yardımlardan da bahsedebiliriz:

  • Vefat yardımı -> 1.062,68 TL
  • Yaşlı aylığı -> 1.536,70 TL
  • Engelli aylığı -> 1.226,69 ile 1.840,04 TL arası
  • Öksüz ve yetim yardımı -> 600 TL
  • Asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardımı -> 800 TL

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvuru sorgulama işlemi için bu bağlantıya tıklamak gerekiyor. Bu ekranda yer alan listede başvuru sonucu öğreniliyor.

T.C. Kimlik ile Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

T.C. kimlik ile sosyal yardım başvurusu sorgulamak için e-Devlet üzerinden giriş yapmak yeterli oluyor. Farklı bir bireyin başvurusunu sorgulamak için onun e-Devlet bilgileri ile hesaba giriş yapılmalı veya aile yakını olunmalı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu