Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Parayı Yöneten 5 Büyük Yatırımcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Parayı Yöneten 5 Büyük Yatırımcı

Sizler için her geçen gün büyüyen ve değişen global ekonomi arenasında sezgi, öngörü ve zekaları ile devasa servetlerin sahibi konumuna gelen 5 büyük yatırımcı seçtik.

Bu bağlamda, özellikle girişimcilik ve yatırımcılık konusunda planlar yapan müstakbel yatırımcılar için yeni ufuklar açmasını umduğumuz isimlerle ilgili bilinmesi gerekenleri kısaca anlatmak istiyoruz.

1. Nevi Şahsına Münhasır Yatırım Stratejisi ile: John Templeton

Listemizdeki 5 büyük yatırımcı arasında yükselme hikayesi en çok risk unsuru barındıran isim John Templeton. Zira John Tempelton’un yatırımları borç aldığı paralarla finanse edilmiş ve çoğunluğu iflasın eşiğinde olan 100 şirketin hisselerinde yatırım olarak değerlendirilmişti.

Bu cümlelere kadar okuyunca John Templeton’un korkunç bir yanlış içinde olduğunu düşünebiliriz. Fakat John Templeton düşündüğünüzden daha dikkatli bir yatırımcı. Çünkü yaptığı bu 100 farklı yatırım hamlesinin hiçbiri hisse başına 100 ABD Doları’nı geçmeyecek şekilde gerçekleşmiş (çünkü iflasın eşiğinde şirketlerin hisseleri oldukça ucuz). Bu sayede bu kadar farklı şirket hissesine yatırım yapma şansı bulan Templeton dönemin ekonomik havasını da iyi analiz ederek yaptığı bu yatırımlar sonucunda birçok hissenin aynı anda değer kazanması ile büyük kârlar elde etmiş.

Tabii bu bahsettiğimiz olay 1939 yılında olduğu için zaman, mekan ve ekonomik atmosferi şimdiyle kıyaslamamak gerek.

2. Kararlılık ve Sabır: Philip Fisher

Küresel borsadaki birçok yatırımcının sürekli olarak portföylerini değiştirdiğini biliyoruz. Zira ekonomik dalgalanmalar da bunu gerektiriyor. Ancak „growth investment” olarak adlandırılan yatırım stratejisinin kurucusu olan Philip Fischer yaptığı ustaca piyasa analizleri ve kurduğu önemli kurumsal bağlantılar ile 1955 yılında büyük miktarlarda aldığı Motorola hisselerini 2004 yılına kadar elinde tutuyor. Motorola ve teknoloji dünyasının tarihçesini kısaca gözünüzün önüne getirdiğinizde Fischer’ın neyi hedeflediğini ve ne başardığını anlayabilirsiniz.

3. Tahvil Analizlerinin Babası: Benjamin Graham

Ön sezi ve hislerden öte daha analitik yaklaşımlarıyla öne çıkan bir yatırımcı ve ekonomist. Özellikle düşük borç, yüksek kâr ve yüksek nakit hareketi olan şirketlerin bir noktada piyasadaki dalgalanmalardan etkilenerek değer kazanacaklarını yaptığı istatistiksel analizlerle ortaya koyan Graham, kelepir fiyatlardan aldığı tahvilleri yüksek kâr marjları ile elden çıkartarak büyük paralar kazanmış ve piyasalara yep yeni yaklaşımlar getirmiştir. Graham ünlü dolar milyarderi Warren Buffet’ın akıl hocası olarak da bilinir.

Bu sebeple biz de 5 büyük yatırımcı listesine Buffet yerine akıl hocasına layık gördük.

4. Bilgi ve Yenilik: Peter Lynch

Yakınları tarafından bir „işkolik” olarak tanımlanan Lynch’in öne çıkan en belirgin özelliği piyasalar üzerine derinlemesine araştırmalar yapması. Bu araştırmaların ışığında yaptığı yatırımlarda kendisine belirlediği kural ise yatırımı anlamak. Yani yaptığı bir yatırımın neden yapılması gerektiğini kendi bilgi ve analizleri ışığında anlamlandırmak, Lynch’in birinci kuralı. Bununla birlikte piyasalardaki dalgalanmalardan korkmak yerine onların üstüne giden ve keskin değişiklikler yapmaktan çekinmeyen bir strateji takip eden Lynch’in 1977 ve 1990 yılları arasında yöneticiliğini yaptığı Magelland Fund’ın kontrolündeki kaynaklar 18 milyon ABD Doları seviyelerinden 14 milyar Dolar gibi akıl almayacak bir seviyeye ulaşmıştır.

5. Fenomen olmuş bir isim: Carl Icahn

5 büyük yatırımcı listesinin geri kalanının aksine sadece şirket hisseleri ile yatırım yapmak yerine şirket yönetimlerine de el atan Icahn kötü yönetildiğini düşündüğü şirketleri satın alıp, yönetimlerini hızlı kâr edecek şekilde değiştiriyor. Böylece Icahn ya sahip olduğu şirketlerin kârlarından gelir elde ediyor veya kâr eden bu şirketlerin hisselerini yüksek kâr marjları ile devrediyor ve yine büyük kârlar elde ediyor.

Icahn bu işi o kadar iyi yapıyor ki herhangi bir şirketi satın alması yönünde piyasalara salınan dedikodular, o şirketin hisselerinde ani artışlara neden oluyor. Bu türlü hisse değeri yükselmelerine de Icahn Lift (Icahn Yükselişi) adı veriliyor.

Önerilen yazı: Yeni başlayanlar için yatırım tavsiyeleri

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00