Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Otomatik Bes ve İşverenlere Avantajı

Otomatik Bes hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda. Çalışanlar için otomatik katılım sistemi nedir ve işverenlere avantajları nelerdir?

Otomatik Bes

İşveren Grup emeklilik sözleşmesinin işverene faydası nedir?

  • Grup emeklilik sözleşmeleri işyerindeki verimliliği, motivasyonu ve kalıcılığı sağlayarak çalışan ve işverenin karşılıklı memnuniyet düzeyini artırır. Bu sistemle şirketlerin istedikleri kalite, verim ve başarıdaki çalışanları bünyelerine katabilmeleri çok daha kolaylaşacaktır. Ayrıca işveren, çalışanları adına ödemiş olduğu katkı tutarlarını belirli sınırlamalar dahilinde vergi matrahının tespitinde gider yazabilir.

İşveren grup emeklilik sözleşmesindeki haklar kim tarafından kullanılabilir?

  • Fon dağılımı değişikliği, emeklilik plan değişikliği ve birikimlerin aktarım hakları hak kazanma süresi sonuna kadar kural olarak sponsor kuruluş (Bir işveren grup emeklilik sözleşmesine göre katılımcı adına katkı payı ödeyen tüzel kişidir.) tarafından kullanılır. Sponsor kuruluş, fon dağılımı değişikliği kullanım hakkını katılımcıya devredebilir.

Otomatik Bes

Katılımcının işten ayrılması durumunda işveren tarafından ödenen ancak katılımcı tarafından hak kazanılmayan tutarlara ne olur?

  • Katılımcı tarafından hak kazanılmayan tutarlar sponsor kuruluşa ödenir.

İşveren ödediği katkı payına ilişkin koşul koyabilir mi?

  • Sponsor kuruluş, ödediği katkı paylarına ilişkin birikimlerin çalışan ya da üye tarafından hak edilmesi için hak kazanma süresi belirleyebilir. Bu süre, katılımcının grup emeklilik sözleşmesine giriş tarihinden itibaren bir yıldan az yedi yıldan fazla olamaz.
  • Bununla birlikte, 01.01.2013 tarihinden önce işveren grup emeklilik sözleşmesine dahil olmuş katılımcılar için, bu tarihten önce geçerli mevzuata göre belirlenmiş olan hak kazanma süreleri ve oranları uygulanmaya devam edilir.

İşverenin vergi avantajı var mı? Kimler kullanabilir?

  • Çalışanları adına katkı payı ödeyen işverenler bireysel emeklilik sistemine ödedikleri katkı payını ticari kazançlarının tespitinde indirim konusu yapabilir. Ödediği katkı paylarının toplamını yıllık vergi matrahına yansıtarak , % 20 oranında kurumsal vergi avantajı elde edebilmektedirler.

Örneğin : Yıllık matrahı 10.000 tl olan X işletmesi , bireysel emeklilik sisteminde çalışanları adına yıllık 2.000 tl katkı payı ödediğini varsayalım .

10.000 ( vergi matrahı ) – 2.000 ( Bes katkı payı ) = 8.000 ( kalan vergi matrahı )

X işletmesi kalan vergi matrahı üzerinden % 20 kurumlar vergisi ödeyecektir.

İşverenler tarafından indirim konusu yapılan katkı payına ilişkin bir sınırlama var mı?

  • Gerek işverenler tarafından bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları gerekse çalışanlar tarafından ödenen indirim konusu yapılacak şahıs sigorta primlerinin toplamı elde edilen ücretin %15’ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacaktır.

Diğer Merak Edilenler: Bes Nedir? İptal ve Kesintileri

Otomatik Bes

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Cemal Mayıs 26, 2018 - 1:31 pm

Devamlı sistem değişiyor şu sisteme an detaylar ne bilen var mı?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00