Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Çekmek İstiyorum, Bankadan Nasıl Kredi Çekebilirim?

kredi çekmek istiyorum

Son dönemlerde banka kredisi faiz oranlarının % 0,99’a kadar düşmesiyle birlikte kredi çekmek istiyorum diyenlerin sayısı bir hayli artmış görünüyor.

Biz de bu sayfadaki yazımızda bankadan kredi çekmek isteyen ve kredi çekme konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenleri bilgilendirmek istedik.

Kredi Çekmek İstiyorum

Kredi çekmek için gerekenler nelerdir? İlk defa kredi çekeceğim, ne yapmam gerekiyor? Bankalardan kredi çekebilmek için ne yapmak gerekir? Bankadan kredi çekme şartları nelerdir? Öğrenciyim, emekliyim, ev hanımıyım bankadan nasıl kredi çekebilirim? Kredi çekmek için neler gerekli? Bu sorulara benzer sorusu olanlara bu sayfamızda yol göstermeye çalışacağız.

Daha önce kredi çekenler bilir, bankadan kredi çekebilmek için bankaların müşterilerinden istedikleri belli başlı kriterler vardır. Bunlar olmazsa olmaz kurallardır. Bu kurallara sahip olmayanların kredi çekebilmeleri oldukça zordur. Hiç bir banka kendisinin kriterlerine uymayan müşterilerine kredi vermeye yanaşmaz. Bu kurallara değinecek olursak,

Kredi Çekebilmek İçin Neler Gereklidir?

Düzenli Bir Geliriniz Olması Gerekir

Bankadan kredi çekmek istiyorum derseniz ilk önce düzenli bir gelire sahip olmanız ve bu geliri gösteren belgeleri bankalara ibraz etmeniz gerekecektir. Kredi çekebilmenin en kolay yolu budur. Çalışan biriyseniz iş yerinden alacağınız maaş bordrosu düzenli bir gelire sahip olduğunuzu kanıtlayacaktır.

Eğer Bağ-Kurlu esnaf sigortasına sahipseniz vergi levhası yeterli olacaktır. Yalnız vergi levhasında kar gözükmesi yararınıza olacaktır. Ayrıca vergi levhasını alalı en az bir yıl geçmesi bankaların göz önünde bulundurduğu bir kriterdir.

Kredi Notunuzun Düşük Olmaması Gerekir

Herkesin belirli bir kredi notu vardır. Kredi notu hesaplamalarında çeşitli kriterler göz önünde bulundurulsa da biz kısaca daha önceki sicilinizde eksi not olmamalıdır şeklinde tanımlayabiliriz. Yani daha önce kredi çekmiş ve geri ödemelerde gecikmeler olduysa kredi notunuz olumsuz etkilenmiş olabilir.

Veyahut kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartı borcunuz varsa yine kredi notunuzun düşmüş olması yüksek ihtimaldir. Aynı şekilde herhangi bir kuruma borcunuz varsa (Elektrik borcu, su borcu, vergi borcu vs) bu da kredi notunuzu olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.

İstenilen Yaş Aralığında Olmalısınız

Düzenli bir gelirim var. Daha önce kredi notumu olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu değil. Ve kredi çekmek istiyorum diye bir talebiniz varsa son olarak istenilen yaş aralığında iseniz bankadan kolayca kredi çekebilirsiniz. Bu yaş aralığı taban yaş olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Tavan yaş konusundaki kural bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Kimi bankalar 60 yaşına kadar olan müşterilerine kredi verebilirken kimi bankalarda üst yaş sınırlaması 63-65-70 aralığında olabiliyor. Fakat 70 yaşının üstünde olanlara kredi veren banka bulmak oldukça zor.

Fakat PTT şubelerinden emekli maaşı alanlar ve 82 yaşına kadar olanlar kredi çekebiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgileri PTT’nin resmi sitesi ptt.gov.tr internet adresinden veya size en yakın PTT şubesinden öğrenebilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi çekmek isteyenlerin en çok yönelttiği sorulardan birisi de ne kadar kredi çekebilirim şeklinde oluyor. Bankadan ne kadar kredi çekebileceğiniz geliriniz ile doğru orantılı olacaktır. Şöyle ki hemen hemen bütün bankalar kredi çekecek müşterinin gelirine bakar.

Aylık ödemeler en fazla müşterinin aylık gelirinin %50 si yani yarısı olacak şekilde değerlendirilir. Bu konuya örnek verecek olursak, 3000 TL aylık geliri olan birisi bankadan kredi çekmek istediğini söylese bankaların kredi verebileceği üst limiti MAKSİMUM aylık 1500 TL’lik geri ödeme yapacağı var sayılarak hesaplanır. Kaç ay vadeli ödeme yapacaksa ona göre üst limit belirlenir.

Kredi Çekme Hesaplama

3.000 TL üzerinden bir hesap yapacak olursak, aylık ödeme planının 1500 TL olacağını göz önüne alırsak ve ödeme süresinin yani vadenin 60 ay olarak belirlendiğini var sayarsak,

1500*60: 90.000 TL yapıyor. Yalnız, bu faizi ile birlikte olması gerekiyor. Tam kesin rakam olmamakla birlikte aşağı yukarı 15.000 TL faiz ödediğimizi düşündüğümüzde bankadan çekebileceğimiz kredi tutarı 75.000 TL oluyor sonucuna varabiliriz. Fakat bir hatırlatma yapalım. Bu hesaplama tamamen kaba taslak yapılmıştır. Bilgi amaçlı, örnek olarak verilmiştir. Gerçek miktarları kredi başvurusu yaptığınız bankadan öğrenebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Buraya kadar bankadan kredi almak istiyorum diyen ziyaretçilerimize bir bankadan kredi çekmek için gereken önemli detayları aktarmaya çalıştık. Üç aşağı beş yukarı bütün bankalar yukarıda saydığımız kriterlere bakarak kredi vermektedirler. Son olarak kredi çekmek için gereken belgelere de göz atalım. Bankadan nasıl kredi çekebilirim diye arama yaparak bu sayfamıza kadar gelenlere kredi başvurusundan önce hazır bulundurmaları gereken evrak ve belgeler nelerdir? Bunu da açıklığa kavuşturalım.

Özel Sektör Çalışanları İçin;

 • Maaş Bordrosu
 • SGK Dökümü
 • İkametgah Belgesi
 • İş Yeri İmza Sirküleri
 • Tapu Fotokopisi*
 • Araç Ruhsatı*

Kamu Çalışanları İçin;

 • Maaş Bordrosu
 • İkametgah Belgesi
 • Tapu Fotokopisi*
 • Araç Ruhsatı *

Emekliler İçin

 • Emekli Aylık Dökümü
 • İkametgah Belgesi
 • Tapu Fotokopisi *
 • Araç Ruhsatı *

Esnaf veya Şirketler İçin

 • Vergi Levhası
 • Şirket Yetkilisinin İmza Sirküleri
 • Ticaret Odası veya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Belgesi
 • Bilanço ve Gelir Tablosu
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Tapu Fotokopisi *
 • Araç Ruhsatı *

Not: Tapu fotokopisi ev kredisi çekmek isteyenlerden, Araç ruhsatı taşıt kredisi çekecek müşterilerden istenir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00