Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kefil Eş Rızası, Borca Kefil Olmada Muvafakatname

Borca Kefil Olmada Kefil Eş Rızası: Kefalette eş rızası olmadan sözleşme imzalanamıyor. Kefil eş rızası hakkında kefalet ve yenilikler ile alakalı açıklamalar size yardımcı olacak.

Borca Kefil Olmada Kefil Eş Rızası

Borca Kefil Olmada Kefil Eş Rızası

Yeni Borçlar Kanununa Göre Eşin Rızası

  1. Kefil eğer evli ise eş rızası alınır.
  2. Kefilin evli olup olmadığı nüfus cüzdanı ve ayrıca vukuatlı nüfus kaydı örneğinden tetkik edilir ve Mernis kontrolleri ile de sağlanır.
  3. Eş rızası kefalet tarihinden önce veya en geç kefalet tarihinde alınır.
  4. Eşin rızası, kefalet miktarının ( kredi limitinin) artırılması, kefalet süresinin uzatılması, teminatların azaltılması, kefaletten dönmenin kabulü gibi durumlarda da alınır.
  5. Eş rızalarının noterde alınması esastır. Ancak finans kurumları ve bankalar da alabilir.
  6. Eşin yurt dışında olması halinde ise, bulunduğu ülkenin Türk Konsolosluğu, veya Türk Büyükelçiliği’nden onaylı, ya da bulunduğu ülkede imza ve kimlik kontrolü ile böyle bir rızayı düzenlemeye yetkili merciden düzenlettirilmiş ve konsolosluk tasdiki, ya da apostil şerhi alınmış rızayı tercümesini yaptırarak alınır.
  7. Kişi henüz evlenmeden önce kefil olduysa, sonradan kefilin evlenmesi kefaletin geçerliliğini etkilez. Ancak evlilikten sonra gerçekleşecek eş rızasının alınmasının gerektiği diğer tüm durumlarda ( limit artışı/ kefalet miktarının artırılması, kefalet süresinin uzatılması, teminatların azaltılması, kefaletten dönmenin kabulü gibi) eşin rızası alınır.
  8. Kefil olacak kişinin eşinin, kendi adına rızasını vermesi için birini vekil tayin etmesi mümkündür. Ancak bu vekaletnamede, hangi tür ile kefil olacağı (adi kefil veya müteselsil kefil) ve ayrıca kefil olunacak azami miktar eşin vereceği vekaletnamede yer almalıdır.
  9. Eş muvafakati kredi sözleşmesi bazında ve limit dahilinde alınır. Buna göre, eşin rızasında yer alan kredi müşterisinin dışındaki başka bir müşterinin borcu için verilecek kefalet geçerli olmayacaktır. Örneğin, X A.Ş.’ne kefil olan kişinin eşinin bu kredi için verdiği rıza, , sonradan Y A.Ş’ne verilecek kefalet için kullanılması mümkün değildir. Y A.Ş lehine kurulacak kefalet için ayrıca eş rızası alınması gerekir. Eş rızası kredi sözleşmesi bazında alınacağından, X A.Ş’nin limitinin yükseltilmesi veya başkaca bir sebeple X A.Ş ile yeni bir kredi sözleşmesi imzalanacak ve eski kefil yeni sözleşmede de kefil olacak ise, eşten yeni bir rıza alınmınır.
  10. Okuma yazma bilmeyen veya imza atamayan veya görme engelli olan kefil eşlerinin rızaları noterden alınır.

kefil eş rızası, kefalet eş rızası, eşimin rızası olmadan kefil oldum, eşin eşe kefil olması, kefalette eş rızası istisnaları, kefil eş muvafakatnamesi, eşlerin birbirine kefil olması

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00