Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilere kredi kartı veren bankalar, öğrencilere sıfır aidatla veya çeşitli kampanyalarla kredi kartı sağlamaktadır. Öğrenci kartlarının limitleri, öğrencilerin henüz kendilerine ait bir gelirleri olmaması sebebiyle, düşük tutulmaktadır. Kredi kartı veren pek çok banka, çeşitli mağazalarda öğrencilere indirim sağlarken taksit veya puan biriktirme seçeneği de vermektedir.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilere kredi veren bankalar şu şekilde listeler:

 • Akbank Exi-26 Öğrenci Kartı
 • Yapı Kredi Bankası – Play Öğrenci Kartı
 • İş Bankası – İş’te Üniversiteli
 • TEB – ÜniversiTEB Öğrenci Kartı
 • Ziraat Bankası – Genç Kart
 • Garanti – Bonus Genç Card
 • Vakıfbank – Like Card

Genelde öğrencilere kredi kartı veren bankaların ortak şartları şöyledir:

 • Başvuru sahibinin 18 ila 25 yaş arasında olması,
 • Kimlik kartı, pasaport ya da sürücü belgesi fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin öğrenci belgesine sahip olması (Çoğu banka açık öğretim öğrencilerine kredi kartı vermemektedir.)
 • Başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması,
 • Bankaların verdiği tüketici sözleşmesini imzalamak.

Akbank Exi26 Öğrenci Kartı

Akbank’ın öğrencilere verdiği kart, kira, aidat ya da okul ödemeleri için kredi kartı kullanmak isteyen öğrencilerin hesabına, kısa mesaj başvurusu ile 500 lira nakit para yatırılmasına olanak vermektedir. Akbank, borcunu ödeyemeyen öğrencilere, borçlarını taksitlendirme ya da erteleme ikanı da vermektedir. Bankadan kredi kartı almak isteyenler, öncelikle bankanın başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuruda bulunan öğrencilerin başvurularının onaylanması durumunda, kredi kartları verdikleri adrese teslim edilmektedir. Genelde Akbank exi26 kredi kartı, karta para transferi yapılırken herhangi bir hizmet bedeli kesmemektedir. Akbank kredi kartı başvurusu için istenen koşullar şunlardır:

 • Başvuru sahibinin 18 ila 25 yaş arasında olması,
 • Başvuru sahibinin ikametgâh bilgileri,
 • Öğrencilerin üniversite kazandıklarına dair belge,
 • Başvuru sahibinin öğrenci kimlik belgesi.

Akbank öğrenci hesabı kullanan kişiler, Akbank ATM’si olmayan yerlerde, ortak ATM’lerden ya da başka bankaların ATM’leri üzerinden ücretsiz bir şekilde işlem yapabilmektedirler.

Türkiye İş Bankası – İş’te Üniversiteli

Türkiye İş Bankası, üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankalardan biridir. Bankaya başvuruda olmak için kimlik kartı veya öğrenci belgesi yeterli olmaktadır. Kredi kartı, alındığı yıl itibariyle herhangi bir kart ücreti veya aidat talep etmemektedir. Türkiye İş Bankası, öğrenciler için yeni nesil temassız kredi kartlarını da hizmete sunmaktadır. Temassız kartlarda para çekme üst limiti, her çekim için 50 lira olarak belirlenmektedir. İş’te üniversiteli kartı ile, çeşitli mağazalarda indirim fırsatı sağlanırken maxipuan biriktirme ve bu puanları başka alışverişlerde kullanma olanağı vermektedir. Türkiye İş Bankası aracılığıyla sanal kart da oluşturabilirsiniz.  Bu sanal kartlar ile güvenli şekilde internet alışverişi yapılabilmektedir. Kredi kartı başvurusunda bulunmak için kısa mesaj ile ÜNİK boşluk T.C. Kimlik Numaranı yazarak 4402’ye gönderilmesi yeterlidir. Aidatsız kredi kartlarından yararlanmak için ise, İş Bankası şubelerinden başvuru yapılırken 4402’ye AİDATSIZÜNİK boşluk TCKN yazıp kısa mesaj da atılabilir.

TEB – ÜniversiTEB Öğrenci Kartı

ÜniversiTEB öğrenci kartıyla, TEB ortağı olan tüm iş yerleri veya mağazalarda taksitli alışveriş yapılabilmektedir. Bonus birikimine müsaade eden kredi kartı, bonus paraların daha sonraki alışverişlerde kullanılmasını veya bedava alışveriş imkânı yakalanmasını sağlamaktadır. Öğrenci kartının herhangi bir aidatı ya da hizmet bedeli bulunmamaktadır. Kredi kartı, hiçbir gönderim ücreti ödenmeden, istenen adrese istenen hediyenin gönderilmesini sağlamaktadır. Sinema ve tiyatro bileti alırken %50 indirim olanağı veren kredi kartı, acil durumlarda, camcı, çekici ya da çilingir çağrılmasına imkân vermektedir. Kullanılan bonusların alışveriş ücretini karşılamaya yetmediği durumlarda, yapılan alışverişler 6 aya kadar taksitlendirir. TEB öğrenci kartına başvurmak için, bankanın resmî sitesi üzerinde bulunan başvuru formunun doldurulması yeterlidir.

Ziraat Bankası – Genç Kart

Ziraat Bankası Genç Kart hem kredi kartını hem de hesap kartını aynı kartta birleştirerek, tek kart kullanma olanağı vermektedir. Alışveriş sırasında, banka kartı ya da kredi kartı seçilerek, istenen kart üzerinden ödeme yapılabilmektedir. Hesap kartının içinde bulunan nakit avans seçeneği, faizsiz ve masrafsız ekstra alışveriş yapma olanağı vermektedir. Bankanın sunmuş olduğu harçlık avans özelliği, banka ya da kredi kartında para olmadığı durumlarda da kullanılabilmektedir. Harçlık avans seçeneği, öğrenci bursu ya da kredisi devam ettiği sürece kullanılmakta, burs ve kredi kullanımı bittiğinde bu hizmet de sonlanmaktadır. Ziraat Bankası, lisans öğrencilerinin kullanımına sunduğu kredi kartı için 500 lira limit belirlemiştir ve kartın kullanıldığı 5 sene boyunca herhangi bir kart aidatı ya da ücreti talep etmez.

Bankanın vermiş olduğu kredi kartına kısa mesajla başvuruda olur. Kart başvurusu için, GENC BANKKART yazıp 4747’ye göndermek yeterli olmaktadır. Hesap bakiyesini öğrenmek için de kısa mesaj hizmetinden yararlanılabilmektedir. Kart bakiyesinin öğrenilebilmesi için, “BAKIYE” yazıp 4747’ye kısa mesaj gönderilmesi yeterli olmaktadır. Temassız kullanım olanağı veren kartın bu özelliği, 90 lira ve altı harcamalarda geçerlidir. Genç kart kullanılarak günün her saatinde nakit avans çekilebilmektedir.

Garanti Bankası – Bonus Genç Kart

Garanti Bankası’nın verdiği kart, 18 ila 25 yaş arasında bulunan gençlerin kullanımına sunulmaktadır. Gençlerin için geliştirmiş olan Bonus Genç Kart, herhangi bir aidat ya da kart ücreti talep etmez. Kartın, anlaşmalı restoran ve kafelerde kullanmak üzere 20 lira indirimi olmaz. Ödeme tarihi gelen kart ekstreleri, ekstre atla seçeneği ile bir ay ertelenebilmektedir. Kartla alışverişlerde, peşin olarak ödenen ücretler, taksitlendirilerek karta yansıtılabilmektedir. 50 lira ve üzerinde yapılan peşin alışverişlerde, aylık %2,02 faiz oranı ile 3,5,6 ve 8 aya kadar taksit seçenekleri bulunmaktadır. Bu faiz ve taksit seçeneklerinden yararlanmak için, işlem yapıldığı sırada cep telefonuna gelen kısa mesajdan yararlanılabilir ya da kartın o ay içindeki ekstre kesim tarihi gelmeden banka ile irtibata geçilebilir. Kart başvurusu yapmak için Garanti Bankası şubelerine gidilerek başvuru formu doldurulabilir ya da bankanın resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilir.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar Arasında Bir de Yapı Kredi Bankası – Play Öğrenci Kartı

Yapı Kredi öğrenci kartı, öğrenci belgesi veya kimlik kartı ile şubelerden başvuru yapan tüm öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. Kredi kartı, 1300 liralık aylık limitiyle öğrencilere en çok limit veren kartlardan biridir. Play öğrenci kartı, nakit ihtiyacı olan kişiler için nakit avans kullanma ve kullanılan nakit avansın taksitli şekilde ödenmesine olanak vermektedir. Kart üzerinden diğer hesaplara ya da telefon numaralarına para gönderilebilirken bu işlem ücretsiz şekilde gerçekleştirilebilmektedir Play kart, Yapı Kredi Bankası’nın diğer kartlarına ait olan bütün özellikleri taşımaktadır. Öğrenci kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verilerek fatura ödemeleri otomatik şekilde gerçekleştirilmektedir. Temassız ödeme özelliği de buluna kredi kartı, 50 liraya kadar olan ödemelerin temassız şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.

Kredi kartı kullanılarak internet üzerinden yapılan alışverişlerde 10 lira, restoran harcamalarında 20 lira kazanç sağlanabilmektedir. Yapı Kredi Bankası, açık öğretim öğrencilerine kredi kartı vermemektedir. Açık öğretim öğrencileri, kredi kartına başvurmak için kefil göstermek durumundadırlar. Kefil başvurusu için, başvuru sahibi kredi kartı başvuru formunu, kefil olacak kişi ise kefalet formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Kefil gösterilecek kişilerin, belgeyle kanıtlayacakları sabit bir maaşlarının olması da gerekmektedir.

Önerilen Yazı: Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Seher Ağustos 28, 2023 - 2:15 pm

Merhaba, yazının sonunda Yapı Kredi Bankası’nın Play Öğrenci Kartı’nı da hatırlattığınız için teşekkürler. Ancak, Play Öğrenci Kartı hakkında daha fazla bilgi verip nasıl başvuru yapabileceğimizi de paylaşsanız daha iyi olurdu. Konuyla ilgili daha geniş bir içerik yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Cevap Yazın
İbrahi̇m Ağustos 21, 2023 - 11:50 am

Makaleyi okudum ve bilgilendirici buldum. Özellikle farklı bankaların öğrencilere sunduğu kredi kartı seçeneklerini öğrenmek çok yardımcı oldu. Ancak, makalede başka bankaların öğrenci kartı hakkında bilgi verilmemesi, daha kapsamlı bir liste sunmanın daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00