Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

E-Rehin Nedir? E-Rehin Kaldırma İşlemleri Nelerdir?

E-Rehin Nedir

E-Rehin Nedir? EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) “Bilgi Sistemi”nde tutulan araçların tescil kaydına, BANKA tarafından elektronik ortamda “Rehin Şerhi” konulması, kaldırılması veya muvafakat verilmesine ilişkin uygulamadır.

Bu protokol ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı Yönetmeliğin 30’uncu maddesinin ikinci fıkrasına dayanılarak, “Rehin Şerhi” işlemlerini elektronik ortamda yapmak üzere EGM tarafından BANKA’ya yetki verilmiştir.

E-Rehin Nedir?

Hali hazırda Trafik Tescil Büro Amirliklerince fiziki ortamda gerçekleştirilen araçlara rehin tesisi, mevcut rehinin fekki, banka muvafakati gibi işlemlerin Bankalar tarafından elektronik ortamda yerine getirilmesine olanak sağlayan yeni bir sistemdir.

Ön Rehin Nedir?

Henüz trafik tescili yapılmamış 0 ( Sıfır ) araçların kredilerine konu olabilmeleri amacıyla bayi tarafından bankaya ibraz edilen Garanti Taahhütnamesi ( bayi taahhütnamesi ya da erken ödeme taahhütnamesi olarak da bilinir) karşılığında başvurulacak seçenektir. Bu seçenekte henüz ortada ruhsat olmadığından asıl rehin tesis edilene kadar, bankalar tarafından araç üzerine ön rehin eklenir.

Tescilli araç bulunmadığı veya “Rehin Ön Bildirim” bilgilerinin doğru olduğu anlaşıldığında; aracın tescil kaydı yapılacak, bu esnada “rehin ön bildirimi” otomatik olarak kesin “rehin şerhi” ne dönüştürülecek veya “Rehin Ön Bildirimi” kayıtlardan silinecektir.

Ön Rehin İptali

Rehin ön bildirimi işleminin geçerlilik süresi 30 gün olduğundan dolayı olur. 30 günü aşan geçici rehin şerhi kayıtlarının durumu vardır. “Rehin Ön Bildirimi İptal” olarak sistem tarafından değiştirilecektir.

Araç Üzerinde Rehin Şerhleri

  • Hacizli(H)
  • Rehinli
  • Hacizli Yakalamalı
  • Yakalama
  • İcra Satış şerhi
  • İflas şerhi

E-Rehin Nedir? E-Rehin Kaldırma İşlemleri Nelerdir?

İlgili aracın kredi borcu tamamen bittiği anda Banka tarafından kendi sistemleri üzerinde e rehin kaldırır.

Araç kredisi kullanmadan önce bankaların faiz oranları hakkında bilgi almak gerekir. Bir Finansçı’da tüm bankaların taşıt kredisini karşılaştırarak faiz oranlarını bulabilirsiniz. 48 aya varan taksit seçenekleri ile taşıt kredisi kullanılabilmektedir.

Taşıt kredisi başvurusu için en uygun taşıt kredileri faiz-kar payı oranları neler? Banka karşılaştırması veya taşıt kredisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.

Araç alımı için yeterli kaynağa sahip olmayanlar banka kredisi çekmek gerekir. Genelde bankaların araç kredilerine uyguladıkları faiz politikaları nelerdir. Hepsi en uygun taşıt kredileri yazımızda.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00