Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kasko Teminat Kapsamı-Kasko Neleri Karşılar

Kasko Sigortası ani ve beklenmeyen kötü sonuçlara karşı güvence sağlar. Deprem, sel ve seylap gibi katastrofik hasarlarda zarar gören araçlar, sigortacılar tarafından tazmin edilerek ekonominin yara alması önlenir. Kasko neleri karşılar, neleri ödemez gibi sorularında dikkat etmemiz gereken; sigorta bedeli, sigorta süresi, sigorta şartları ve ödenen prim gibi unsurlardır.

Teminatlar

 • Ana teminatlar; çarpma, çarpışma, çalınma ve yangındır. Bu teminatlara ek olarak deprem, terör, sel su baskını, yeni değer gibi teminatlar da poliçeye eklenebilir.
 • Araç marka, model ve tipleri tam belirtilmelidir. Bazı araçlar marka bazında farklılık arz edebilir.
 • Araç bedelleri sigorta birliğinin sitesinden alınmış ve her sigorta şirketinde olan aynı rakamlardır.
 • Talebe istinaden %10 artırılabilir veya eksiltilebilir.
 • Araçlarda kişi sayısı yolcu + sürücü olarak hesaplanır.
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı trafik sigortasını destekler ve limitlerin yeterli olması çok önemlidir.
 • Araç orijinalinin haricinde eklenen her şey diğer aksesuarlara girer. Bu sebeple ayrıca bedelini ve nev’ini belirtmek gerekir. (LPG kitleri gibi)
 • Kamyonlarda kasa bedelleri ayrıca belirtilmelidir. (Kamyonların çoğu fabrika çıkışı kasasızdır ve kasalar sonradan eklenir.)
 • Kasko hasarlarında muhakkak kaza tespit tutanağı doldurulmalı.
 • Sigorta şirketleri kaza veya polis tutanağı olmayan hasarları limitler dahilinde beyan yazısı ile öderler ancak limitler düşüktür.
 • Kasko poliçeleri kişiyi takip eder. Araçların satışı ile birlikte alan kişi bu poliçeden istifade edemez.
 • Satılan araçların poliçesi satış sözleşmesi ile birlikte gün esaslı iptal edilir.
Kasko Neleri Kapsar

Kasko Çeşitleri

 1. Dar kasko
 2. Kasko
 3. Genişletilmiş
 4. Tam şeklinde adlandırılmaktadır.

Önerilen Kasko türleri Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleridir.

Tam Kasko ürünü teminat gruplarının tamamı ve genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için teminat vermesi sebebiyle kredi riski karşılığında herhangi ek bir maddeye gerek olmadan kabul edilebilir bir üründür.

Genişletilmiş Kasko ürününün kredi riski karşılığında kabul edilebilmesi için asgari aşağıdaki şatları taşıması gerekir.

Genişletilmiş ürünü, genel şartlar gereği aşağıdaki 1,2,3,4 ve 5 nci maddelerdeki teminatları içermektedir. Poliçelerin teminat konusu için ek olarak 6,7,8,9,10,11 nci maddelere yönelik teminatların da poliçelerde bulunması gerekir.

Kasko Teminat Kapsamı-Kasko Neleri Karşılar

 1. Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması,
 2. Gerek hareket gerek durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar,
 3. Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler, ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar,
 4. Aracın yanması,
 5. Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi,
 6. Grev, Iokavt, kargaşalık ile halk hareketleri ve bunları önlemek ve etkileri azaltmak üzere yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar,
 7. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj sonucunda oluşan veya bu eylemleri önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucu meydana gelen biyolojik ve/veya kimyasal kirlenme, bulaşma veya zehirlenmeler nedeniyle oluşacak bütün zararlar hariç olmak üzere, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj ile bunları önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar,
 8. Deprem, toprak kayması, fırtına, dolu, yıldırım veya yanardağ püskürmesi nedeni ile meydana gelen zararlar,
 9. Sel ve su baskını ile meydana gelen zararlar,
 10. Yetkili olmayan kişilere çektirilen araca gelen zararlar ile kurallara uygun olmadan çekilen veya çektirilen araçlara gelen zararlar,
 11. Araç anahtarının ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek ziya ve hasarları teminat altına almaktadır.

Önerilen Yazılar

4 Yorumlar

Meltem Mayıs 1, 2019 - 7:46 pm

30000 tl ye ihtiyacım var bana yardım edin lütfen düzenli olarak çalışıyorum

Cevap Yazın
BARIŞ Mart 6, 2019 - 11:56 am

Acil 5000

Cevap Yazın
Sevin Şubat 8, 2019 - 9:49 am

Bana 5000 tl yardımcı olurmusunuz ? Ödeme şartları hakkında bilgi verirseniz Iyi olur.

Cevap Yazın
Ertuğrul Nisan 21, 2018 - 2:13 pm

Kasko ile ilgili aklımdaki tüm sorulara cevap buldum ve kasko yapmaya karar verdim

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00