Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Siber Güvenlik Sigortası 2021

siber guvenlik sigortasi

Siber koruma sigortası olarak da bilinen siber güvenlik sigortası, sigortalının siber bir saldırı nedeniyle uğrayabileceği maddi zararı teminat altına almaktadır. Siber güvenlik sigortası 2021 ile yalnızca kişisel bilgisayarınızı değil, şirketinizde bulunan bilgisayarları da koruma altına almanız mümkündür.

Genelde siber güvenlik sigortası özel bir sigorta türüdür ve isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Sigorta süresi ise maksimum 1 yıl olarak belirlenmektedir. 1 yılın sonunda sigortalının talep etmesi durumunda siber güvenlik sigortası yenilenmektedir.

Kişisel Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Kişisel siber güvenlik sigortası, siber güvenlik sigortasından kişisel olarak faydalanabilmeniz için hazırlanmış sigorta seçeneğidir. Genelde kişisel bilgisayarınızda yer alan bilgilerin kimlik hırsızlığına uğraması ve ödeme araçlarınızın kötü niyetli olarak kullanımı gibi günümüz dünyasında sıklıkla görülen birçok siber saldırı türü, siber güvenlik sigortası ile teminat altına alınabilmektedir.

Ticari Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Ticari siber güvenlik sigortası, siber güvenlik alanına ilişkin poliçenizde öngörülen rizikoların gerçekleşmesi nedeniyle iş yerinizde meydana gelebilecek maddi zararları karşılamak için hazırlanmış siber güvenlik sigortası çeşididir. Böylece ticari siber güvenlik sigortası, temel olarak veri koruma hasarlarını teminat altına alan bir sigorta türüdür.

Siber Güvenlik Sigortası Teminat Kapsamı Nedir?

Siber güvenlik sigortasının teminat kapsamı, sigorta acenteleri arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte genel olarak siber güvenlik sigortası kapsamına giren ana teminatlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Olaya Müdahale Teminatı: Siber saldırıya maruz kaldığınızda sigorta acentenize bu durumu bildirirseniz, uzman bir ekip saldırıya müdahale edecektir.
 • Bilgi Güvenliği Teminatı: Bilgi güvenliği teminatı ile siber saldırı neticesinde sizin veya üçüncü şahısların veri varlığının zarar görmesi durumunda, maddi kayıplar sigorta acentesince karşılanmaktadır.
 • Fidye Yazılımı Teminatı: Fidye yazılımları nedeniyle ortaya çıkan maddi kayıplar, sigorta acentesince güvence altına alınmaktadır. Fidye yazılım, bilgisayarınıza bulaşarak verilerinizi kilitleyen bir yazılım türüdür. Siber suçlular, fidye yazılım için fidye talep etmektedir.
 • Kişisel Verilerin Korunmasının İhlali Teminatı: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun siber ortamda ihlal edilmesi halinde, devlet tarafından belirlenen idari para cezalarına karşı sigortalı korunmakta ve ödemeler sigorta acentesi tarafından yapılmaktadır.
 • Ödeme Araçlarının Kötü Niyetli Kullanılması Teminatı: Siber güvenlik sigortası kapsamında sunulan en önemli teminatlardan birisidir. Sigortalının internet alışverişi vb. sırasında kullandığı ödeme araçlarının bilgilerinin çalınması ve kullanılması sonucu ortaya çıkan maddi zarar güvenceye alınmaktadır.
 • Adli Soruşturma Teminatı: Rizikonun gerçekleşmesi durumunda saldırıyı tespit etmek ve önlemek için başvurulması gereken yasal yollar ve adli hizmetler teminat kapsamına alınmaktadır.

Siber Güvenlik Sigortası Teminat Dışı Durumlar Nelerdir?

Siber güvenlik sigortası teminat dışı durumlar, sigorta acenteleri arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak teminat dışı durumların belirli olduğunun ve poliçenize ek teminat olarak eklenmediği sürece sigorta şirketinizin sorumluluğu olmayacağının altının çizilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda siber güvenlik sigortası teminat dışı durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Terör eylemleri, teminat kapsamında değildir. Bu nedenle bilgisayar aracılığıyla işlenen ve şiddet, ölüm gibi durumlara yol açabilecek hükümet karşıtı terörizm olayları neticesinde meydana gelen maddi zararlar sigorta şirketinin sorumluluğu kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Altyapı ve güvenlik sistemlerinde meydana gelen arızalar, sigorta sözleşmesinde teminat kapsamına alınmamaktadır.
 • Voltajda yaşanan dalgalanma ve elektrik kesintileri sebebiyle meydana gelen arızalar ve bu arızalar nedeniyle sigortalının karşı karşıya kalmış olduğu maddi kayıp, sigorta acentelerinin teminat dışı bıraktığı bir diğer haldir.
 • Savaş dönemlerindeki savaş ortamı ve kargaşa nedeniyle sigorta sözleşmesinin geçerliliğini yitirdiği söylenebilmektedir. Bu dönemde yaşanan saldırılar genel olarak sigorta acentelerince teminat kapsamına dahil edilmemektedir.
 • Sigortalının suç teşkil eden ciddi eylemleri, siber güvenlik sigortası teminat kapsamına dahil edilmemektedir.
 • Verilerin şirket çalışanlarınca kötü niyetli olarak sızdırıldığının tespit edilmesi halinde, sigorta şirketi tarafından maddi güvence sağlanmamaktadır.
 • Siber saldırı ile menkul kıymetlere ulaşılması ve menkul kıymetlerin alım / satım faaliyetlerinin gerçekleşmesi nedeniyle yasa ihlali oluşması durumu, siber güvenlik sigortası kapsamına dahil edilmemiştir.
 • Son olarak sigorta poliçesi yaptırılmadan önceki bir tarihe tekabül eden taleplerin de poliçe tarafından karşılanmayacağı söylenebilmektedir.

Siber Güvenlik Sigortası Ek Teminatlar Nelerdir?

Siber güvenlik sigortası 2021 ek teminatları, sigorta poliçenizin ana sözleşmesinde yer almaz. Ancak sigorta acentesi tarafından ek prim ödemeleri karşılığından sunar. Böyle olan teminat seçeneklerini ifade etmektedir. Genelde siber güvenlik sigortasının ana teminatları arasında olmaz. Ancak ek prim ücretleri ile eklenebilen temel teminat seçenekleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İş Durması Teminatı: Siber bir saldırı nedeniyle sigortalının ve sigortalıya bağlıdır. Bağlı olan şirket çalışanlarının bilgisayar sistemlerinin durması nedeniyle yaşanacak iş aksaklığı maddi zararları, teminat altına alınabilmektedir.
 • Siber Suç Teminatı: Sigortalının banka hesaplarının ve bilgisayar sistemlerindeki verilerdir. Bunların ele geçirmesi sonucu yaşayacak hırsızlıklara karşı sigortalıyı teminat kapsamına almaktadır.
 • PCI – DSS Teminatı: PCI – DSS’e tabi olan sigortalıların PCI – DSS’in ihlali nedeniyle uğradığı maddi zarar güvence altına alınmaktadır.

Siber Güvenlik Sigortası Neden Gereklidir?

Siber güvenlik sigortası 2021 gerekliliği, siber güvenlik sigortası hakkında bilgi sahibi olmanız gereken hususlardan birisidir. Bu kapsamda siber güvenlik sigortasının sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Şirketinizin bilgisayar programlarını güvence altına alarak bir siber saldırı sonucunda ortaya çıkabilecek kayıpları engellemektedir.
 • Üçüncü kişilerin bilgisayarlarınızdaki verilerini güvence altına almakta ve olası bir saldırı durumunda tazminat taleplerini karşılamaktadır.
 • Meydana gelebilecek KVKK ihlali nedeniyle ortaya çıkabilecek zarara karşı korumaktadır.
 • Küçük prim ödemeleri ile olası bir saldırı veya ihlal durumunda ortaya çıkabilecek çok daha büyük maddi kayıplar teminat altına alınmaktadır.

Siber Güvenlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Siber güvenlik sigortası yaptırabilecek kişiler noktasında sigorta acenteleri arasında bazı farklılıklar olabilmektedir. Genel olarak siber güvenlik sigortası yaptıracak kişiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ticari siber güvenlik sigortasında faydalanabilme için mutlaka ticari işletme unvanına sahip olmanız gerekmektedir.
 • Kişisel siber güvenlik sigortası için ise 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.

Bu şartların yanında sigorta acentelerinin sigortalıdan poliçe süresi içerisinde de bazı talepleri bulunabilmektedir. Genel olarak poliçe süresinde yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekildedir:

 • Kritik verilerin haftalık olarak yedeklenmesi gerekmektedir.
 • Bilgisayara zararlı yazılımların sızmasının engellenmesi için antivirüs yazımları kullanmaya devam etmek gerekmektedir.
 • Bilgisayarın siber saldırılardan korunması için parolaların ve güvenlik duvarlarının güncel tutulması gerekmektedir.

Siber Güvenlik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Siber güvenlik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler, sigortanızın tam olarak beklentilerinizi karşılaması gerekir. Ayrıca rizikonun gerçekleşmesi ihtimalinde mağduriyet yaşatmaması için önemlidir. Buna göre siber güvenliğinizi koruma altına almak için sigorta yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Sigorta acentenizin tarafınızdan talep ettiği bilgi ve belgeleri doğru vermeniz gerekmektedir. Sigorta poliçesi hazırlanırken yanlış bilgi verdiğinizin saptanması durumunda poliçenin feshi gündeme gelebilmektedir.
 • Siber güvenlik poliçeniz hazırlanırken poliçe kapsamına dahil edilen teminatlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Poliçede teminat kapsamına dahil edilmeyen rizikoların gerçekleşmesi halinde sigorta şirketinizin sorumluluğu olmayacaktır. Bu nedenle sözleşmeyi imzalamadan önce teminat kapsamına eklemektedir. Böylece istediğiniz bir riziko varsa sigorta şirketiniz ile paylaşmalısınız.
 • Sigorta şirketinizin siber alanda karşı karşıya kalabileceğiniz riskleri iyi analiz ettiğindendir. Tazminat miktarını bu doğrultuda belirlediğinden emin olmanız gerekmektedir.
 • Siber güvenlik sigortası 2021poliçesindeki sigorta şirketinin sorumluluğunu azaltır. Veya ortadan kaldıran hususlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00