Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

PTT IBAN Sorgulama ve Öğrenme Nasıl Yapılır?

ptt iban

PTT IBAN No öğrenme işlemlerine yönelik PTT kart kullanıcıları, gerçekleştirmek istedikleri havale ve EFT öncesi problem yaşayabilmektedir. PTT üzerinden yapılacak bankacılık işlemleri için gerekli olduğu düşünülen IBAN numarasını bulmaya yönelik merak edilen PTT IBAN sorgulama detaylarına yazımızda sizler için yer verdik.

PTT IBAN NUMARASI VAR MI, KAÇ HANELİ?

Ptt Kart’a ait IBAN numarası bulunmamaktadır. Kuruma ait bankacılık kartı kullanan müşterileri, para transferleri için karta ait hesap numarasını kullanarak işlem yapmaktadırlar. IBAN Numarası sistemi, bankalara ait bir numaralandırma sistemidir. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlara ait kartlar, bu sisteme dahil değildir.

IBAN No Olmadan PTT Para Transferi Nasıl Yapılır?

IBAN numarası kullanılmadan PTT’den para gönderme işlemleri için yukarıda değindiğimiz gibi hesap numarası kullanılır. PTT karta ait hesap numaranız yanında para göndereceğiniz farklı banka hesabına ait IBAN numarasını kullanarak transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT HESAP NUMARASI SORGULAMA VE ÖĞRENME NASIL YAPILIR?

PTT hesap numarası öğrenme işlemleri kuruma ait farklı işlem kanalları üzerinden yapılabilir. PTT Müdürlüğünce hesap açılışı yapan müşterilerine verilen hesap numarası, PTT üzerinden gerçekleştirilecek tüm işlemlerde gereklidir. Kişiye özel olarak oluşturulan bu hesap numarasını öğrenmek için şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz:
• PTT Kart
• PTT İşyerleri
• PTTMatik’ler
• PTT Çağrı Merkezi
• PTT İnternet Bankacılığı

PTT Hesap Numarası Nerede Yazar?

PTT kartta hesap numarası kartın ön yüzünde yazar. Kartın ön yüzünde yer alan 16 numaralı kart numarasının hemen altından PTT hesap numarası bilgisine ulaşılabilir. Küçük puntolarla takip edebileceğiniz 8 haneli PTT hesap No bilgisi için aşağıda paylaşılan görselde kırmızı ile işaretlenen bölüme bakabilirsiniz.

ptt iban
ptt iban

PTT İşyerleri Üzerinden Hesap Numarası Nasıl Sorgulanır?

PTT İşyerleri aracılığı ile hesap No sorgulama işlemleri için size en yakın PTT şubesini ziyaret etmeniz gereklidir. Hesap numaranızı öğrenebilmeniz için kimlik ibrazı gereklidir. PTT İşyerine TC kimlik numaranız yazılı kimliğinizle başvurarak, PTT kartınıza ait hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. İkamet adresinize en yakın PTT işyerini öğrenmek için sırası ile takip etmeniz gereken işlem adımları şu şekildedir:
1. https://www.ptt.gov.tr/ linkine tıklayarak “En Yakın PTT” ekranına ulaşın.
2. Açılan ekranda aşağıda gösterilen 81 ilden, ikamet ettiğiniz ilin adı üstüne tıklayın.

PTT İşyerleri Üzerinden Hesap Numarası Nasıl Sorgulanır?
PTT İşyerleri Üzerinden Hesap Numarası Nasıl Sorgulanır?

3. Yapılan giriş ardından ekranın solunda yer alan menüde “İl” ve “İlçe” seçimi yaparak, aşağıda gösterildiği şekilde filtrelemeyi tamamlayın.

PTT İl İlçe Sorgulama
PTT İl İlçe Sorgulama

4. Yukarıda mor çerçeve ile gösterilen şubeler arasından seçim yaparak, aşağıda görselde gösterildiği şekilde şubenin konumuna ulaşabilirsiniz.

PTT Şube Konum
PTT Şube Konum

5. Doğrudan adresinizle size en yakın PTT şubesine ulaşmak için yeşil çerçeve ile gösterilen “En Yakın PTT Arama (Adres ile)” sekmesine tıklayın ve aşağıda gösterilen alanlara adresinizi girerek arama yapın.

En Yakın PTT Arama
En Yakın PTT Arama

PTT Matik Aracılığı ile Hesap Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Matik’ten hesap numarası öğrenme işlemleri için herhangi bir PTT ATM’sine ulaşmanız yeterlidir. Kartınızı takmanız ve ardından şifrenizi tuşlamanızla birlikte hesap numarası bilgisine PTT Matik üzerinden ulaşabilirsiniz. En yakın PTT Matik nerede sorusunu yanıtına ulaşmak için https://enyakinptt.ptt.gov.tr/Enyakinptt/ linkini kullanarak öğrenebilirsiniz. Link aracılığı ile giriş yaptığınız sayfada aşağıda gösterildiği gibi “İl” ve “İlçe” seçimini yaparak “PTT Matik” başındaki onay kutucuğunu işaretleyin.

PTT Matik Aracılığı ile Hesap Numarası Sorgulama
PTT Matik Aracılığı ile Hesap Numarası Sorgulama

Yukarıda anlatıldığı şekilde konumuna ulaştığınız PTT Matik’i kullanarak, PTT IBAN sorgulama işlemi yapamadığınız kartınıza ait hesap numarası bilgisine ulaşabilirsiniz.

PTT Çağrı Merkezinden Hesap No Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT müşteri hizmetlerinden hesap numarası sorgulama işlemleri için kayıtlı cep telefonu numaranızdan çağrı merkezini aramanız yeterlidir. PTT Çağrı Merkezine 444 1 788 numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz. Arama yaptığınız cep telefonu numarasının PTT sistemlerine tanımlı olması gereklidir. Farklı bir cep numarası ile arama yapmanız halinde yapılan görüşmede müşteri temsilcisi, hesap numarası bilgisini sizinle paylaşmayacaktır.

PTT İnternet Bankacılığından Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

İnternetten PTT hesap No öğrenme işlemleri için https://pttbank.ptt.gov.tr/pttweb/#/pages/auth/login-2 linkini kullanarak giriş ekranına ulaşabilirsiniz. İşlemleri yapabilmek için aşağıda gösterildiği gibi ilgili alanlara “Müşteri No” ya da “TC Kimlik No” ve “Şifre” bilgilerini girin ve “DEVAM” butonuna tıklayın.

PTT İnternet Bankacılığından Hesap Numarası Öğrenme
PTT İnternet Bankacılığından Hesap Numarası Öğrenme

Yukarıda anlatıldığı şekilde yapılan bilgi girişi ardından, cep telefonunuza SMS doğrulama kodunuz gönderilir. SMS doğrulama kodunu giriş yaparak PTT internet bankacılığı giriş işlemini tamamlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı şifreniz yoksa yukarıda siyah çerçeve içine alınan “Yeni Şifre Al / Şifremi Unuttum” sekmesini kullanabilirsiniz. Yapılan giriş ardından menünün solunda yer alan “HESAP İŞLEMLERİ” sekmesi altında yer alan “Hesap Görüntüleme” alanına giriş yaparak, PTT’de tanımlı olan hesap numarası bilginize ulaşabilirsiniz.

PTT Hesap Görüntüleme
PTT Hesap Görüntüleme

Dilerseniz PTT Mobil bankacılık uygulamasını kullanarak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Android uyumlu cihazlarınız için PTTBank uygulamasını https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pttfinans&hl=tr&gl=US linki üzerinden, iOS cihazınız için https://apps.apple.com/tr/app/pttbank/id1052196375?l=tr linkinden indirebilirsiniz.

PTT BANK KULLANMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

PTT Bank’ın artıları pek çok banka ile eşdeğerdir. PTT Bank hesabı ile bankacılık işlemlerinin pek çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. PTT Bank hesabı açarak sahip olduğunuz avantajlar şu şekilde sıralanabilir:
• Türkiye’nin 81 ilinde yaygın PTT İşyerleri ve PTT Matik’leri kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
• Hesabınız üzerinden 7/24 havale ve EFT yapabilirsiniz.
• Pek çok bankaya göre basit kullanıma sahip bankacılık ara yüzü ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
• PTT Bank tarafından verilen cazip kredi paketlerine başvuruda bulunabilirsiniz.
• PTT Kart temin ederek yurtiçi ve yurtdışı alışveriş yapabilir, e-ticaret harcamalarınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz.
• İnteraktif Posta Çeki (İPÇ) ile tüm işlemlerinizi PTT aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.
• PTT Bank hesapları arası düşük bir işlem ücreti ile para transfer edebilirsiniz.
• PTT hesabınızı kullanarak faturalarınızı, kredi kartı borcunuzu ya da posta çeki aktarma işlemlerini internet ya da mobil bankacılık kanalları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
• PTT Kart için aidat ya da yıllık kullanım ücreti ödemezsiniz.

PTT Bank Hesabı Nasıl Açılır?

PTT hesabı açmak için işlemlerinizi PTT İşyerleri üzerinden gerçekleştirmeniz gereklidir. Türkiye’nin 81 ilinde şubesi bulunan PTT’ye nüfus cüzdanı veya pasaport/sürücü belgesi ile başvuruda bulunarak ücretsiz bir şekilde hesap açabilirsiniz.
Hesap açılış işlemleri için PTT İşyeri çalışanlarınca tarafınıza verilen formları eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir. Formu doldurmanın ardından imzalayarak hesap açılış işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İnternetten PTT Hesabı Açılır Mı?

İnternette PTT hesabı açılamamaktadır. İlk kez hesap açılış işlemleri için en yakın PTT İşyerlerine TC kimlik numarası yazılı kimlik belgenizle birlikte başvurmanız gereklidir.

PTT Kart Ne Zaman Gelir?

PTT kart teslimi en geç 15 gün içerisinde gerçekleştirilir. Hesap açma işlemini takiben 7 ila 15 günlük bir süre içinde verdiğiniz adrese kurye aracılığı ile PTT Kart teslim edilir.

PTT Kart Hesap Numarasına Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT karta para yatırma işlemleri işyerleri, PTT Matik ve mobil/internet bankacılığı üzerinden kolayca yapılabilir. Farklı bir PTT Kart hesabına para yatırmak için PTT IBAN sorgulama yapmanız gerekmemekte olup, hesap numarasını bildiğiniz bir hesaba aşağıdaki işlemleri takip ederek para yatırabilirsiniz:
1. Yatırmak istediğiniz para tutarını seçin.
2. Karta ait şube kodu ve hesap numarası bulunan bölümde yer alan 4 veya 5 haneli şube kodunu istenen alana giriş yapın.
3. Kalan 8 haneyi hesap numarası olarak giriş yapın.
4. Para göndermek istediğiniz şahsın ismini girerek, para gönderme işlemini onaylayın.

PTT İhtiyaç Kredisi

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Fati̇h Ağustos 28, 2023 - 2:24 pm

PTT IBAN sorgulama yöntemlerinden bahsediyorsunuz. Bu yöntemler dışında PTT şubelerine giderek IBAN sorgulama yapabilir miyiz yoksa sadece belirli yöntemler mi mevcut? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Ahmet Çağri Ağustos 9, 2023 - 7:24 am

Merhaba, makaleniz gerçekten bilgilendirici oldu. Ancak, ben PTT hesap numarasını nasıl online olarak öğrenebilirim? Rehber yazınınızda bu konuya da değinir misiniz? Teşekkürler.

Cevap Yazın
Emre Şubat 9, 2022 - 12:00 pm

PTT hesabını kullananlar bilgi verebilir mi? Tüm bankacılık işlemleri yapılabiliyor mu?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00