google-site-verification=y0NxQVkKxirQ935OyXww2pFS87TJolZK-padKTZKtZ4
Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Geçmişten Günümüze En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi

en iyi 5 bilim kurgu filmi 1

Bilim Kurgu Filmi: Merhaba, bugün size sinema tarihindeki en iyi 5 bilim kurgu filmi hakkında bilgi vereceğiz.
Teknolojinin insanları nasıl etkileyeceğini, gelecekte neler olabileceğini bize ilgi çekici hikâyelerle anlatan sinema filmlerine, bilim kurgu filmi deniyor. Teknoloji hayatımızda daha fazla yer edindikçe gelecekte neler olacağını daha çok merak ediyoruz ve filmlerin bu konuda bize verdiği fikirleri kafamızda evirip çeviriyor, arkadaşlarımızla konuşmaktan hoşlanıyoruz. Koskoca sinema tarihindeki binlerce filmden ilk 5 filmi seçmek için çok çalıştık. İzleyin, geleceği düşünün veya geleceğe sahip olun.

En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi

1927’DEN! BİR BİLİM KURGU FİLMİ: METROPOLİS

Bilim kurgu filmi deyince aklımıza hemen –teknolojinin de gelişmesiyle- yakın zamanlarda büyük bütçelerle çekilmiş filmler geliyor. Oysa bilim kurgu filmi, prodüksiyona harcanan parayla değil, senaryosundaki içerikle bilim kurgu olur. Bu yüzden 1927 yapımı Metropolis’le başlıyoruz.
Filmde anlatılan dünyada, yerüstünde yöneticiler, yer altında ise makinelerle birlikte halk yaşar. Ünlü Alman yönetmen Fritz Lang filmde, insanların sınıflaşmasını anlatır ve bunun aşkla aşılmasının yollarını arar.. Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan Metropolis, kendinden sonraki bilim kurgu filmlerini derinden etkilemişti.

2001: UZAY YOLU MACERASI(1968)

Stanley Kubrick’in sinema tarihine damga vuran bilim kurgu filmi 2001: Uzay Yolu Macerası, dört bölümden oluşuyor: Birinci bölüm, insanlığın ilk dönemini anlatıyor. İkinci bölümünde, sinema tarihinin en unutulmaz zamansal sıçraması efsanedir. Üçüncü bölümde, insanın dış uygarlıklarla temasa geçmeye hazır olduğu gösterir. Dördüncü bölüm ise paradoksların, içsel yolculukların ve varoluşsal soruların olduğu bir anlatımla karşımıza çıkıyor. 1968’te böyle bir film mi? diyeceksiniz, eminiz.

En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi

GELECEĞE DÖNÜŞ(1985)

Zamanda yolculuğu anlatan filmlerin atası olan ‘Geleceğe Dönüş’, yönetmeni Robert Zemeckis’i ve dönem sinemasını şahlandırmıştır. Gösterime girdiği dönemde, sinema izleyicisini heyecanlandırmış ve bir süre sonra da kült mertebesine erişmiştir. Çılgın bilim adamı Dr. Brown, zamanda yolculuk yapan bir araba geliştirir. Arabayı ilk kullanan genç Marty, zamanlama yanlışından dolayı gelecek yerine geçmişe gider. Gerisini siz düşünmeyin, gerisini siz izleyin 🙂

bilim kurgu filmi matrix 1

MATRIX(1999) Bilim Kurgu Filmi

“Uyan!” diye başlıyor film. Siz de bazen kendinizi kaptırmış gidiyor gibi hissediyor musunuz? Belki de bir rüyanın içindeyiz ya da bizi kuşatmış dünyanın. 1999 yılında vizyona giren Matrix’in, tam da bir çağın kapanıp yeni bir çağın başladığı tarihlerde gösterime girmesi ilginçtir. İnsanlık için birçok değişim başladığı 2000 yıllarda, Matrix bize hiç de uzak değil. Neo adlı bir adamın uyanma veya fark etmeye başlamasının hikâyesini anlatan Matrix, bilim kurgu deyince olmazsa olmazlarından.

INCEPTION(2010)

Başlangıç filminin, doğaüstü veya büyülü gerçekçiliği var. Ayrıca, bilim kurgu ve fantastik sinema estetiği ile ilginç bir film. Dom Cobb’un uzmanlık alanı, zihnin savunmasız olduğu rüya görme anındadır. Ayrıca, değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb, daha önce uluslararası bir kaçaklık yapmış ve sevdiği her şeyi kaybetmiştir. Ona hayatını geri almasını sağlayacak son bir iş verir. Bu sefer görevi, bir fikri çalmak değil zihne fikir yerleştirmektir ve macera başlar.

Kahramanımız Cobb’un bile çalamayacağı bitcoin’inin güvenilirliği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar: Evren Keskin

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Cünayt Mayıs 29, 2018 - 9:49 am

Cüneyt Arkının dünyayı kurtaran adamını da koymalıydınız:)

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00