Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

E-YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-YDS başvurusu

E-YDS başvurusu nasıl yapılıyor? Bu başlık altında sizlere E-YDS başvurusu hakkında detaylı bilgiler sağlıyor olacağız. Umarız işinize yarar.

ÖSYM, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavı olarak yer alıyor. Bu sınavın amacı öğrencilerin sınava girip gerekli alana yerleştirilmesini sağlamak. Adayların adaletli bir ortamda sınava girip birbirleriyle rekabet etmesini sağlayan bu kurumun yer verdiği sınavlardan birisi de E-YDS olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu sınav hakkında sizlere bilinmesi gerekenleri açıklayalım.

E-YDS Nedir?

YDS, yabancı dil seviyesini ölçmek için uygulanan bir sınav. YDS’nin açılımı Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı olmakta. Amacı, bir adayın yabancı dildeki seviyesini belirlemek. Bu sınavda cümle tamamlama, boşluk doldurma, diyalog ve gramer gibi pek çok soru çeşidine yer verilir.

E-YDS YDS Yerine Geçer mi?

Aslına bakarsak YDS ile E-YDS aynı anlama geliyor. Sınav 2014 yılından itibaren elektronik ortamda yapılmaya başlandı. Bundan dolayı E-YDS adını aldı. Yani YDS kaldırdı, artık E-YDS adıyla sınav bilgisayar ortamında uygulanıyor. Sınava girmek isteyenlerin sınav merkezlerinin yer aldığı İstanbul, İzmir ve Ankara illerine gitmesi gerekir. Sınav neredeyse her ay yapılıyor.

E-YDS Sınavı Nasıl Yapılır?

E-YDS başvurusu yapan bir birey eğer seçilirse sınavı bilgisayar ortamında tamamlıyor. Bir sınıfta girilen sınavda adaylar yan yana oturarak interaktif ortamda sınav sorularını tamamlıyor. Sorulan her bir soru için belirli bir süre oluyor. Toplam süreyi aşmadan bu soruların cevaplanması gerekiyor.

E-YDS Başvurusu

E-YDS başvurusu için yapılması gereken şey ÖSYM’nin resmî web sitesinden başvuru yapmak. Ardından ödemeyi tamamlamak. Başvuru için bu bağlantıya tıklamak gerekiyor. Bu ekranda başvuru ile beraber ödeme tamamlanıyor. Ardından sınav tarihi ve gerekli bilgiler beklemeli.

Bununla beraber sınav giriş yerlerinin aday sayısına göre artıp azaldığını belirtelim. Resmî olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’da sınav yapılıyor. Bununla beraber bazı durumlarda ek sınav merkezleri açılabiliyor. Örneğin Kasım ayında uygulanan sınavda Adana’da da sınav merkezi kuruldu.

E-YDS başvurusu

E-YDS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

E-YDS başvurusu yapanlar sınav sonuçlarının ne zaman açıklandığını araştırıyor. Sınav sonuçları genellikle 3 hafta içerisinde açıklanır. 12 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşen sınav için adayların sınav sonuçları 3 Aralık 2022’de duyurdu.

E-YDS Randevusu Nasıl Alınır?

E-YDS’ye başvurmak için yapılması gereken şey az önce paylaşmış olduğumuz bağlantıya girip bu ekranda gerekli ödemeyi gerçekleştirmek. Bu şekilde başvuru sağlamış oluyor.

E-YDS Başvuru Ücretleri

E-YDS başvurusu için belirtilen ücret 2023 yılında değişiklik gösterebilir. Asgari ücrete yapılan zam ile beraber ve çeşitli kriterlere bağlı olarak sınav bedeli de en iyi şekilde belirleniyor. E-YDS için Kasım ayında gerçekleşen sınavda istenen sınav ücreti 360 TL olarak duyurmuştu. Öğrenciler bu ücreti ödedikten sonra sınava girdi ve sınavı tamamlayarak bölgeden ayırdı.

E-YDS İngilizce Sınavı Nedir?

E-YDS, yabancı dilde pek çok soruya yer veren bir test. Bu test İngilizce, Almanca, Farsça, Fransızca ve Arapça dillerinde yapılıyor. Aday, kendi istediği dili seçerek o dilde seviyesini ölçebiliyor. Bu sınav pek çok amaç için kullanılabilmekte. Örneğin üniversiteye girerken, bir işe başvururken veya bunun gibi çeşitli görevlerde yabancı dil seviyesi gerekli olabiliyor.

E-YDS Başvuru Tarihleri

E-YDS başvurusu için tarihler aylık bazda değişiklik gösterebiliyor. Örneğin bir önceki E-YDS başvuru tarihi 28 Eylül ile 3 Ekim arası olarak açıklamıştı. 2023’te gerçekleşecek ilk sınav için henüz başvuru bilgisi paylaşılmadı.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00