Gündem

TUS Başvuru Tarihleri

Sağlık sektöründe çalışan pek çok personel bulunuyor. Çalışanların amacı işini layıkıyla yapıp bu alanda ilerlemek. Bazı sağlık personelleri, daha da ileri giderek kademesini yükseltme talebinde bulunabiliyor. Bu doğrultuda TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girilmesi gerekiyor.

TUS Nedir?

TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı, Tıp Fakültesi mezunlarının branş seçmesi için girmiş olduğu bir imtihan. Bu sınav önceleri yalnızca Ankara’da yapılırken 2012 yılından itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılmaya başlandı. 2022’den itibaren ise TUS için daha fazla sınav merkezi belirlendi.

TUS yabancı dil ve bilim sınavı olmak üzere iki aşamadan oluşur. İlk aşamada yabancı dil soruları sorulur. En az 50 puan alanlar ikinci basamak olan bilim sınavına girer. Bilim sınavında temel tıp bilimleri ve klinik tıp bilimleri soruları yer alıyor.

TUS Başvurusu Nasıl Yapılır?

TUS başvuru tarihleri öncesinde başvurunun nasıl yapıldığı bilinmesi gereken bir detay. Başvuru, ÖSYM’nin sitesinden yapılıyor. Bunun için bu bağlantıya tıklamak gerekiyor. Güncel başvuru tarihlerinde bu sayfaya girilmeli ve başvuru için gerekli adımlar uygulanmalı. Ardından ödeme yapılmalı.

TUS Başvurusu Nereye Yapılır?

Adaylar bu bağlantıya tıklayarak Tıpta Uzmanlık Sınavı başvurusunu tamamlayabiliyor. Buna ek olarak ÖSYM’nin mobil uygulaması da kullanılabilmekte.

TUS Başvuru Şartları Nelerdir?

TUS başvuru tarihleri öncesinde başvuru şartlarını belirtmek gerekiyor. Öncelikli şart Tıp Fakültesi mezunu olmak. Bu koşulu karşılayan mezunlar aşağıdaki koşulları da karşıladığı takdirde TUS başvurusu yapabiliyor.

  • Türk soylu yabancıların Türkiye’de mesleklerini rahatlıkla yapabilmeleri için 2527 sayılı kanun kapsamında bulunması
  • Mesleğini yapmasına engel teşkil edecek bir durumunun olmaması
  • Burs sebebiyle ortaya çıkan zorunlu hizmetlerin sınav günü itibariyle en geç 3 ay içerisinde tamamlanması

TUS Başvuru Tarihleri, Bir Finansçı

TUS Başvuru Ücreti

TUS için 2022 yılında belirlenen başvuru ücreti her oturum için 310 TL olarak açıklandı. Açıklanan bu bedelin 2023 yılında daha da yükselmesi bekleniyor. Tahminî olarak ücretin 460 TL olacağı düşünülüyor.

TUS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

TUS, yılda 2 kez Mart ve Eylül ayında olan bir sınav. Sınav, bu yıl 6 Mart 2022 ve 4 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleşti. Başvuru tarihleri ise 14 Ocak ile 24 Ocak arasında yapılırken ikinci sınav için 18 Temmuz ile 26 Temmuz arasında başvurular toplandı.

2023 yılında ise ilk başvurunun 27 Ocak ile 6 Şubat arasında olacağı belirtilirken sınavın 19 Mart’ta yapılacağı söyleniyor. Geç başvuru tarihi ise 16 Şubat olarak açıklanıyor.

TUS başvuru tarihleri arasında ikinci sınav için belirlenen tarih 24 Eylül 2023 olarak belirtildi. Başvuru tarihleri 4 Ağustos ile 14 Ağustos 2023 olarak açıklanıyor. Geç başvuru tarihi ise 22 Ağustos olarak ifade ediliyor.

TUS Ne Kadar Zor?

Tıpta Uzmanlık Sınavı için pek çok soru soruluyor. Bu sorular eğitim almış yani bu terimleri öğrenmiş kişilere kolay gelir. Sınavı başarıyla geçmek için yapılması gereken şey tıbbi bilgilere iyi hakim olmak.

TUS Soruları Nedir?

TUS başvuru tarihleri dışında TUS soruları ile de merak edilen bir olay. TUS sorularının bir kısmı ÖSYM’nin resmî web sitesinde paylaşılıyor. Adaylar, buradaki sorulara ulaşarak hangi soruların sorulduğunu öğrenmekte. Bu sınavda özetle yabancı dil, temel tıp bilimleri ve klinik tıp bilimleri soruluyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu