Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dijital ehliyet başvurusu

Dijital ehliyet başvurusu için gerekli olan pek çok aşama vardır. Bu başlık altında başvurunun nasıl yapıldığını açıklıyor olacağız.

Ehliyet, araç kullanmak için gerekli olan bir belge. Sürücüler, ehliyet belgesi sayesinde araba kullanmayı bildiğini kanıtlayarak bu belge ile beraber yola çıkar. Kullanılan bu belge, araç sahiplerinin her zaman yanında taşıması gereken bir kart. Ehliyet belgesinin yanı sıra dijital ehliyet hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Dijital Ehliyet Nedir?

Dijital ehliyet, ticari amaç için kullanılan ve personellerin çıkartması gerektiği bir kart türü. Özellikle ehliyete sahip olan ve nakliyatta ilerleyen çalışanların bu belgeye sahip olması gerekir. Geliştirilen dijital ehliyet araç içerisinde yer alan takograf adlı cihaza bağlanır. Bu cihaz, kişiyi tespit eder ve gerekli incelemeleri yapar. Örneğin yapılan denetimlerden birisi aracın hızı ve ne kadar mesafe kaydettiği.

Dijital Ehliyet Ne İşe Yarar?

Dijital ehliyet başvurusu öncesinde bu ehliyetin ne işe yaradığının bilinmesi gerekiyor. Bu ehliyet, az önce de bahsettiğimiz gibi personeller için gerekli olan bir şey. Dijital ehliyet, takograf cihazına takar ve ardından araç takibi yapar.

Dijital Ehliyet Nasıl Alınır?

Birçok kişi bu ehliyetin nasıl alındığını merak ediyor. Burada dijital ehliyet almak için aşağıdaki şartların karşılanması gerekir:

  • Ehliyet belgesine sahip olmak
  • Takograf kartı bulundurmak
  • Eşya, yolcu ve uluslararası taşımacılık için SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 belgesinin yer alması

Dijital Ehliyet Başvurusu Nereye Yapılır?

Dijital ehliyet kartına sahip olmak isteyen bir adayın öncelikle bu bağlantıya girip sayfaya ulaşması gerekir. Bu site, gerekli işlemlerin sağlanması için geliştirilen bir yer. Siteye girdikten sonra başvuru yapılmalı ve ardından belirtilen kurumlara gidilerek gerekli belgeler teslim edilmeli. Şunu da ifade edelim ki başvuru yaparken ödeme işleminin de tamamlanması gerekir. Eğer ödeme yapılmaz ise kurumlara başvuru yapılamıyor.

Dijital ehliyet başvurusu

Alınan kart türüne göre farklı geçerlilik süresine sahip. Eğer denetim kartı alınıyor ise bu durumda geçerlilik süresi 2 yıldır. Servis kartları için ise bu sürenin 1 yıl olduğu ifade edilmekte. Sürücü ve şirket kartları için ise 5 yıllık bir geçerlilik süresi mevcut.

Dijital Ehliyet Başvuru Ücreti

Dijital ehliyet başvurusu için 2022 yılında ücretlerde güncelleme yapıldı. Buna göre sürücü kartları için 217 TL istenirken şirket ve servis kartları için ise 612 TL ödeme alınıyor. Gerekli bedellerin ödenmesi ile beraber kart sahibi olur.

Dijital Ehliyet için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Dijital ehliyet başvurusu yapmak isteyen bir kişinin bazı şartları karşılaması gerekir. Bu şartlar şu şekilde yer alıyor:

  • En az 18 yaşında olmak
  • Ehliyet sahibi bir birey olmak
  • Takograf kartı bulundurmak
  • Eşya, yolcu ve uluslararası taşımacılık için SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 belgesinin yer alması

Başvuru yaparken birçok belge gerekir. Bu belgeler arasında nüfus cüzdanı fotokopisi, sürücü belgesi fotokopisi veya biyometrik fotoğraf yer alıyor olsa da bu belgelerin dışında da belgeler gerekli olur.

Dijital Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Az önce bahsetmiş olduğumuz gibi randevu alıp başvuru yapmak isteyen bir bireyin şu bağlantıya girerek adımları tamamlaması gerekir. Ardından ödeme işlemine geçmeli.

Dijital Ehliyet Ödemesi Hangi Bankaya Olur?

Ödeme yapmak için Vakıfbank internet bankacılığı kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra dijital ehliyet başvurusu için Ulaştırma Bakanlığı Takograf Ödemeleri menüsü kullanılabilir. Kurum ödemeleri yapacak olanlar bu sistemden yararlamalı.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Fati̇h Ağustos 26, 2023 - 11:41 pm

Yazınızda Dijital Ehliyet için gerekli şartlardan bahsetmişsiniz, fakat yaş şartını belirtmemişsiniz. Dijital Ehliyet için yaş sınırı var mıdır?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00