Gündem

Telif Hakkı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Telif hakkı başvurusu nasıl yapılır? Bu başlık altında sizler için detaylı bilgilere yer vermek isteriz. Umarız okurlarımız adına faydalı bir yazı olur.

Telif, bir eserin korunması için gerekli olan bir belge. Bu belge sayesinde eser sahibi, eserini tesciller ve o eserin haklarına sahip olur. Telif hakları bu anlama gelir. Telif hakkına sahip bir eserin nasıl kullanılacağı telif hakkı sahibine bağlı bir durum olur. Telif hakkı sahibi nasıl ister ise eserin o şekilde kullanımına izin verir. Örneğin bir kişi, eserinin yayınlanmasını istemez ise o eseri yayınlamak suç sayılır.

Telif Hakkı Nedir?

Telif hakkı, bir kişinin emeğini korumak için geliştirilen bir sistem. Örneğin bir müziğin telif hakkı olduğunu düşünelim. O müzik eserin sahibinin verdiği karara göre paylaşılabilir. Eğer sahibi istemezse başka yerde paylaşılamaz. Örneğin eser paylaşıldı diyelim. Sahibi paylaşılan eser üzerinden elde edilen geliri alma hakkı kazanır. Bu gibi pek çok telif hakkı detayı ve lisans çeşidi mevcut.

Telif Hakkı Ne İşe Yarar?

Telif hakkı, bir eseri korumaya yarar. Bu durum, o eserin çalınmaması anlamına geliyor. Bundan dolayı insanlar telif hakkı başvurusu yapmak ister. Tabii bunun için belirli bir ücret talep edilir. Yani telif hakkı alırken korumak adına bazı çalışmaların yapılması gerekiyor.

Telif hakkı süresi ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Örneğin Türkiye’de eser sahibi yaşadıkça telif hakkı mevcut olur. Ölümünden sonra 70 yıl daha telif hakkı mevcut olur.

Telif Hakkı Başvurusu Nasıl Olur?

Telif hakkı almak isteyen bir kişi pek çok hakka sahip olur. Bunlar manevi ve maddi haklar olarak sıralanır. İşleme, çoğaltma, dağıtma ve adının duyurulması gibi birçok hak mevcuttur. Telif hakkı başvurusu yapmadan önce bilinmesi gereken bir şey var ki oluşturulan bazı eserlerin eser üretildikten sonra doğal bir şekilde korunur. Bu eserler arasında müzik, sinema filmi ve bilgisayar oyunu yer alıyor. Yine de başvuru yapmak için bu bağlantıya tıklamak gerekiyor. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra kuruma gidilmesi gerekir. Site, bununla ilgili gerekli açıklamaları yapacak.

Telif Hakkı Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bir Finansçı

Telif Hakkı Başvurusu Yapmak için Gerekenler

Telif hakkı almak isteyenler için en önemli şart eserin sahibi olunması gerektiği. Eğer bir birey, o eserin sahibi ise hiçbir sıkıntı yaşamadan eseri tescilleyebilir. Bunun için ekstra bir çaba sarf etmesine gerek kalmıyor.

Online Telif Hakkı Başvurusu Yapılır mı?

Evet, bu bağlantı üzerinden telif hakkı başvurusu yapılıyor fakat yapılan başvurunun ardından kalan işlemleri tamamlamak için en yakın Kayıt Tescil İşlemleri Genel Müdürlüğü kurumuna gidilmeli. Bunun yanı sıra posta hizmeti de tercih edilebilir.

Telif Hakkı Başvurusu için Ücret Ödenir mi?

Telif hakkı başvurusu yapan bir birey belirli bir bedel ödemek zorunda. Bu bedel 417 TL olarak belirlenmiş durumda olsa da gelecekte yapılacak olan fiyat güncellemesi ile beraber değişiklik gösterebilir. Uygulanacak olan telif hakkı ücreti sonucunda eser, telif hakkı ile korunmaya başlar.

Telif Hakkı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Telif hakkı için başvuru yapan bir sanatçının başvurusunun ne zaman sonuçlanacağına dair kesin bir bilgi vermek doğru olmaz. Kurum, mümkün olan en kısa sürede işlemleri tamamlamaya gayret gösterir. Telif hakkı alındıktan sonra artık eserin sahibi telif hakkını alan kişi olur. Sanatçı yaşadıkça ve öldükten 70 yıl sonraya kadar eser, telif hakkı ile korunmaya devam eder.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu