Gündem

Özer Sencar Cumhurbaşkanı Adayı Hakkında Söyleşisi

Özer Sencar

Özer Sencar Cumhurbaşkanı Adayı Hakkında Söyleşisi: Gazeteci Ruşen Çakır’ın Özer Sencar ile “Anketler Muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayı Hakkında Neler Söylüyor?” Söyleşisini birfinansci özetledi.

Özer Sencar (Metropoll Araştırma Şirketi Başkanı) anket sonuçlarını dikkate alarak seçimin sonuçlarını etkileyecek maddeleri ele aldı. Kim nerede hata yaptı, kararsızlar nereye gidiyor, aday belirlenmezse sonuçları ne derecede etkiler. Hepsi Ruşen Çakır ile söyleşisinde…

  • Seçim sonucunu aday sayısı etkileyecektir. Aday arttıkça şimdiki hükümetin seçimi kazanması yüksek ihtimal.
  • İlk turda Erdoğan’ın seçimi kazanmadığını düşünürsek muhalefetin seçimi kazanabilmesinde şartlar var. Doğru aday; bu da toplumun hiçbir kesiminden ambargo yemeyen kişisidir. (Alevi, sünni, türk kürt, sağ-sol…) Bir diğeri HDP’nin özellikle kürtlerin desteklemediği birinin seçimi kazanma şansının olmadığını düşünüyorum.
  • Meral Hanım altı aydır merkezi siyaseti terk etti. Bu da altılı masada sözün Kemal Bey’de bitmesine neden oluyor. Rol belirleyiciliğini Kemal Bey’e devretmesi siyasi bir hatadır.
  • Altılı masada adayı belirleyeceğiz deniliyor. Dört tanesinin oyu % 6 bile değil, adayın bir an önce belirlenmesi gerekiyor. Aday açıklanmadığı sürece Kemal Bey dışında bir aday varsa başarılı olması çok zor.
  • Kararsızlarda dokuz puanlık artış var. CHP ve İYİ Parti’ye giden kararsız yok. Dört puanı AKP, iki puana yakını Zafer, bir puanı DEVA’ya gitti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu