Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Yatırım Uzmanı Kimdir?

Parayı Yöneten 5 Büyük Yatırımcı

Yatırım Uzmanı; Günümüzde özellikle ekonomi/finans alanlarındaki bazı meslek gruplarının ciddi anlamda talep gördüğünü söyleyebiliriz. Popülerlik kazanmayı başaran mesleklerden birisi de yatırım uzmanlığıdır. Yatırım uzmanı, özetle yatırım konusunda danışmanlık hizmeti sunabilen, yatırımcıların paralarını doğru şekilde değerlendirmelerine yardımcı olan kişiler için kullanılan mesleki unvanı ifade eder. Bu kişiler hem yerel hem de global düzeyde para piyasalarını ve ekonomi alanındaki her türlü gelişmeyi yakından takip eder.

Yatırım Uzmanı Kimdir?

Yatırım uzmanı olmak adına 4 senelik lisans eğitimi sunan fakültelerdeki Ekonomi, Muhasebe, İşletme ya da İktisat gibi bölümlerden mezun olmak önemlidir. Eğitimin akabinde hem özel yatırım danışmanlığı yapılabilir hem de doğrudan banka gibi kurumlarda görev alabilirler.

Yatırım Uzmanının Görevleri

Yatırım uzmanlarının görev tanımları içinde şunlar sıralayabiliriz:

  • Mevcut sermayeler adına en ideal yatırım şeklini netleştirmek,
  • Yatırımcı firma veya bireyi doğru yatırım araçlarıyla tanıştırmak,
  • Kişilere uzun vade içinde çok daha yüksek gelir elde edebilmeni yollarını göstermek ve bu konuda detaylı olarak bilgilendirmek,
  • Yatırım araçlarına dair yoğun düzeyde araştırmalar ve incelemeler yapmak,
  • Analizleri yaparken piyasaların güncel dinamiklerine göre doğru risk hesaplamaları yapma,
  • Kar ya da zarar noktasındaki tüm olası senaryoları yatırımcılarla hızlı bir şekilde paylaşmak,
  • En doğru şekilde kaynak araştırmalarını yapma,
  • Yatırım noktasında sunulan eğitim programları ya da konferanslara katılım göstermek.

Günümüzde sermayeyi doğru yönlendirememek ve bu konuda bilinçsiz hareket etmek genellikle paranın çok hızlı tükenmesiyle sonuçlanır. Neticede para hızla tükenebilen bir olgudur. Bu nedenle de parayı hazırda tutmak her açıdan risklidir. Yatırım uzmanları mevcut sermayenin nereye ve ne şekilde yönlendirilmesi konusunda danışmanlık sağlar. Yönlendirmeler genel olarak iki şekilde gerçekleşir. Bunların birincisinde yatırım uzmanları belli seçenekler sunar ve müşterilerin onayı ya da kabulü sonucunda söz konusu alanlara geçiş yapar.

İkinci yolda ise yatırım uzmanı söz konusu parayı tamamen kendi parası gibi daha serbest bir yetkiyle yönlendirir. Bu noktada elbette belli bir program ya da planlama dahilinde süreci tek başına yönetir. Kişi ya da kurum kendisine böyle süreçler için tam anlamıyla yetki vermektedir. Yatırım seçenekleri bulunulan lokasyona ya da kişinin özel taleplerine bağlı olarak şekil alır. Genelde yatırım uzmanları her daim analitik olmak durumundadır ve araştırma neticelerine göre düşük risklerle doğru yatırımları buluşturmalıdır.

Yatırım Uzmanlarına Kimler, Neden Başvurur?

Neticede belli düzeyde bir sermayeye sahip olan bireyler, söz konusu kazancı daimi hale getirmek, sevdiklerinin geleceklerini bir anlamda garanti altına almak adına pek çok yatırıma başvurur. Böyle senaryolarda teknik uzmanlığa sahip kişilere danışmak ve bilinçli bir şekilde hareket etmek önemlidir. Yatırım uzmanları tam olarak bu noktada devreye girmektedir.

Popülerliği özellikle de son dönemde ciddi anlamda artış olur. Bu özel meslek, profesyonel düzeyde icra edilmektedir. Bugün hem büyük şirketler hem de doğrudan kişiler, yatırımlarını doğru kaynaklara yönlendirme noktasında bu tip uzmanlarla beraber hareket etme eğilimi gösteriyor. Yatırım uzmanlarına çoğunlukla birbiriyle alakasız meslek grupları profesyonel danışmanlık için başvurur. Bir sinema oyuncusunu ele alalım.

Yüksek düzeyde para kazanmasına rağmen yatırım konusu olur. Bu kendisinin uzmanlık alanı olmadığı için mevcut parasıyla kısa sürede sıfır alır. Para sonuçta soyut olduğu kadar karmaşıktır. Çünkü bir kavram olduğu için bu süreçte insanların zorlanmaları gayet doğaldır. Nitekim yatırım uzmanlığı gibi bir mesleğin henüz ortaya çıkmadığı dönemlerde olur. Böylece zengin kişilerin yatırımlarını çok yanlış şekilde yönlendirdikleri ve iflasın eşiğine geldikleri olur.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00