Kredi

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi Başvurusu

Enflasyonun artışı ile birlikte et, süt, yağ ve yumurta gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarında her geçen gün artış gösteriyor. Hayvansal ürünlerden yumurta tavukçuluğu da son zamanlarda ilgi gören üretim faaliyetleri arasında bulunuyor. Gezen tavuk veya çiftlik tavuğu üretimi yapmak isteyenler tavuk çiftliği kurmak için kredi başvurusu yaparak finansman kaynağı sağlıyor ve işletmesini kurabiliyor.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Öncelikle çiftlik kurmak için uygun ve yeterli büyüklükte bir alanın olması gerekiyor. Çiftlik ekipmanlar ve tavukların temini ile birlikte yumurta üretimine başlanabiliyor. Çiftlik kurmak isteyenler kurulum giderlerini karşılamak için çiftlik kredisi sunan finansman kuruluşlarına başvurarak çiftliğini kurabiliyor. Tavuk çiftliklerinde kurulumunda hem pratik hem de maliyetinin düşük olması nedeniyle çadırlarda kullanılabiliyor.

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti Nedir?

Kullanılacak tavuk sayısı ve işletme büyüklüğüne göre çiftlik kurma maliyetleri değişiklik gösterebiliyor. Diğer taraftan kullanılacak ekipmanlar ile çiftlik kurulacak yer için ödenmesi gereken kira ve ya satın alma giderleri de çiftlik kurma maliyetini doğrudan etkileyebiliyor.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi Başvurusu, Bir Finansçı
Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi Başvurusu

Çiftlikte Hangi Irk Tavuk Bulundurmalıyım?

Ürerimde verimliğin esas oluğu değerlendirildiğinde; verimi yüksek, hastalıklara karşı dirençli ve yem tüketimi az olan ırkların kullanılması işletme verimliliği ve karlılığı açısından önemlidir.

  • Ligorin
  • Lohman
  • Ataks
  • Sandy
  • Tinted
  • Australorp

Kurulacak işletmenin bulunduğu yerdeki iklim şartları verimi doğrudan etkileyen bir unsur olduğundan ırk seçimi yaparken tavukların işletme içindeki uyumu sıcağa ve soğuğa karşı toleransı gibi durumlar ayrıca değerlendirilmedir.

Çiftlikte Kaç Tavuk Olmalıdır?

İşletme büyüklüğü esas alınarak tavuk sayısı belirlenmelidir. Zira büyük bir işletmede az sayıdaki tavuk beslemek, hayvanları soğuk stresi ile karşı karşıya bırakabiliyor. Bu anlamda işletme 100 tavuktan 1000 tavuğa kadar canlı barındıracak şeklide kurulabiliyor.

Günde Kaç Yumurta Alınır?

Yumurta verimi tavuk ırklarına ve beslenme düzeylerine göre değişmekle birlikte 500 adet tavuktan ortalama 350 ila 450 arası yumurta alınabiliyor. Yine 500 tavuk üzerinden ortalama değer esas alarak verim ile hesaplama yaparsak günlük 425 adet yumurta verimine ulaşılabiliyor.

Çiftlik Ekipmanları Nelerdir?

Çiftlikte olması gereken ekipmanları şöyledir;

  • Yemlikler
  • Suluklar
  • Folluklar
  • İklimlendirme sistemleri

Çiftlik ekipmanları tavukların yeterli düzenli beslenmesine etkin rol alarak doğrudan verime katkı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu