Gündem

Devletten 20 Bin TL Konut Desteği

Herkesin hayali bir ev sahibi olmaktır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük sorunsalı kira vermektedir. Ancak yeterli peşinat olmadan bir ev satın almak da mümkün olmamakta. Bu sorunun çözümü için Devletin Konut Desteği imkanını inceleyin.

Özellikle bankaların evlere ekspertiz raporuna göre kredi vermesi ev almak isteyen kişileri oldukça zora sokuyor. Konut piyasasındaki durgunluğun en önemli sebeplerinden bir tanesi de bu. Aynı zamanda yeterli peşinat olmadığında alınacak evin kredi ödemeleri kişileri bir hayli zorluyor. Hal böyle olunca konut arzı artıyor ve bankaların konut kredilerinden elde ettikleri gelirler düşüyor.

Konut Desteği

15 Bin TL Destek 20 Bin TL’ye Çıkarıldı

Devletin konut piyasasına ilişkin destekleri devam ediyor. Daha önce 15 bin TL olan devlet katkısı bu yıl itibari ile 20 bin TL’ye çıkarıldı. Yani ev almak isteyen kişiler peşinatının eksik kaldığı noktada bu katkı sayesinde ev satın alabilecekler. Konut piyasasını canlandırmak için ön ayak olunan bu proje bankaları da sevindiriyor. Çünkü kişiler eğer bu katkıdan yararlanmak istiyor ise en az 1 yıl peşinatlarını bankada tutmak zorundalar.

Devletten 20 Bin TL Konut Desteği, Bir FinansçıHiç Konut Almamış Olanlar Yararlanacak

Bu destekten yararlanmak isteyen kişiler şimdiden Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın kapılarını aşındırmaya başladı bile. Daha önce 15 bin TL katkı ile ev alımı sağlanamadığı için devlet bu katkıyı 20 bin TL’ye çıkardı. Ancak bu katkıdan yararlanmak isteyenleri bazı şartlar bekliyor. En önemli şart ise bu katkıdan yararlanmak isteyen kişinin üzerinde herhangi bir konutun olmaması. Yani daha önce herhangi bir konut almış olan kişi bu katkıdan yararlanamıyor.

Konut Desteği İçin Minimum 250 TL Yatırılacak

Devletin vermiş olduğu 20 bin TL konut desteğinden yararlanmak için öncelikle Ziraat Bankası ya da Halk Bankası’ndan konut hesabı açtırılması gerekiyor. Kişiler ellerinde bulunan peşinatı bu hesaba yatıracaklar. Minimum 1 yıl açık kalacak bu hesap vadeli hesap gibi ipoteklenecek. Aynı zamanda hesap sahipleri bu hesaba ayda 250 TL’nin altında olmamak kaydı ile katkı yapacaklar. İsterlerse daha fazla da yatırabilecekler. 1 yıl içinde birden fazla bu minimum tutarı yatırmayan kişiler katkıdan yararlanamayacak.

Devletten 20 Bin TL Konut Desteği, Bir Finansçı

Konut Desteği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu