Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Ripple Nedir?

Ripple Nedir? 2012 yılında hayatımıza giren Ripple simgesi XRP şeklinde gösteriliyor. Madenciliği yapılamıyor veya bir şirket tarafından yönetiliyor.

2008 yılında hayatımıza giren Kripto paralar halen gizliliğini koruyor. O dönemde insanların bu sanal paralar ile tanışmasına ön ayak olan Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ya da kurum henüz kim olduğunu açıklamış değil. O dönemde Bitcoin ile tanışan insanlar günümüzde artık pek çok Kripto paranın olduğunu görüyorlar.

Ripple Nedir?

Özellikle 2017 yılında Kripto paraların toplan değerleri müthiş artış gösterdi. Bu artışların en çok etkilediği Ripple de şuanda en çok kazandıran 3. Kripto para oldu. Bir altcoin olmasına rağmen bu büyük artışı korkutsa da kar getirisi oldukça yüksek olan sanal paralardan bir tanesi. Hatta Ripple ağına dahil olan bankalar çok düşük masraflar ile transfer yapılmasına izin veriyor.

Ripple – XRP Simgesini Kullanıyor

2012 yılında hayatımıza giren Ripple’nin de her sanal para birimi gibi bir simgesi var veya o da XRP şeklinde gösteriliyor. Bu para birimini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise madenciliğinin yapılamıyor olması ve Ledger isimli Blockchain tabanlarının bir şirket tarafından yönetilmesidir. Bir merkeze bağlı olmasının verdiği güven özellikle büyük şirketleri ve bankaları bu ağı kullanmaya yönlendirdi. Ayrıca bu bankanın Sidney, Londra, New York, Singapur, Hindistan, Lüksemburg gibi şehirlerde de bayileri bulunmaktadır. Şuana kadar üretilmiş tam 99.993.093.880 tane Ripple vardır ve bunların 38.739.144.847 tanesi dolaşımdadır. Geri kalanlar ise şirket tarafından belli periyotlar ile piyasaya sürülmektedir.

Ripple

Ripple’nin Avantajları Nelerdir?

Her sanal para birimi gibi ripple de farklı özelliklere ve avantajlara sahiptir. İşte bu avantajlardan bazıları;

  1. Santander, American Express, UBS ve Türkiye’de de Akbank gibi güçlü şirketlerin para ve varlık transferlerini yönetmekte olduğu için güven veriyor,
  2. Çok düşük maliyetler ile global anlamda işlem imkanı veriyor,
  3. 3. En büyük sanal para olması kolay erişebilirlik özelliğini kazandırıyor,
  4. Bir şirkete bağlı olması sebebi ile güven veriyor ve bu güven doğrultusunda her geçen gün değerini artırıyor,
  5. Şirket odaklı olması bazı manipülasyonların ve eleştirilerin önüne geçiyor,
  6. Ağı saniyede 50 bin işlemi aynı anda kaldırabiliyor.
  7. Western Union para transferi için Ripple ile anlaşabilir.
  8. Ripple para transferleri için MoneyGram ile anlaştı.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Döndü Nisan 20, 2018 - 9:10 pm

Ripple çok yakında bitcoin ile aynı seviyeye gelecek bir gün kripto para alırsam ripple alacağım

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00