Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

En Çok Kazandıran Kripto Paralar Hangileri?

en cok kazandiran kripto paralar

En çok kazandıran kripto paralar son 3 ay içerisinde Ethereum Classic ve Dogecoin’dir. Yılın en fazla tercih edilen kripto para birimleri ise Dogecoin ve Cardano’dur. En çok kazandıran kripto paralar içinde bulunulan dönem ve bu dönemde meydana gelen olaylar karşısında yükseliş ya da düşüş ivmesi yakalar. Kripto para yatırımı yapacak olan yatırımcılar sürdürülebilirlik ve devamlılık koşulu ararlar. Bu nedenle alım satım işlemleri yapacakları zaman çok kazandıran belirli kripto para birimlerine yönelirler.

En Çok Kazandıran Kripto Paralardan Ethereum Classic

Ethereum Classic, son 3 ay içerisinde değerini 13.5 kat artırmıştır. 2021 senesinin şubat ayında 71.35 TL civarında olurken mayıs ayında değeri 960.35 TL’dir.

Ethereum blockchainin orijinal sürümüne verilen isimdir. Merkeziyetsiz, açık kaynaklı bir kripto para birimidir. 2016 senesinde piyasaya sürülen Ethereum Classic’in oluşturulma nedeni ise Ethereum içerisindeki ideolojik veya teknik bölünmelerdir. Toplam arzı 210 milyon olan Ethereum Classic’in 2021 mayıs ile beraber dolaşımdaki miktarı 116.313.299 ETC’dir. Poloniex, Kraken gibi büyük kripto para borsalarında Ethereum alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir.

En Çok Kazandıran Kripto Paralardan Dogecoin

Dogecoin, son 3 ayda değerini 7.4 kat katlayarak en fazla kazandıran kripto paralardan biri olmuştur. 3 ay öncesinde değeri 0.54 TL olurken 2021 senesinin mayıs ayında 3.99 TL civarından alım satım işlemleri gerçekleştirilir.

Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından piyasaya sürülmüş olan Litecoin tabanlı bir kripto para birimidir. Geleneksel bankacılık sistemlerinin ücretlerini barındırmayan bir ödeme sistemi kurma amacı ile geliştirilmiştir. 6 Aralık 2013 tarihinden beri piyasadadır. 2021 senesinin ocak ayında Reddit kullanıcılarının gösterdiği ilgi ile beraber sadece 24 saatte Dogecoin’in değeri %800 artmıştır. Elon Musk’ın Dogecoin’e yönelik söylemleri de bu artışın yaşanmasına neden olmuştur. Elon Musk’ın söylemlerine göre ay seyahatleri Dogecoin ile finansa edilecek ve uzaydaki ilk kripto para birimi de Dogecoin olacak.

En Fazla Kazandıran Kripto Paralardan VeChain

VeChain, 3 ay önce 0.25 TL değere sahipken 3 ay sonrasında değeri 1.78 TL civarında olmaya başlamıştır. 3 ayda değeri 7.2 kat artış göstermiştir.

Bağımsız çalışan ve yarı merkezi bir blockchain ağıdır. Popüler hale gelmesinin nedenleri arasında şeffaf, erişilebilir, gözlemlenebilir ve güvenilir olması vardır. 2017 senesinin temmuz ayında Singapur merkezli olarak kurulmuştur. Sektörde bulunduğu konuma kısa süre içerisinde gelmeyi başarmış bir kripto para birimidir.

Yükselişe Geçen Kripto Paralardan Binance Coin

Binance Coin, 2021’in mayıs ayına gelindiğinde 5.414,94 TL’den satışa sunulur. 3 ay öncesinde satış fiyatı 888.78 TL’dir. 3 ay içerisinde fiyatlarında 6.1 kat değişim yaşanmıştır.

Binance Coin’in piyasaya sürülüşü 2017 senesidir. Toplamda 100.000.000 BNB arz vardır. Market hacmi 2.154.530.527 dolardır. Binance borsasının kripto para birimi olan Binance Coin ile Binance üzerinden alım satım işlemleri yapılabilir. Binance üzerinden yapılacak olan işlemlerde yatırımcılara senelere göre %50’den %6.75’e kadar indirim sağlanır. Madenciliği olmayan bir kripto paradır. Binance borsası enflasyonun önlenebilmesi için yıllık karının %20’si ile Binance Coin alır.

Değeri Hızla Artan Kripto Paralardan Solana

Solana, 2021 yılının şubat ayı içerisinde 62.36 TL’den işlem görüyordu. 2021’in mayıs ayına gelindiğinde ise bu tutar 360.37 TL oldu. Solana’nın 3 ayda yaşadığı fiyat değişimi sonrasında değeri 5.78 kat artış göstermiştir. Bitcoin ve Ethereum ile rekabet edecek güce erişmiş bir kripto para birimidir.

En çok kazandıran kripto paralar arasında olan Solana; merkezi olmayan DeFi çözümlerinin sağlanması için blockchain teknolojisinden yararlanan açık kaynak projesidir. Solana token ise Solana’nın yerel para birimidir. 2017 senesi ile beraber Anatoly Yakovenko tarafından piyasaya sürülmüştür. Binance üzerinden Solana alım satım işlemlerini yapmak mümkündür. Toplam arzı 493 milyon olurken dolaşımdaki mevcut arzı 269 milyondur.

Kısa Sürede Yükselişe Gelen Kripto Paralardan Neo

Neo, 2021’in mayıs ayında 948.76 TL’den işlem görür. 3 ay öncesinde piyasa fiyatı ise 217.81 TL’dir. 3 ayda değerinde 4.35 kat artış göstermiştir.

Neo, Çin’in Ethereum’u olarak geçer. Açık kaynaklı bir blokzincirdir. Coinbase gibi çok sayıda kripto para borsası üzerinden Neo alım satım işlemleri olur. Ancak evrensel olarak erişebilmenin mümkün olduğu bir kripto para birimi değildir. Dijital varlıkları daha da güçlendirme amacı ile piyasaya sürülmüştür. Toplam 100 milyon tokenı vardır ve bunun 50 milyonu ICO esnasında Neo taraftarlarına dağıtılmıştır. Kalan 50 milyon adeti ise Neo’nun gelişiminin desteklenmesi için konseyin yönetimi altındadır.

Yükseliş Trendinde Olan Kripto Paralardan Theta

Theta, 2021’in mayısında 97.83 TL’den işlem görürken 3 ay öncesinde piyasa fiyatı olarak 22.70 TL civarından alım satım yapılıyordu. Son 3 ay içerisinde Theta’nın değerindeki yükseliş sadece 4.3 kattır.

Theta, blockchain tabanlı video paylaşım platformu olarak faaliyet gösterir. Theta Coin ise Binance gibi yüksek işlem hacmine sahip borsalar üzerinden alır. İnovatif ve özel iş modellerine hitap eden bir Theta, masrafları düşük olduğu için yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmış bir kripto para birimidir. Toplamda 1 milyar Theta token varken bunların 870 milyon tanesi dolaşımdadır.

Yükselişte Olan Kripto Para Birimlerinden Ripple

Ripple, 3 ay öncesine kadar 3.69 TL’den işlem görürken 3 ay sonrasında 12.35 TL’den işlem görmeye başlamıştır. Ripple’ın fiyatı yaklaşık olarak 3.35 kat artmıştır. 2012 senesinde ortaya çıkmış olan Ripple, kullandığı blockchain teknolojisi sayesinde düşük maliyetler ile işlem yapılabilmesini sağlar. Aynı zamanda kısa sürelerde işlem yapabilme özelliği sunması ile beraber yüksek işlem hacmine sahip bir kripto para birimidir. Bu nedenle en çok kazandıran kripto paralar arasında erişilebilirliği yüksektir ve bankalarla yaptığı anlaşmalar sonucu değerini daha da artırır.

En Çok Kar Getiren Kripto Paralardan Monero

Monero, 2021 senesinin şubat ayında 1.312,82 TL civarında seyrederken mayıs ayına gelindiğinde 3.766,69 TL’ye kadar çıkmıştır. 3 ay içerisinde Monero’nun değeri 2.87 kat artış göstermiştir.

2014 senesinin nisan ayında piyasaya sürülmüş olan bir kripto para birimidir. Merkeziyetsiz veya açık kaynaklı bir kripto para olma özelliğini taşır. Monero’nun amacı yeni madeni paralar çıkartmak, ağları güvence altına almak, madencilerin işlemleri doğrulamak için teşvik edilmesidir. Geçmişi çok eski olmasa da yatırımcılara hem kar hem de çok sayıda risk sunan bir kripto para birimidir. Madenciliğin kolay olmadığı bir platform olması ile büyük fiyat dalgalanmaları önlenir veya yatırımcıların yüksek kayıplar yaşamalarının önüne geçmiş olur.

En Çok Kazandıran Kripto Para Birimlerinden Eos

Eos, son 3 ay içerisinde 2.78 kat artış göstermiştir. Şubat ayında değeri 28.76 TL olurken mayıs ayında değeri 79.91 TL olmuştur. 2017 senesi ile beraber piyasaya sürülmüştür. Toplam piyasa arzı 1.000.000.000’dır. Piyasada dolaşan arz ise 952.690.296 Eos’tur. Blokzincirin merkezi olmayan uygulamalarını daha kolay hale getiren veya blokzincirdeki problemleri çözmeye odaklanan bir kripto para birimidir. En çok kazandıran kripto paralar arasında olan Eos, çok sayıda popüler kripto para borsası üzerinden satın alır.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Hati̇ce Eylül Ekim 5, 2023 - 12:42 pm

Bu makaledeki kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Hangi kaynakları önerirsiniz?

Cevap Yazın
Vehbi̇ Ağustos 21, 2023 - 12:01 pm

Bu kripto paralar hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? Hangi faktörlere dayanarak en kazandıranlar olarak belirlenmişler?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00