Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dalyan-İztuzu Plajı ve Kaunos Kral Mezarlıkları

Dalyan gezi rehberi: Aynı Anda Farklı Yerlerde olmak. Dalyan-İztuzu plajı ve Kaunos Kral Mezarlıkları… Dalyan; Aynı anda farklı yerlerde olmak ister miydiniz? Üstelik bu yerler cennetten bir köşe olacaksa eğer. Bilim kurgu bir hikâyeden bahsetmiyoruz, son derece ciddiyiz. Dahası bunu yapmak için çok uzaklarda olmanız da gerekmiyor. Kendi ülkenizde bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Dalyan Gezi Rehberi

Ege ve Akdeniz Bölgesini birleştiren Dalyan’da aynı anda farklı yerlerde olabilme hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz belki de dünyadaki tek yer. Üstelik sadece aynı anda farklı yerlerde olabilmenin değil tuzlu su ve tatlı suyun birleştiği eşsiz doğa harikası bir yerdir Dalyan.

Tuzlu ve tatlı suyun buluştuğu yer.

Her yıl dünyadan sayısız turist çeken Dalyan dünyanın en prestijli gazetesi The Times tarafından Avrupa’nın en muazzam doğal-açık hava alanı olarak ilan edilmiştir 2008 yılında. Dustin Hoffman ve Sting de tatillerini burada geçirmeyi tercih eden ünlülerden sadece ikisi. Dalyan göllerden oluşan bir alan ama hemen ilerisinde dünyanın en uzun plajı olan İztuzu plajına çıkan yollarda tuzlu ve tatlı su birleşiyor. Sadece bu bile Dalyan’ı bir efsane yapıyor.

Dalyan

Caretta Carettalar, mavi yengeçler komşunuz.

İztuzu plajı, nesli tükenmekte olan Caretta carettalara ve mavi yengeçlere de ev sahipliği yapıyor. Nisan ve Eylül aylarında bu sevimli canlılar da buranın müdavimidir belirtelim. İlerleyen satırlarda İztuzu plajına daha çok yer vereceğimiz için bu konuya burada bir virgül koyarak Dalyan’ı anlatmaya devam edelim.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Kimsenin sizi bulmasını istemediğiniz bir labirent Dalyan.

Caretta carettaları, dağlara yapılmış Kaunos kral mezarları, şifalı kaplıcaları, plajlara çıkan yollarıyla Dalyan adeta kimsenin sizi bulmasını istemediğiniz hatta içinden çıkmayı bile düşünmeyeceğiniz labirent misali kanallarla dolu.

Kaunos Kral Mezarlıkları gizemli tarihin gözcülüğünde bir seyahat Dalyan

Kayaların yüksek tepelerine kazınmış Kaunos kral mezarları sizi seyahatiniz boyunca gözlüyor Dalyan’da. Dalyan’ın sembolü haline gelen bu Likya dönemi kaya mezarlıkları tüm manzaraya hâkim konumda. Öyle heybetliler ki, geçen bunca zamanda haşmetlerinden hiçbir şey kaybetmemişler. Bu tarz kaya mezarlıkları ülkemiz dışında hiçbir yerde mevcut değil. Belki de bu sebeple Dalyan ve çevresi antik ve özel bir tılsımla kuşatılmış gibi onu ziyarete gelenlerin nefeslerini kesmeye devam ediyor.

Kaunos ve Dalyan’ın oluşumu efsanesi. Hüzün dolu bir hikaye.

Karya kralı Miletos Apollo’un oğludur veya bir gün, biri kız, biri erkek ikizleri olur. Kaunos adı erkeğe, Byblis adı kıza verir. İkizler birbirlerini çok sever. Ama bir gün yollarını ayırmak zorunda bırakır bu ikizler.

Kaunos kendi adını taşıyan bu antik kenti kurar. Kız kardeşi Byblis ise gözyaşlarına engel olamaz. Canından çok sevdiği kardeşinden ayrı düşmeye daha fazla dayanamaz ve kendini yüksek kayalardan aşağı bırakır. Kızın gözyaşları bugün Dalyan diye isimlendirdiğimiz bölgedeki kanalları meydana getirir. Yani Byblis tarafından akıtılan gözyaşlarının eseridir Dalyan.

Antik dünyalara açılan bir sihirli pencere

2800 yıldır sapasağlam dağların tepelerinde duran Kaunos kral mezarları Çandır köy sınırları içindedir. Gün içindeki haşmeti gece de sürer. Özel olarak ışıklandırılan Kaunos Kral mezarlıkları gece olunca sislerin içinde görünen bir masal dünyasına davet eder sizi. Sanki gündelik dünyanın içinde açmış, antik dünyalara giden bir sihirli pencere gibi.
Bu kadar yüksek ve ulaşılması zorlu tepelere gömülmek isteyen kralların ve asillerin asıl maksadı. Tanrıya yakın olmak diye tahmin edilmektedir uzmanlarca.

2800 sene öncesi ne tür bir insan gücü ve hangi tekniklerle yapılabildiği hala bilinemeyen Kral mezarlarının tamamlanmamasını Pers istilasına yoranlar olduğu gibi Büyük İskender’in istilasına yoran tarihçiler de vardır.

Önerilen yazı: Dalyan’da Gezilecek Yerler.

Yazar: Arzu Gökyolcu

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Yavuz Seli̇m Ağustos 28, 2023 - 2:13 pm

Dalyan-İztuzu Plajı ve Kaunos Kral Mezarlıkları hakkında bu kadar detaylı bilgi bulmak gerçekten harika. Ancak merak ettiğim bir şey var, Kaunos Kral Mezarlıkları’ndaki gizem hakkında daha fazla bilginiz var mı? Hangi tarihe kadar kullanılmış ve neden terk edilmiş? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Zahi̇de Ağustos 12, 2023 - 10:35 pm

Merhaba, yazınızı okurken Dalyan’ın efsanesini öğrenmek çok ilginçti. Kaunos Kral Mezarlıkları hakkında daha fazla bilgiye sahip misiniz? Kaunos hakkında başka hangi ilginç hikayeler var? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Serdar Haziran 20, 2018 - 3:12 am

Burada yaptığınız küçük tekne turlarının samimiyeti, tatilinize yetecektir.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00