Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bitcoin Yatırım Yapılmalı Mı?

Bitcoin yatırım yapmak isteyen bir kişinin aslında iki soruya yanıt vermesinin yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin Yatırım

Bitcoin uzun vadede güvenilir bir değer ölçüsü olabilir mi?

Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen birinin düşünmesi gereken ilk şey Bitcoin’in uzun vadede güvenilir bir değer ölçüsü olup olamayacağıdır. Bitcoin eğer uzun vadede güvenilir bir değer ölçüsü ise Bitcoin yaklaşık 2 Milyon Dolar değerinde olmalıdır. Ne kadar Bitcoin’in dolaşımda olduğuna ve ne kadar bir Bitcoin’in kayıp olduğuna bağlı olarak tabii. Bu da Bitcoin’in şu an ki değerinden en az 100 kat daha fazladır. Eğer Bitcoin uzun vadede güvenilir bir değer ölçüsü değil ise, fiyatı muhtemelen 0’a yakın olacaktır.

Bitcoin Yatırım Yapmak

Eğer Bitcoin’in uzun vadede güvenilir bir değer ölçüsü olmak için en az yüzde 10 şansı olduğunu düşünüyorsanız, Bitcoin için beklenen getirisi güzel olan iyi bir yatırımdır diyebiliriz. Fakat yine de son derece riskli bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz Bitcoin’in dolayısıyla uzman yatırımcılar portföylerinin küçük bir bölümünü Bitcoin’e yatırabilirler. Eğer Bitcoin’in uzun vadede güvenilir bir değer ölçüsü olmak için yüzde 1 şansı olduğunu düşünüyorsanız, Bitcoin’e yatırım yapmamalısınız.

Bitcoin Yatırım

Bitcoin Bir İnanç Sistemi Gibidir.

Bitcoin bir yönü ile altın veya Rembrandt resimlerine benziyor aslında. Hiçbir nakit akışına sahip olmayan Bitcoin’in değeri sadece insanların ne düşündüğü ile belirleniyor daha çok. Her inanç sistemi gibi Bitcoin’in de belli kuralları var.

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’yu birçok kişi tanımıyor ve birçok kişiye göre de böyle biri aslında yaşamıyor. Dolayısıyla Nakamoto’yu sadece yaptığı güzel şeylerle anıp hatalarını göremiyoruz. Eğer Nakamoto zaman içinde daha çok bilinen bir kişi haline gelirse, gerçek bir inanç sistemine dönüşmesi ve uzun vadede güvenilir bir değer ölçüsü olması bir hayli güç olacaktır.

Bitcoin’e daha önceden yatırım yapanlar akıllı ve pazarlamada iyi oldukları kadar daha önceden de varlıklı kimselerdi aslında. Sözünü ettiğimiz bu insanların politikacılarla, medya ile bağlantıları da çok güçlüdür. Bu kişilerin aslında asi olduğunu söyleyebiliriz ama aynı zamanda sistemin de bir parçalarıdır. Bu gibi kişilerin Bitcoin’in sıradan olmasına katkı sağlayabileceğini söyleyebiliriz.

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mı?

Aslında bu konuda bir tavsiye yapma yanlısı pek değilim. Bitcoin olağanüstü riskli bir yatırım dolayısıyla eğer Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, tüm yatırımınızı da kaybetmeye hazırlıklı olmalısınız.

Bitcoin yatırım

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00