Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Nakit Para ve Mevduat

Tüm sorunlar arasında en önemlisi belki de nakit para taşıdığınız zaman nakit parayı kaybedebilecek olmanızdır belki de. Çünkü arkasında hiçbir mantık bulunmamaktadır. Nakit paranın ne olursa olsun sahibi siz olmalısınız.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini sevmemin de nedeni aslında bu durumdur. Eğer bir kısmını online olarak muhafaza edebiliyorsam, kaybedebilmemin hiçbir yolu yok tabii bu kaybedip kaybetmemeyi önemsiyorsam. İkincisi ise aslında cebimizde bulunan nakit paranın aslında para olmaması ve banka kasalarındaki birtakım numaralardan ibaret oluşu durumudur. Ve televizyonda birtakım kişilerin aslında değeri olmasa fiziksel formatta mevcut olmayan bir şey hakkında uzun uzun konuşmaları gerçekten sinir bozucu olabiliyor.

Mevduat

Bir yatırımcı gözünden bakıldığında bir banka hesabında para bulundurmak kendilerine daha fazla para kazandırmayan bir varlıktır. Aslında uzun vadede bakıldığında enflasyonun etkilerinden dolayı sürekli değer kaybına uğrayan bir varlıktır diyebiliriz para için. Bu açıdan bakıldığında gerçekten paranın önemli olumsuz özellikleri bulunmakta olduğunu söyleyebilriz.

Nakit Para

Paranın enflasyon nedeniyle değerinin kaybetmemesi için çeşitli yatırım yollarını denemeniz sizin lehinize olacaktır. Eğer risk almak istiyorsanız hisse senetlerine, risk almak istemiyorsanız da hazine bonosu ve hükümet tahvillerine göz atmanızı tavsiye ederim.

Nakit Para

Dünya üzerinde mevcut olan tüm paranın yaklaşık olarak yüzde 90’ı elektronik formdadır ve bankalarda bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki tüm paranın ancak yüzde 10’luk bir kısmı fiziksel formda bildiğimiz anlamda para olarak mevcuttur. Nakit parayı yırtma, yakma, kaybetme veya daha kolay çaldırma gibi riskler fazlasıyla mevcuttur. Nakit paranın kredi kartınız gibi pin ve diğer güvenlik özellikleri olmadığından dolayı diğer herkes tarafından kullanılması gayet mümkündür.

Yazımda hep olumsuz özelliklerine değindik nakit paranın fakat şimdi de biraz iyi özelliklerine de değinelim biraz. Yanınızda nakit para taşıdığınız zaman aşırı harcama yapmanıza daha kolay engel olursunuz ve bu durum da bütçenize önemli katkılarda bulunur.

Nakit para harcarken ne kadar para harcadığınızı hissedebilirsiniz fakat elektronik ortamda mevcut olan bir parayı harcarken ne yazık ki bu his oluşmayacak ve bu nedenle daha fazla harcama yapabilirsiniz.

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

İsmai̇l Ağustos 24, 2023 - 6:28 am

Nakit paranın öneminin yanı sıra mevduatın da ekonomiye olan etkisi göz ardı edilmemelidir. Mevduat hesaplarının bireylerin tasarruf eğilimini artırarak ekonomik büyümeyi teşvik ettiğini düşünüyorum. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap Yazın
Bankacı Mart 18, 2018 - 11:50 am

Bankaya yatırılarak mevduat hesabına geçen nakit para, kaydi para olarak adlandırılır. Müşteri, bu parayı nakit olarak çekmeyip havale, çek keşide etme gibi yöntemlerle kullandığı sürece, kaydi para var olur. Kısaca mevduat…

Cevap Yazın
Yılmaz Mart 17, 2018 - 9:52 pm

Mevduat: Duyuru yapılmak suretiyle halktan saklamak veya kullanmak üzere, belli bir vadeyle ya da talep edildiğinde geri verilmek şartıyla toplanan ve belli oranlarda faiz uygulanan para. Mevduatlar, TL ve döviz olabileceği gibi vadeli ya da vadesiz olabilir.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00