Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Genç Biri Parasını Nasıl Değerlendirmeli?

Paramı nasıl değerlendirmeliyim? Yatırıma yeni başlayanların aklındaki ilk soru paramı nasıl değerlendirebilirim sorusudur. Düşüncelerinize cevap ve ilham veren yazımız… Planları değil metotları öğreten kitapları satın alın. Temel prensipleri öğrenerek yatırım olasılıklarını nasıl değerlendirebileceğinizi öğrenin. 

Bu da demek oluyor ki finans teorisini, basit istatistiği Excel,R ve Mathlab gibi basit programlama bilgilerini bu kitaplar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Lütfen hatırlayın ki herhangi biri size karlı bir iş, sistem ya da metod önerisi yapıyorsa bunu sizin için değil kendi karı için yapıyor.

Paramı Nasıl Değerlendirebilirim?

Şarlatanlardan lütfen uzak durun ve bilimsel yöntemlere odaklanın. Özellikle bir ürünü incelemek ve onun olası risklerini anladığını iddia eden teknik analizcilerden ve araştırmacıların büyük bölümünden uzak durun. Genel kanaat bu insanların faydasız ve hatta zararlı olduğu yönündedir. Son olarak tüm görüşleri değerlendirin teorik bilgiler ve söz konusu veriler ile uyuşup uyuşmadığını kontrol edin.

paramı nasıl değerlendirebilirim

Şu an sizin güzel bir alım satım ve yatırım önerisi aradığınızı ve üniversite seviyesinde iken yapılabilecek bir yatırımı aradığınızı düşünüyorum. Ayrıca burada size yatırım ve alım satım konularında kitap önerirken keskin bir hat da çizmek istiyorum. Birbirleri ile bağlantılı olabilir bu konular fakat asla aynı şey değildirler. Sizi eğlendirebilen fakat hiçbir şey kazandırmayan kitaplardaki detaylar ve anekdotlar bakımından çok önemli farklar gösterir.

Birazdan önereceğim kitaplar bazı özellikler kazandıracak, sizin yeteneklerinize bağlı olarak karar vermenizi sağlayacak ve ticaret stilinizi oluşturacaktır.

Yatırım Analizi

 1. Kurumsal Finansın Temel İlkeleri – Brealy,Myers ve Allen
  Bu kitap finansal enstrümanlar ve yatırım araçları hakkında gerçekten çok iyi bir kitap olarak gözümüze çarpmaktadır. Paranın zaman değeri, finansal kararların olasılıksal analizi gibi önemli konularda epeyce duruyor. İleriki konularda ise bonoların, hisse senetlerin ve opsiyon gibi birçok finansal aracın değerlemesinden bahsediyor.
 2. İş Analizi ve Değerlemesi- Palepu,Healy ve Bernard
  Sıradaki adım ise bir firmanın iş yapış şeklini ve finansal kararlarını analiz edebilmektir. Bu kitabın bir işletmeye ve finansal defterlere bakışı ve bu ikisini birlikte analiz etme yönüyle benzersiz olduğunu düşünüyorum.
 3. Yatırım Değerlemesi- Aswath Damodaran
  Bu kitap size en baştan itibaren sıkıntılı start-uplara kadar herşeyi en ince detayına kadar açıklayacak oldukça faydalı bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

Altım Satım Analizi

 1. Alım Satım ve Takaslar – Larry Harris
  Bu kitap size piyasa yapıları ve alım satım hakkında oldukça detaylı bilgiler sağlayabilecek şahane bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Bu kitap size farklı piyasa çeşitlerinin ne olduğunu, piyasa katılımcılarını, ekonomideki teşvikleri ve bu teşviklerin ekonomik sisteme nasıl uyum sağlayacağını anlatıyor.
 2. Finansal Piyasalarda Arbitraj Rehberi – Robert Dubil
  Bu kitap size en basit haliyle arbitraj yöntemlerini ve teorisini gayet sade bir dille ve gayet basit bir matematikle anlatıyor. Alım satım konusunda arbitrajın önemi büyüktür bu yüzden bu kitabı özellikle tavsiye ediyorum.
Yeni Başlayanlar İçin Yatırım Tavsiyeleri

paramı nasıl değerlendirebilirim

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Deniz Nisan 20, 2018 - 4:55 pm

21 yaşındayım çok param yok ancak nasıl değerlendireceğimi bilemiyorum önerilerinizi bekliyorum

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00