Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

AXA Sigorta DASK Başvurusu

AXA Sigorta DASK Başvurusu

AXA Sigorta DASK başvurusu bazı insanların merak ettiği bir olay. Bu başlık altında DASK başvurusundan söz ediyor olacağız.

AXA, sunduğu pek çok sigorta ile insanların canına önem gösteriyor. Sigorta şirketinin en önemli avantajı düşük maliyet ile yüksek masrafları karşılamak. Bir sigortadan yararlanırken az fiyat ödeyip gereğinden fazla masraf çıkınca bu masrafın karşılanmasını sağlayabiliyorsunuz.

DASK, bu sigortalardan birisi. Zorunlu deprem sigortası olarak da bilinen DASK’ın açılımı Doğal Afet Sigortalar Kurumu olarak yer alıyor. DASK, zorunlu olduğu için yaptırılması gereken bir şey. Pek çok firmanın sunduğu bu sigorta AXA tarafından da sağlanmakta.

Deprem Sigortası Zorunlu Mu?

Öncelikle deprem sigortasının zorunlu olup olmadığını açıklayalım. Binalar için deprem sigortası yaptırmak zorunlu bir durum. Çünkü Türkiye, aynı zamanda fay hatlarının geçtiği bir ülke. Yani deprem açısından oldukça hassas. Bu doğrultuda devlet, deprem sigortasını zorunlu kılıyor. Zorunlu deprem sigortası, birçok sigorta firmasında uygun fiyatlarla yapılabilmekte. Bunlardan birisi olan AXA, müşterilerine en iyi teklifi sağlamaya çalışıyor.

DASK’ı Ev Sahibi Mi Yaptırmalı?

Kiracıların araştırmış olduğu sorulardan birisi DASK’ı kimin yaptırması gerektiği. Zorunlu deprem sigortası, ev sahibinin üzerine yaptırılması gereken bir şey. Bunun yanı sıra ödemeyi ev sahibi veya kiracı halledebilmekte. Bu durum, ev sahibi ile kiracının arasında geçen bir konuşma sonucunda belirlenir.

AXA Sigorta DASK Başvurusu

AXA Sigorta DASK Başvuru Şartları

AXA Sigorta deprem sigortasına başvurmak için bazı belgeler gerekir. Bu belgeler ile beraber zorunlu deprem sigortasının yapılması gerekiyor. Bu belgeler şu şekilde açıklanıyor:

 • Bina yapı tarzı
 • Daire kullanım tarzı
 • Toplam kat sayısı
 • Bina inşa tarihi
 • Bina boyutu
 • Bina hasar durumu

Deprem Sigortası Nasıl Yapılır? AXA Sigorta DASK Başvurusu

Deprem sigortasını AXA’dan yaptırmak için yapılması gereken şey bu bağlantıya tıklamak ve sonrasında formu doldurmak. Bu formda öncelikle kişisel bilgilerin doldurulması gerekiyor. Ardından poliçe tercihi, adres bilgileri, konut bilgileri, teklif ve satın alma aşaması karşımıza çıkıyor. Müşteri, gerekli bilgileri sağladıktan sonra müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bilgi alıyor.

AXA Sigorta DASK Fiyatları

Devletin güncel olarak belirlediği en yüksek teminat 640.000 TL olarak yer alıyor. Özel sigorta firmaları, bu limite göre müşterilere teminat sunar. Fiyatlar ise firmadan firmaya değişiklik gösteren bir durum. Fiyatları belirleyen pek çok kriter yer alıyor. Bu kriterlerden birisi binanın boyutu. Bina boyutuna göre en uygun teminat sunulur. Ayrıca binanın yaşı ve bina ile ilgili çeşitli kriterler de binaya yapılacak olan deprem sigortasının ücretini etkiler.

AXA, binaya göre bir fiyat teklifi sunar. Ortalama fiyatları incelediğimizde betonarme yapılar için 3.016 TL, diğer yapılar için 2.080 TL ücret talep ediliyor. Dediğimiz gibi binanın durumuna ve bölgeye göre ücretlerde değişiklik meydana gelebiliyor.

Hangi Binalar DASK Kapsamında Değildir?

AXA Sigorta DASK ile beraber hangi binaların kapsama girmediği de bir diğer araştırılan şey. Bu binalar şunlar olmakta:

 • Kamu kurumları
 • Köy yapıları
 • Ticari binalar
 • Sağlam olmayan yapılar
 • Yıkılmasına karar verilen binalar

DASK İptal Edilir Mi?

AXA Sigorta DASK iptal edilemeyen bir sigorta türü. Eğer bir hata olduysa ancak iptal edilmesi mümkün hale gelir. Örneğin yanlış bir alana sigortalama işlemi uygulandıysa bu durumda alan güncelleme olur. Bir diğer durum aynı alana birden fazla poliçe düzenlendiyse geçerli olmakta. Bu durumda poliçelerden birisi iptal edilip iade işlemine geçer.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Güllü Selcen Ağustos 26, 2023 - 11:28 pm

Merhaba, bu yazıyı okuduktan sonra DASK sigortasıyla ilgili biraz daha farkındalığım arttı. Ancak benim aklıma takılan şu: Sigorta yaptırmak için ne kadar süre var? Bir de, sigorta primlerini nasıl ödeyebilirim? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Mehmet Ağustos 21, 2023 - 11:24 am

Harika bir makale! Deprem sigortasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamışsınız. Ancak, AXA Sigorta DASK başvurusu için yaş sınırlaması var mıdır? Genç bir ev sahibi olarak bu konuda bir endişem var. Teşekkürler.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00